Facebook
Naziv: Tvornica maraskina "Francesco Drioli" (Zadar)
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1768 - 1943
Normativni nazivi: Tvornica maraskina "Francesco Drioli" (Zadar) (hrvatski)
Povijesni nazivi: Tvornica maraskina "Francesco Drioli" (1768 - 1943) (hrvatski)
Alternativni nazivi: La fabrica di maraschino Francesco Drioli di Zara (1768 - 1943) (talijanski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Prva organizirana proizvodnja likera u Zadru počinje u prvoj polovici 18. st. Osnivač tvornice maraskina je Francesco Drioli, rođen u Izoli 1738. godine. Došao je u Zadar kao vježbenik i radio je u trgovini. Godine 1759. započinje samostalnu proizvodnju maraskina. Nastavlja se i dalje baviti trgovinom, a godine 1765. uzima u najam na 5 godina kuću u koju smješta destileriju. Kako se prodaja i proizvodnja likera povećavala prestao se baviti trgovinom, a 23. ožujka 1768. prodaje svoju trgovinu te se taj dan smatra datumom osnutka tvornice. Tvornica je u prvom razdoblju proizvodila samo maraskino. Francesca Driolija su proslavili njegovi proizvodi, a primio je i mnoge počasti kao što je naslov vicekonzula Španjolske, Svete Stolice i Kraljevstva Napulja, te dviju Sicilija. Sve svoje počasti prenio je na nećaka kojemu je oporučno ostavio tvornicu jer nije imao muškoga potomstva. U oporuci je uvjetovao da tvornica nosi njegove ime. Nećak je pak prezimenu Drioli dodao i svoje prezime Salghetti. Do kraja postojanja tvornice njome su upravljali članovi obitelji Salghetti-Drioli, ali je godine 1921. postala dioničko društvo. Položaj Zadra, kao slobodne carinske luke, u tom je razdoblju posebno pogodovao razvoju tvornice.
Početkom Drugoga svjetskog rata poslovanje tvornice opada, najveći kupci su talijanska vojna i civilna vlast. Nakon njemačke okupacije i teških bombardiranja Zadra obitelj Salghetti Drioli napušta grad. Za upravljanje tvornicom opunomoćen je godine 1943. gospodin Apoloni, upravitelj Bance Dalmate di sconto. Godine 1944. punomoć za upravljanje tvornicom dobio je Maksimilijan Zerijali koji je upravljao tvornicom do odlaska njemačke vojske. Nakon 1944. godine, kada su partizani oslobodili Zadar, Upravni odjel Okružnoga NOO Zadar, a rješenjem Okružne uprave narodnih dobara od 20. lipnja 1945. cjelokupnu imovinu obitelji Salgehetti Drioli stavio je pod privremenu upravu zbog odsutnosti vlasnika. Presudom Okružnoga narodnog suda u Zadru od 20. studenog 1945. ing. Vittorio Salghetti Drioli osuđen je za gospodarsku suradnju s neprijateljem. Osim zatvorske kazne od tri i pol godine osuđen je i na konfiskaciju cjelokupne pokretne i nepokretne imovine. Tada je konfiscirano i poduzeće «Francesco Drioli» kao i privatna imovina obitelji Salghetti Drioli, a imovina poduzeća uknjižena je u korist Federativne Narodne Republike Jugoslavije.
Veći dio strojeva i opreme dan je na uporabu tvornici Luxardo koja je nastavila s radom pod novim imenom «Maraska».
Sjedišta: Zadar
Unutarnji ustroj / genealogija: Kronološko slijed osoba koje su upravljale tvornicom maraskina «Francesco Drioli»: 1759 -1808 Francesco Drioli; 1808 -1822 Giuseppe Salghetti Drioli; 1822 – 1843 Giuseppina, udovica Giuseppea Salghetti Drioli, skrbnica sinova Francesca i Giovannija; 1843 – 1845 Francesco i Giovanni zajedno; 1845 – 1876 Simeone Salghetti Drioli, sin Francesca; 1822 – 1944 Francesco Salghetti Drioli sin Simeona i ing Vittorio Salghetti Drioli, sin Francesca.
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZD-260 Tvornica maraskina "Francesco Drioli" (stvaratelj)
Identifikator: HR-DAZD/S - 5742
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica