Facebook
Naziv: Riječko parobrodarsko društvo
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1936 - 1946
Normativni nazivi: Riječko parobrodarsko društvo (hrvatski)
Povijesni nazivi: Societa Fiumana di Navigazione (1936 - 1946) (talijanski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Kad se u Italiji krajem 1936. i 1937. počela provoditi reorganizacija brodarstva, u Rijeci je osnovano Riječko parobrodarsko društvo (Società Fiumana di Navigazione). Osnivači su bili Parobrodarsko društvo „Adriatica“ (Compagnia Adriatica di Navigazione), Credito Industriale di Venezia i Società Anonima Italiana Commerci Industrie. Sjedište društva bilo je u Rijeci, a početni kapital iznosio je milijun lira (kasnije povećan na dvadeset milijuna lira). Poslovanje je bilo uspješno u predratnim godinama, ali nakon ulaska Italije u Drugi svjetski rat postalo je otežano zbog smanjenja prometa i rastućih cijena. Također, mnogo brodova je bilo u službi Talijanske kraljevske mornarice prevozeći vojnike i obavljajući opskrbu te su neki od njih pretrpjeli i znatna oštećenja tijekom ratnih zbivanja. Tijekom rata društvo je imalo u najmu i nekoliko brodova „Jadranske Plovidbe“ iz Sušaka. Godine 1943. sjedište društva premješteno je u Rim te je 1946. godine zatvorena podružnica u Rijeci.
Sjedišta: Rijeka (1936 - 1943); Rim (1943 - 1946)
Djelatnost: Riječko parobrodarsko društvo je preuzelo putnički i teretni promet ondašnjih talijanskih luka na Kvarneru, te Zadra i Lastova, povezujući to područje s Venecijom i Anconom. U tom potonjem gradu od 1938. društvo je imalo i svoju podružnicu, a kasnije je imalo svoje putničke agencije u Veneciji, Opatiji, Lovranu, Puli i Zadru. Flota se sastojala od 13 brodova.
Unutarnji ustroj / genealogija: Na čelu društva je bio Upravni odbor dok generalni direktor brinuo o svakodnevnom poslovanju. Administrativno poslovanje obavljali su činovnici, koji su bili podijeljeni u nekoliko odjela: Odjel generalnog ravnateljstva, Odjel za promet i Odjel za računovodstvo. Nisu vodili urudžbene zapisnike. Spisi su pisani na obrascu s memorandumom Riječkog parobrodarskog društva i datirani su.
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DARI-187 Riječko parobrodarsko društvo (stvaratelj)
Identifikator: HR-DARI/S - 4298
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: konačan zapis
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica