Facebook
Naziv: Obitelj Petricioli
Vrsta entiteta: obitelj
Razdoblje: 1637 - 21. stoljeće
Normativni nazivi: Petricioli, obitelj (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj i dalje djeluje
Povijest: Prestankom mletačko-turskog rata 1669. godine za Kandiju, stvorili su se uvjeti za dolazak određenog broja trgovaca i obrtnika iz venecijanske Terra ferme u Zadar i neke druge veće gradove Dalmacije. Ti su doseljenici pristizali uglavnom iz okolice gradova Brescie i Bergama. Među doseljenicima iz Brescie zatekao se u Zadru i Valentin Petricioli, sin Jakova (Giacoma). On je kao sposoban trgovac u mjestu Sali na Dugom Otoku, uspio za svoga života steći znatan posjed i ostaviti svojim potomcima temelj za daljnji napredak obitelji, kako u materijalnom, tako i u socijalno-društvenom usponu. Upisani su u stalež zadarskih građana 17. studenog 1709. godine. Valentin i Marko primljeni su u plemićko Vijeće grada Nina 20. kolovoza 1775. godine, a njihov brat Ivan primljen je u isto Vijeće 28. listopada 1793.
Sinovi Valentina: Ivan Dominik, Ivan Krstitelj, don Angelo i Josip upisani su u plemstvo grada Zadra 20. srpnja 1796. Braći Ivanu Dominiku i Ivanu Krstitelju Heraldička je komisija za potvrdu plemstva u Zadru priznala plemićki naslov 26. listopada 1822. U to je doba, kad im je priznato plemstvo grada Nina nastao i obiteljski grb: štit je razdijeljen, u gornjem modrom polju tri zlatna ljiljana (2:1), a u donjem polju na modroj podlozi osmerokraka zlatna zvijezda. Cijeli štit nadvisuje heraldička kaciga s glednicom i zlatnom plemićkom krunom iz koje u nakitu rastu dva raskriljena crna krila.
Sjedišta: Sali (Zadar) ; Zadar
Unutarnji ustroj / genealogija: Valentin Petricioli je umro 1695. godine, a njegovi su nasljednici mogli utvrditi imovinu koja se sastojala od: kuće u luci Sali, tri velike mreže za ulov srdela, tri leuta, četiri gajete, manju kuću na kornatskom otoku Piškeri, te više maslinika, pašnjaka, vinograda i žive stoke. Ženio se dva puta i u braku s drugom ženom Isabetom Plavino imao je dva sina, Anzula i Valentina, koji su nastavili uspješnu gospodarsku aktivnost svoga oca. Upravo je Anzolo koji se posvetio proširenju obiteljskog posjeda, uspio steći još jednu kuću u luci Sali i zemljišni posjed na otoku Lavdari. Bio je prokurator župne crkve Sv. Marije u Salima.Sinovi Anzola Petriciolia, Valentin, Ivan i Marko, podijelili su obiteljsku imovinu, koja se procijenila na 67 020,18 mletačkih lira. Tom je odlukom došlo do razdvajanja obitelji na dvije grane.
Valentin je bio aktivan u vijeću grada Zadra i on je taj koji je nastavio poslove djeda i oca. Oženio se Stelom Stratico, iz ugledne zadarske intelektualne obitelji i u tom je braku rođeno brojno potomstvo. Brat mu Marko nije se ženio, a u Salima je pokrenuo jednu novu granu manufakture, izradu sapuna. Njihova je grana obitelji izumrla u ženskoj liniji početkom XIX. stoljeća. Grana Ivana (1731.-1803.) nastavila je povijest obitelji sve do naših dana.
Sinovi Anzula Petricolia u svom su kraju postali cijenjeni fiziokrati, te su na polju poljoprivrede i ribarstva objavili niz zapaženih radova o ulovu ribe i uzgoju maslina i maslinika. Ivan Petricioli imao je jedinog sina Ernesta, koji je umro nešto prije oca, 1803. godine. Ernest se oženio Francescom Salghetti- Drioli, kćerkom Paola Salghettia i Angele Galeno, a u tom je braku rođen jedinac Ivan-Giovanni, koji je po ženskoj liniji, odnosno liniji svoje majke, nasljedio od ujaka Šimuna-Simona Salghettia, vrlo dobro uhodanu manufakturu i izradu svijeća lojanica u Zadru. Ivan je umro relativno mald, 1837. godine, ali je u braku s Vittoriom Gilianovich, imao sedmero djece.
Vittoria je upravljala cjelokupnom imovinom u Salima i Zadru sve do punoljetnosti braće Ernesta i Ivana Petriciolia. U drugom braku s Robertom Boudin de Lagarde Vittorija Gilianovich-Petricioli nasljedila je kuću u Zadru, kod crkve Sv. Marije, koja je postala obiteljski dom u gradu. Obitelj je stekla znatan ugled ne samo u Salima, gdje u više navrata pojedini članovi obnašaju dužnost načelnika općine.
Ernest je u braku s Augustom Hlavač imao tri kćeri, dok je brat mu Ivan u braku s Amaliom Lettis imao dva sina i dvije kćeri. Njegovi su sinovi naslijedili imovinu i posjed, obojica su završili studije prava i dok se Robert posvetio obiteljskoj imovini i imanju Josip je otvorio odvjetnički ured, prvo u Zadru, a zatim stjecajem okolnosti, dolaskom Talijana, nastavio svoj advokatski poziv u Preku na otoku Ugljanu koji je tad bio u sastavu Kraljevine SHS. Braća su bila potpuno drugačijih političkih uvjerenja; Robert je ostao u Zadru i bio pristaša Talijana, dok je Josip bio osvješteni Hrvat, koji je kroz cijeli svoj život radio na širenju hrvatske svijesti.
Robert je imao jedinu kćer koja je u ranoj mladosti umrla, dok je Josip u braku s Amaliom-Linom Niseteo, imao sina jedinca Ivu Petricolia. Akademik i povijesničar umjetnosti Ivo Petricioli (1925-2009) u braku s povjesničarkom umjetnosti Sofijom rođenom Gnus, ima danas potomke kći Mirnu i sina Donata.
Napomena o vezama: Obitelji Stratico, Lorini, Galeno, Salghetti-Drioli, Lettis, de Lagarde, Maupas, Nisseteo.
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZD-497 Obitelj Petricioli (stvaratelj)
Identifikator: HR-DAZD/S - 23527
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: konačan zapis
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica