Facebook
Naziv: Mjesni narodni odbor Kuna (fond)
Signatura: HR-DADU-SCKL-584
Imatelj: Arhivski sabirni centar Korčula-Lastovo
Normativni nazivi: Općinski narodnooslobodilački odbor Kuna (1943 - 1945) (hrvatski)
Mjesni narodnooslobodilački odbor Kuna (1945 - 1946) (hrvatski)
Razdoblje: 1944 - 1953
Arhivske jedinica: 2.77 d/m
Tehničke jedinica: 2 knj. ; 28 kut.
Odgovornost: Mjesni narodni odbor Kuna (stvaratelj)
Povijest jedinice: Po ukidanju Općinskog narodnooslobodilačkog odbora Kuna u veljači 1945., manji broj spisa inkorporiran je u pisarnicu pravnog sljednika Mjesnog narodno(oslobodilačkog) odbora Kuna. Veći dio spisa Općinskog NOO-a Kuna (uključujući i spise podređenog Mjesnog narodnooslobodilačkog odbora Pijavičino i par spisa podređenog Mjesnog narodnooslobodilačkog odbora Kuna 1943.-1944.) preuzeo je Institut za historiju radničkog pokreta Dalmacija, što poslije njegovog prestanka rada i predaje gradiva u Državni arhiv u Splitu postaje njegovim zasebnim fondom ((HR-DAST-405). Nakon ukidanja Mjesnog narodnog odbora Kuna 1952., spise je preuzeo sljednik Narodni odbor općine Kuna. Po njegovom ukidanju 1955., spise preuzima Narodni odbor općine Trpanj, u čijoj se nadležnosti otada pa sve do 1962. nalazilo i područje bivše općine Kuna. Godine 1968. ovo je gradivo zajedno s gradivom općine Trpanj predano u Državni arhiv u Dubrovniku.
Način preuzimanja: Gradivo općine Trpanj i drugih stvaratelja koje je ono obuhvaćalo preuzeto je u Državni arhiv u Dubrovniku 1968. Uz napomenu o akviziciji nije navedeno da li je riječ o (vjerojatnoj) službenoj predaji. Vidi: fond DAD, Kancelarijski spisi (1911-1999), kut 43, 1/32/68, 1/31/68
Sadržaj jedinice: Ovaj fond daje reprezentativan uvid u život na području općine Kuna u razdoblju 1945.-1952. Od organizacije otkupa, raspodjele namirnica i robe (kao aktivnosti iza kojih je ostalo ponajviše tragova), podizanja ratom razrušenih sela, gradnju cesta, poboljšanje brodskog i autobusnog prometa, do skrbi za socijalno ugrožene. Uz pregled djelovanja Narodnog odbora, u spisima se mogu iščitati tragovi djelovanja drugih javnih ustanova u kotaru (Kotarsko auto-poduzeće Blato, Kotarska pošta), gospodarskih subjekata (Poljoprivredna zadruga „Kuna“, Građevna zadruga, Potrošna zadruga u Kuni, Seljačka radna zadruga (SRZ) „Budućnost“ – prva takva na Pelješcu, SRZ „Napredak“ u Županjem selu), kulturnih i sportskih udruga na području općine (Omladinski klub Kuna) i dr. Fond sadrži spise koji govore o podizanju kinematografa „Zvonimir“, kojemu se dalo ime po iseljeniku Zvonimiru Medoviću. Nemali broj spisa iznosi statistiku stanovništva, poljoprivredne proizvodnje, stanja stoke, obrta i njegovog prometa… Tu su i popisi potrošača, stručnih lica, školske djece, mladih u srednjim školama, socijalno ugroženih, vojnih regruta. Niz spisa govori o broju stradalih i razmjerima stradanja u II. svjetskom ratu, sahranjenim borcima na području odbora, talijanskim zarobljenicima. Fond sadrži i spise koji progovaraju o političkoj situaciji, Hrvatskoj republikanskoj seljačkoj stranci (HRSS-u) u Kuni, licima koja ne djeluju u skladu s novom stvarnošću.
Izlučivanju: Izuzev praznih obrazaca i multiplikata, nije bilo drugog izlučivanja. Jedan od važnijih razloga zašto se nije prišlo izlučivanju, činjenica je što je gradivo Kotarskog narodnog odbora Pelješac-Mljet i Kotarskog narodnog odbora Korčula sačuvano u fragmentima, pa se upravo u spisima mjesnih narodnih odbora donekle može rekonstruirati djelovanje navedenih kotarskih instanci vlasti.
Dopuna: Ne očekuju se daljnje dopune fonda.
Vrste medija: Papir
Stupanj sređenosti: Arhivistički sređeno
Plan sređivanja: Prvobitni red stvaratelja govorio je o popriličnom stupnju nemara i površnom vođenju pisarnice. Najveći dio spisa unutar pojedinih fascikla i registratora nije bio složen po redu. Oznake odsjeka na prijamnom štambilju nisu uvijek odražavale stvarno stanje i red u pisarnici. Bilo je, očito, mnogo lutanja u njezinom vođenju od spisa do spisa, i katkad je ona bila odraz organizacijske strukture Kotarskog Narodnog odbora, a ne stvarne strukture Mjesnog narodnog odbora. Tako je recimo odgovor na dopis kotarskog Odjela za obnovu zemlju odgovoreno u potpisu s „Odio obnove zemlje“ Mjesnog NOO Kuna. To je jedini put da se takav odio pojavljuje. Spis je pripadao cjelini Socijalnog odsjeka, gdje je i ostao. Kroz godine se mijenjao ustroj stvaratelja, a mijene nisu bile jednoznačne, odnosno nisu omogućavale jednostavnu razradu serija. S obzirom na mijene u nadležnostima pojedinih odsjeka, odlučilo se na razradu serija prema funkcijama i grupiranje spisa pojedinih odsjeka. Stvaratelj od 1950. prestaje s praksom zavođenja spisa po različitim odsjecima i formira seriju općih spisa, što se i poštovalo u sređivanju. Obuhvaćena je manja količina spisa Općinskog NOO Kuna jer se pisarnica Mjesnog NOO Kuna nadovezivala na pisarnicu Općinskog NOO Kuna. Zadnji sačuvani zabilježeni spis Općinskog NOO bio je 57/45 od 15. veljače 1945.), dok je dana 23. veljače 1945. početak zavođenja nove pisarnice Mjesnog NOO-a Kuna. Taj dan je niz spisa (npr. br. 57/45 od 15.2.1945.) nanovo zaveden (kao 10/45 od 23.2.1945.). I čini se da je s navedenim danom inkorporirana pisarnica Općinskog NOO-a Kuna, pa se to poštovalo i u sređivanju ovog fonda. Uspostavljene su serije: 1. Rad središnjih tijela 2. Opći spisi 3. Spisi Tajništva i Upravnog odjela 4. Spisi komunalnog, prometnog i građevinskog odsjeka 5. Spisi gospodarstva, poljoprivrede, šumarstva, obrta, trgovine i opskrbe 6. Prosvjeta 7. Spisi socijalno-zdravstvenog odsjeka 8. Financijski odsjek 9. Vojna referada.
Dostupnost: Dostupno javnosti
Uvjeti objavljivanja i umnožavanja: Gradivo je dostupno sukladno čl. 18 Zakona o arhivskom gradivu i arhivima (NN, br. 105/1997.) Umnožavanje i objavljivanje dozvoljeno je sukladno Pravilniku o korištenju arhivskog gradiva i Pravilniku o radu čitaonice Državnog arhiva u Dubrovniku.
Osobni podaci: Zapis sadrži osobne podatke
Jezici: hrvatski ; srpski
Pisma: latinica ; ćirilica (srpska)
Tvarne značajke i tehnički uvjeti: Nosač zapisa je papir. Spisi su sačuvani u dobrom stanju.
Obavijesna pomagala: DADU-SCKL-584/SI - 1 Mjesni narodni odbor Kuna (sumarni inventar)
Postojanje i mjesto čuvanja izvornika: Arhivski sabirni centar Korčula-Lastovo, Žrnovo
Postojanje i mjesto čuvanja preslika: Ne postoje.
Arhivske jedinice: HR-DAST- 396: Kotarski narodnooslobodilački odbor Pelješac
HR-DAST- 405: Općinski narodnooslobodilački odbor Kuna
HR-DADU-SCKL- 578: Narodni odbor kotara Korčula
HR-DADU-SCKL- 580: Narodni odbor općine Kuna
HR-DADU-SCKL- 583: Mjesni narodni odbor Trpanj
HR-DADU-SCKL- 585: Mjesni narodni odbor Potomje
HR-DADU-SCKL- 750: Općinski narodni sud Kuna
Literatura: Marko Luković. Organizacija i djelovanje narodne vlasti na Pelješcu od 1941-1944. godine, Split 1985., Dubrovnik u narodnooslobodilačkoj... (zbornik). .str. 705-728
Bibliografije: Branica, Vinko (gl. ur.). Zbornik dokumenata Narodnooslobodilačka borba u Dalmaciji 1941-1945: knjiga 7. srpanj-kolovoz 1943 , Split: Institut za historiju radničkog pokreta Dalmacije,1984, .str. 16, 193
Napomena o bibliografskim izvorima: Vidi i članke u Slobodnoj Dalmaciji: - „Referat o administrativnoj podjeli Dalmacije iznio je tajnik Oblasnog NO-a Stipe Splivalo“. Slobodna Dalmacija (Split) 6.3.1946., str. 2. - „Narod sela Kune na Pelješcu obnavlja od okupatora popaljene zgrade“. Slobodna Dalmacija 3.11.1946., str. 3. - „Oglašenje odluke o osnivanju kotara Pelješac, Vis i Kistanje“. Slobodna Dalmacija 10.1.1947., str. 4. - „Nepravilnosti i nedostatke u preradi i otkupu ulja treba odmah ukloniti“. Slobodna Dalmacija 4.12.1947., str. 7. - „Poslije održanih masovnih sastanaka u kotaru Korčuli izabrani su kandidati za Oblasni NO… Petar Antičević“. Slobodna Dalmacija 4.12.1947., str. 6. - „Vijesti iz Korčule – uspostavljen je stalni saobraćaj na zapadnom dijelu Pelješca…“ Slobodna Dalmacija 22.10.1948., str. 2. - „Kuna je prva na Pelješcu osnovala Seljačku radnu zadrugu“. Slobodna Dalmacija 27.11.1948., str. 5. - „Održavanje zborova birača – odraz demokratičnosti naše narodne vlasti“. Slobodna Dalmacija 22.10.1949., str. 2. - „Proslava 30-godišnjice osnutka KUD Omladinski klub u Kuni na Pelješcu“. Slobodna Dalmacija 2.2.1950., str. 2. - B.F. „Elektrificirano je selo Kuna na Pelješcu“. Slobodna Dalmacija 24.5.1950., str. 1. - S. „Sa puta po Pelješcu“, Slobodna Dalmacija 14.9.1950., str. 3. - J. „Nove kino-aparature na Pelješcu“. Slobodna Dalmacija 15.12.1950., str. 2. - J. Miličić „Bilješke o Kuni“. Slobodna Dalmacija 18.12.1951., str. 2. - J. Miličić „U Kuni će se graditi zdravstvena stanica“. Slobodna Dalmacija 24.3.1952., str. 2.
Identifikator: HR-DADU-SCKL/AJ 144494
Status zapisa: konačan zapis
Podrobnost: puni
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica