Facebook
Naziv: Kraljevska pravoslovna akademija
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1850 - 1874
Normativni nazivi: Pravoslovna akademija (hrvatski)
Povijesni nazivi: Regia academia iuris (1850 - 1874) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Reformom austrijskog ministra prosvjete, Lea Thuna, ukinuta je Kraljevska akademija znanosti, a od onog dijela ukinute akademije, koji se odnosi na Pravni fakultet, ustrojena je Kraljevska pravoslovna akademija. Pravoslovna akademija prestala je postojati osnutkom Sveučilišta 1874. kada je vladar potvrdio organizacijsku osnovu o osnutku Sveučilišta 5. siječnja 1874.
Sjedišta: Zagreb (1850 - 1874)
Djelatnost: Na Pravoslovnoj akademiji bili se predavani sljedeći predmeti: filozofija prava (s uvodom u pravo i državnoznanstveni nauk); kazneno pravo s kaznenim postupkom; privatno pravo; austrijsko građansko pravo; trgovačko i mjenično pravo; teorija statistike; opća europska i austrijska statistika; austrijsko državno pravo; političke znanosti; rudarsko pravo; crkveno pravo; teorija postupka u građanskim parnicama; objašnjenja financijskih i upravnih postupaka objavljenih za Hrvatsku i Slavoniju te sudska medicina (sudbeno liječništvo). Od 1856. uveden je novi predmet: povijest Austrijskog Carstva. Nakon što je nastava bila produljena na četiri godine, bili su predavani sljedeći predmeti: rimsko pravo; povijest prava; kanonsko pravo; građansko pravo; građanski postupak; kazneno pravo; političke znanosti i povijest filozofije.
Unutarnji ustroj / genealogija: Akademijino ustrojstvo bilo je uređeno Privremenim statutom koje je propisalo bečko Ministarstvo bogoštovlja i nastave, prema kojem je Akademija trajala tri godine. Od 1867. program Akademije trajao je četiri godine, a broj profesora povećao se sa šest na devet.
Stvaratelji: (1869 - 1874)
(1861 - 1869)
(1854 - 1861)
(1850 - 1854)
(1850 - 1874)
Napomena o vezama: Profesori Pravoslovne akademije su bili izravno podređeni ravnatelju, koji je preko bana podnosio izvješća Ministarstvu prosvjete u Beču. Pravoslovna akademija bila je dužna dostavljati Namjesništvu, a kasnije Namjesničkom vijeću zapisnike održanih sjednica, koji su joj kasnije bili vraćeni. Nakon sklapanja Hrvatsko-ugarske nagodbe i osnutka Zemaljske vlade, Pravoslovna je akademija bila izravno podređena Odjelu za bogoštovlje i nastavu Zemaljske vlade.
Identifikator: HR-HDA/S - 11826
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica