Facebook
Naziv: Okružni narodnooslobodilački odbor Pokuplje
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1943 - 1945
Normativni nazivi: Okrug Pokuplje. Narodnooslobodilački odbor (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Okružni NOO Pokuplje osnovan je radi lakšeg rukovođenja narodnooslobodilačkom borbom na području između Zagreba, Karlovca i Siska u lipnju 1943. U njegov sastav ušli su kotarevi Žumberak, Jastrebarsko, Samobor, Pisarovina, Velika Gorica, a kasnije i Sisak.
Odbor je ukinut nakon oslobođenja Zagreba 8. svibnja 1945., a njegovi kotarski NOO-i prelaze u nadležnost okružnih NOO-a Zagreb, Karlovac i Banija (Velika Gorica, Samobor i Jastrebarsko pod nadležnost Zagreba, Pisarovina i Žumberak u sastav okruga Karlovac, a Sisak neposredno prije svog oslobođenja u sastav okruga Banija).
Prema izvještaju podnesenom na III. zasjedanju ZAVNOH-a u Topuskom (8.-9. svibnja 1944.), Okružni NOO Pokuplje nadzirao je rad 5 kotarskih, 21 općinskog i 247 seoskih NOO-a. Sjedište okružnog NOO-a bilo je u Pokupskom Gradcu kraj Pisarovine.
Sjedišta: Pokupski Gradec
Djelatnost: Okružni NOO Pokuplje, kao organ civilne narodne vlasti, bavio se pitanjima iz područja uprave, prosvjete, gospodarstva, financija, zdravstva, prehrane, socijalne skrbi, poljoprivrede, propagande i dr.
Unutarnji ustroj / genealogija: Prema Poslovniku o radu NOO-a od 27. 3.1943. i njegovoj dopuni od 14.6.1943. te prema preustroju upravno-administrativnih odsjeka iz kolovoza 1943., Okružni NOO Pokuplje sastojao se od sljedećih odjela: Odjel za sudstvo i upravu, Gospodarski odjel, Prosvjetni odjel, Propagandni odjel, Socijalni odjel, Prometni odjel, Zdravstveni odjel.
Nakon III. zasjedanja ZAVNOH-a u Topuskom 8.-9. svibnja 1944., i odluke o reorganizaciji od 18. svibnja 1944., Sudski je odjel odvojen od Upravnog, a Gospodarski preimenovan u Odjel narodnog gospodarstva, iz kojeg su izdvojeni Prehrambeni odjel, Odjel za tehničke radove, Odjel za obnovu zemlje i Odjel za financije. Iz Odjela narodnog gospodarstva, koji je ubrzo prestao s radom, osnovani su Odjel za poljoprivredu, Odjel za šumarstvo i šumsku industriju, Odjel za industriju, trgovinu i obrt. Godine 1945. osnivaju se Odjel opskrbe i trgovine i Odjel obrta i industrije.
Godine 1945. Okružni NOO Pokuplje sastojao se od ovih odjela: Tajništvo, Upravni odjel, Propagandni odjel, Prosvjetni odjel, Socijalni odjel, Zdravstveni odjel, Prometni odjel, Financijski odjel, Odjel tehničkih radova, Odjel poljoprivrede, Odjel šumarstva i šumske industrije, Odjel opskrbe i trgovine, Odjel industrije i obrta, Sudski odjel.
Tajništvo je nadziralo rad i organizaciju NOO-a, vodilo podatke o djelatnicima, upravljalo Ekonomatom, a od 6. travnja 1945. i Statističkom komisijom. Komisija je osnovana 12. prosinca 1944. unutar Odjela obnove zemlje.
Upravni odjel vodio je administrativno poslovanje Odbora i brinuo o javnom redu i sigurnosti (izdavao je propusnice i legitimacije, rukovodio je Narodnom milicijom (odborskom stražom), borio se protiv pljačke i kriminala, te brinuo za sigurnost teritorija i ljudi).
Sudski odjel osnivao je sudove u kotarevima i općinama i nadzirao rad sudaca. Okružni narodni sud bio je najviša sudska instanca u Okrugu Pokuplje. Od 15. studenog 1944. djelovao je samostalno.
Propagandni odjel umožavao je i razdjeljivao propagandni materijal, prikupljao je neprijateljski propagandni materijal i onemogućavao njegovo širenje, organizirao je dopisničku službu za lokalne listove i glasilo ZAVNOH-a, te nadzirao obaviještenost stanovništva. Izdavao je list Putem slobode, unutar kojeg je djelovala i kazališna družina.
Prosvjetni odjel bavio se prosvjetnim, a nakon 22. ožujka 1945. i kulturno- umjetničkim radom: organizirao je rad škola, te učiteljskih i tečajeva za opismenjavanje.
Socijalni odjel pomagao je invalidima, njihovim obiteljima, nezbrinutoj djeci (dječji domovi), obiteljima poginulih partizana, postradalima uslijed fašističkog uništavanja i paleža, siromašnima, izbjeglicama, zatvorenicima i logorašima. Nadzirao je osnivanje socijalnih odjela u općinama i kotarevima.
Zdravstveni odjel brinuo se o zdravstvenom stanju stanovništva, nadzirao rad zdravstvenih odjela kotarskih NOO-a, i otvarao bolnice i ambulante.
Prometni odjel održavao je puteve, ceste i pruge, vodio je evidenciju o stanju prijevoznih sredstava, kola, konja i tegleće stoke, te podjednakom opterećenju stanovništva za potrebe prijevoza NOV-a i NOO-a. Organizirao je i poštanski promet.
Odjel narodnog gospodarstva nastao je iz Gospodarskog odjela 1944. Odjel je prvotno upravljao Narodnooslobodilačkim fondom i skladištem, što kasnije preuzima Financijski odjel. Od prosinca 1944. dijeli se na Odjel obrta, trgovine i industrije, Odjel poljoprivrede, Odjel šumarstva i šumske industrije. Pod nadzorom Odjela bili su Oknaprod (Okružno nabavno-prodajno poduzeće), osnovan u listopadu 1944. i Kotnaprodi (Kotarsko nabavno-prodajna poduzeća). Poduzeća kasnije prelaze u nadležnost Odjela obrta, trgovine i industrije.
Financijski odjel nastao je odjeljivanjem financijskog poslovanja od Gospodarskog odjela u lipnju 1944. Brinuo se o izdacima i primicima novca, obveznicama narodnog zajma i Narodnooslobodilačkom fondu. Odjel je nadzirao financijsko poslovanje kotareva i gospodarskih dobara Hruševac, Pisarovina i Jamnička kiselica. Vodio je računarsko-knjigovodstveni tečaj za vođenje knjigovodstva i blagajne kod kotarskih i općinskih NOO-a. Ekonomat je 14. studenog 1944. preuzelo Tajništvo.
Odjel obnove zemlje nastao je nakon 31. kolovoza 1944. odjeljivanjem od Odjela narodnog gospodarstva. Izrađivao je planove obnove, te prikupljano podatake o gospodarskom stanju u oslobođenom i neoslobođenom dijelu zemlje (anketiranje industrijskih i trgovačkih poduzeća, podaci o neprijateljskom razaranju, stanju poljoprivrede, napuštenim posjedima i poduzećima, izvorima sirovina). Pod rukovodstvom Odjela djelovala je i okružna Statistička komisija, osnovana u prosincu 1944. Dana 6. travnja 1945. potpala je pod Tajništvo, budući da je Odjel obnove zemlje prestao djelovati.
Odjel tehničkih radova nastao je također odjeljivanjem od Odjela narodnog gospodarstva, i to između srpnja i listopada 1944. Evidentirao je popaljene i uništene zgrade i domaćinstva, izrađivao je regulacione planove za pojedina sela, osiguravao potreban građevni materijal, prikupljao stručni i rukovodeći kadar.
Odjel poljoprivrede osnovan je nakon okružnice ZAVNOH-a iz prosinca 1944., kojom se određuje da se iz Odjela narodnog gospodarstva ustanove sljedeći odjeli: Odjel poljoprivrede, Odjel za šumarstvo i šumsku industriju, te Odjel za industriju, trgovinu i obrt. Odjel poljoprivrede bavio se planovima sjetve, osiguranjem sjemenskog materijala, oruđa za rad, nadzorom zasijavanja usjeva, obrađivanja vrtova, voćnjaka i povrtnjaka, te stanja stoke. Vodio je poljoprivredni tečaj.
Odjel šumarstva i šumske industrije nadzirao je rad pilana, izradu ogrijevnog drveta i izdavanje drva, izradu željezničkih pragova i sl.
Odjel opskrbe i trgovine nastao je iz Prehrambenog odjela i Odsjeka trgovine. Prehrambeni odjel nastao je odjeljivanjem od Odjela narodnog gospodarstva u kolovozu 1944. Bavio se snabdijevanjem vojske i stanovništva živežnim namirnicama, obućom i odjećom, ogrjevom i osvjetljenjem, proučavanjem poboljšanja prehrane, te prikupljanjem statističkih podataka o broju i potrebama potrošača. Odjel je preuzeo sve državne prehrambene ustanove i skladišta hrane i postavio svoje povjerenike. U ožujku 1945., spojio se s Odsjekom trgovine u Odjel opskrbe i trgovine, koji je određivao cijene, nadnice, plaće, trgovinu i opskrbu stanovništva i vojske.
Odjel industrije i obrta nastao je iz Odjela industrije, trgovine i obrta. Vodio je evidenciju o stanju trgovine, obrta i industrije, osnivao je državna nabavno-prodajna poduzeća (Kotnaprode) u kotarevima, brinuo zapodizanju obrtničkie radionica i industrijskih postrojenja. Godine 1945. (okružnica ZAVNOH-a iz ožujka 1945.) Odsjek trgovine pripaja se Prehrambenom odjelu.
Ekonomat je osnovan u rujnu 1944. i u sastavu Financijskog odjela. Od 14. studenog 1944. potpada pod Tajništvo. Osnovan je radi kontrole potrošnje i opskrbe NOO-a hranom.
Okružni odbor Crvenog križa pri Okružnom NOO-u Pokuplje, osnovan je u studenom 1944. (pomoć u robi i hrani socijalnim ustanovama i siromašnom i izbjeglom stanovništvu, evidencija izbjeglica, siročadi, nestalih, poginulih i zarobljenih, briga o bolesnicima i ranjenicima).
Odjeli su bili organizirani na odsjeke i referade. O svom su radu izvještavali ZAVNOH, dok su njima bili podređeni kotarski i općinski NOO-i. Okružni NOO-i imali su osim toga Predsjedništvo i Izvršni odbor. Unutar njih djelovale su Statistička komisija, Rekviziciona komisija, Komisija za utvrđivanje ratne štete, Crveni križ, Okružni narodni sud, Okružna uprava narodnih dobara, Odsjek za zaštitu naroda i dr.
Rad okružnih NOO-a pomagala je i nadzirala Jedinstvena narodnooslobodilačka fronta u okrugu Pokuplje, sastavljena od antifašistički orijentiranih stranaka i organizacija.
Upute o kancelarijskom poslovanju NOO-a, koje je u prosincu 1944. donio Odjel unutarnjih poslova ZAVNOH-a, predviđale su vođenje jedinstvenog urudžbenog zapisnika za cijeli narodnooslobodilački odbor, ali i mogućnost da svaki odjel vodi svoj urudžbeni zapisnik. Okružni NOO Pokuplje vodio je središnji i odjelne urudžbene zapisnike. U svibnju 1944. uništen je velik dio arhive, spisa, knjiga, te uputa od ZAVNOH-a.
Arhivsko gradivo: 1. zbirka/ HR-DASK-897 Zbirka tiskovina NOB-a (nakladnik)
2. fond/ HR-DAZG-1155 Okružni narodnooslobodilački odbor Pokuplje (stvaratelj)
3. fond/ HR-HDA-1476 Okružni narodnooslobodilački odbor Pokuplje (stvaratelj)
Napomena: 1. Leon Geršković: Dokumenti o razvoju narodne vlasti, Beograd 1948.
2. Rade Bulat: Žumberak i Pokuplje u Narodnooslobodilačkoj borbi, Beograd 1951.
3. Marijan Rastić: Pregled sistema narodne vlasti u Hrvatskoj 1941.-1943.g., Putovi revolucije, Zagreb 1963.
4. Marijan Rastić: Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Hrvatske i narodnooslobodilački odbori u Hrvatskoj, Arhivist br.2, Zagreb, 1970.
5. Hodimir Sirotković: Stvaranje Federalne Hrvatske u narodnooslobodilačkoj borbi, Časopis za suvremenu povijest 2-3, Zagreb 1971.
6. Josip Tomc: Političke prilike na području Pokuplja i Žumberka u posljednjoj godini NOR-a, Historijski arhiv u Karlovcu, Zbornik 11
7. Fabijan Hrvačić: Listovi, brošure i leci - ubojito oružje protiv neprijatelja u Pokuplju i Žumberku, Historijski arhiv u Karlovcu, Zbornik 11
Identifikator: HR-DAZG/S - 11686
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica