Stvaratelji
Okružni odbor AFŽ-a Slavonski Brod formiran je 1943. Prva okružna konferencija AFŽ-a za Okrug Slavonski Brod održana je u šumi kraj Čenkova (Đakovo) ljeti 1943. Druga okružna konferencija održana je 8. kolovoza 1944. kraj sela Paučja kod Slobodne Vlasti. Nakon II. svjetskog rata Okružnom odboru AFŽ-a Slavonski Brod priključen je dio nižih odbora s područja bivšeg Okružnog odbora AFŽ-a Nova Gradiška i Okružnog odbora AFŽ-a Osijek. Treća okružna konferencija održana je 2. rujna 1945. u Slavonskom Brodu. Okružni odbor djeluje do 1947, a niži odbori na teritoriju bivšega okruga 1949. prelaze pod Oblasni odbor AFŽ-a Osijek.
Organizacije AFŽ-a sudjeluju u ratu u pozadini, brinući o čistoći, prehrani, obradi zemlje, djeci, bolesnicima i ranjenicima. Održavaju tečajeve opismenjavanja, izrađuju odjeću, obavljaju kurirsku službu, a mnoge žene i izravno sudjeluju u borbama kao pripadnice partizanskih postrojbi. Nakon II. svjetskog rata Okružni odbor AFŽ-a Slavonski Brod radio je na političkoj mobilizaciji i aktiviranju žena na svim područjima društvene djelatnosti: od tumačenja novostečenih prava do organiziranja u poslijeratnoj izgradnji i obnovi zemlje (sudjelovanje u radnim akcijama NF, uključivanje žena u gospodarstvo, osposobljavanje žena za kvalificirani rad, pomoć sindikatima u organiziranju radnica). U suradnji s organima vlasti brinuo je i o svakodnevnom životu (rješavanje socijalnih problema, organiziranje pomoći zaposlenim majkama, poboljšanje zdravstvene zaštite žena, pomoć invalidima, ranjenicima i ratnoj siročadi, zaštita i zbrinjavanje djece preko dječjih domova, vrtića i škola, te edukacija žena kroz tečajeve i predavanja iz zdravstvenih, odgojnih, domaćinskih i drugih područja).
Okružni odbor izabran 8. kolovoza 1944. na II. okružnoj konferenciji imao je 76 članica. Okružni odbor AFŽ izabran 2. rujna 1945. na III. okružnoj konferenciji imao je 92 članice na čelu s predsjednicom i tajnicom. Odbornice su izabrane po kotarevima: 22 iz Slavonskog Broda, 26 iz Đakova, 15 iz Nove Gradiške, 11 iz Županje, 13 iz Vinkovaca i 5 iz grada Slavonskog Broda. Okružni odbor 1947. ima 120 članica. Kao najuže vodstvo i operativno tijelo Okružnog odbora postoji Sekretarijat na čelu s predsjednicom i tajnicom. U sastavu Sekretarijata djelovale su 3 sekcije kao njegovi pomoćni organi: socijalno-zdravstvena, kulturno-prosvjetna i propagandna sekcija.
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail: arhinet@arhiv.hr