Facebook
Naziv: Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske za Karlovac
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1940 - 1947
Normativni nazivi: KPH. Okružni komitet. Karlovac (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Na okružnoj partijskoj konferenciji koju su pripremila partijska vodstva Gline, Vrginmosta, Vojnića, Slunja, Ogulina i Karlovca izabran je 1. kolovoza 1940. Okružni komitet KPH za Karlovac sastavljen od 7 članova. Plenum OK KPH pored stalnih članova činili su sekretari kotarskih i mjesnih komiteta te sekretar okružnog komiteta SKOJ-a. Uloga okružnih komiteta prije, a osobito za vrijeme rata 1941-1945, odnosno u uvjetima ilegalnog rada i djelovanja Partije, bilo je provođenje njene linije i izgradnja partijskih organizacija. Odmah po osnivanju zadaci OK KPH za Karlovac bili su ukidanje privremene dvostruke funkcije mjesnog i okružnog partijskog vodstva, formiranje novog mjesnog komiteta, uklanjanje djelovanja oportunističkih struja, organiziranje demonstracija i agitacije protiv odlaska u vojsku i intenzivne pripreme za osnivanje partizanskih odreda i mobilizaciju stanovništva. Prema odlukama III. (20-23. 11. 1943.) i IV. (30. 1.-1. 2. 1945.) partijske konferencije, komitet se pored postojećih zadataka bavio i izgradnjom kadrova, rukovođenjem vanpartijskim organizacijama, stvaranjem aktiva i simpatizerskih grupa, učvršćenjem NOO-a i pomoći SKOJ-u. Krajem 1941. OK KPH za Karlovac obuhvaćao je područje Korduna te dijelove Banije i Gorskog kotara (Mjesni komitet Karlovac i kotarski komiteti Glina, Slunj, Vojnić i Vrginmost) ,a djelovao je uz pomoć oko 760 članova i kandidata organiziranih u 95 ćelija. Godine 1942. brojao je 6 kotarskih komiteta (Karlovac, Slunj, Vojnić, Vrginmost, Veljun i Cazin). U ožujku 1943. KK KPH Glina je pripojen OK KPH Banija, KK KPH Ogulin OK KPH Gorski kotar, a u ljeto 1944. KK Cazin je prerastao u Okružni komitet Cazin. U svibnju 1945. OK KPH Karlovac se sastojao od 4 kotarska (Karlovac, Slunj, Vojnić, Vrginmost) i MK KPH Karlovac koji je bio direktno povezan s Centralnim komitetom. Krajem 1946. komitet je imao u sastavu 8 kotarskih (Karlovac, Slunj, Vojnić, Vrbovsko, Vrginmost, Ogulin, Pisarovina, Žumberak) i GK KPH Karlovac. Nakon oslobođenja zemlje primarni je cilj komiteta bio formiranje i učvršćivanje kotarskih partijskih organizacija i partijskog aparata te osposobljavanje kotarskih komiteta za samostalan rad. U trenutku kada su pojačani rukovodeći kadrovi u Centralom komitetu i kada su paralelno s time kotarski komiteti ostvarili određenu samostalnost u rukovođenju i odlučivanju u političkim i upravnim poslovima vlasti, posrednička uloga okružnih komiteta pokazala se suvišnom, pa je došlo do njihovog ukidanja. Odluka o ukidanju okružnih komiteta donesena je krajem 1946, a njihovim su kadrovima pojačana rukovodstva KK-a i centralni partijski aparat. OK KPH za Karlovac je zadnju sjednicu biroa održao 17. 6. 1947.
Sjedišta: Karlovac
Djelatnost: Okružni komiteti je imao značajnu ulogu u izgradnji partijske organizacije i provođenju linija partije, posebice za vrijeme rata odnosno u uvjetima ilegalnog rada i djelovanja partije. Odmah po osnivanju zadaci OK su bili uklanjanje nedostataka u dotadašnjem radu (ukidanje privremene dvostruke funkcije mjesnog i okružnog rukovodstva), organiziranje demonstracija i agitacije protiv odlaska u vojsku. uz to je intenzivno vršio pripreme za osnivanje partizanskih odreda i mobilizaciju širih masa. Nakon završetka rata, tijekom 1945-1946. zadaća mu je bila osposobiti kotarske komitete za samostalan rad.
Unutarnji ustroj / genealogija: Okružni komitet za Karlovac koordinirao je rad kotarskih i mjesnih komiteta a funkciju je ostvarivao kroz plenum, biro i odjeljenja. Plenum je provodio direktive CK KPH i njegova Politbiroa i predlagao im radi suglasnosti članove za vlastiti biro. Zbog konspirativnog rada OK KPH za Karlovac, teško je precizno utvrditi točan broj članova njegovog plenuma i biroa za pojedine godine. Kao i na razini CK KPH i na razini okruga stvarno odlučivanje i operativno djelovanje bilo je u rukama Biroa. Biro se sastajao jedanput mjesečno, po potrebi i češće a rješavao je politička, privredna i organizacijska pitanja te rukovodio podređenim komitetima. Na sastancima Biroa Oblasnoga komiteta uz redovite članove prisustvovali su i članovi CK KPH, KK i MK. Rad OK KPH organiziran je preko Organizaciono-instruktorskog, Agitprop, Kadrovskog odjeljenja i Izborne komisije. Organizaciono-instruktorsko odjeljenje djelovalo je osim pri Okružnom i pri kotarskim i mjesnim komitetima. Na razini OK KPH ovo Odjeljenje je vodilo evidenciju i statistiku partijskog članstva, razvijalo organizacijsku strukturu partijskih organizacija i komiteta, proučavalo njihove izvještaje i zapisnike radi kontrole i ispravljanja eventualnih pogrešaka, praćenja i poboljšanja organizacijskog partijsko-političkog rada, te rješavalo privredne probleme, socijalno-zdravstvenu zaštitu te prosvjetu i školstvo. Agitprop odjeljenje/Odjeljenje za agitaciju i propagandu Okružnog komiteta bilo je zaduženo za cjelokupnu političku, propagandnu, kulturnu i prosvjetnu aktivnost na svom području, a djelovalo je kroz sektore. Ono je bilo spona između nadređenog mu Agitprop odjeljenja CK KPH i podređenih agitprop odjeljenja kotarskih i gradskih komiteta. To radno tijelo vodio je član partijskog, vodstva (biroa) koji nije bio zadužen ni za jedan drugi sektor. Primao je direktive od CK KPH u obliku depeša, dopisa i okružnica, izvršavao ih i prosljeđivao podređenim tijelima, a odgovore vraćao u obliku godišnjih, polugodišnjih, tromjesečnih i mjesečnih izvještaja. Kadrovsko odjeljenje bilo je zaduženo za evidenciju, provjeru i obrazovanje partijskog i stručnog kadra, evidenciju partijskih dokumenata i dokumentacije iz CK, obrazovanje u školama i održavanje tečajeva. Komunistička Partija je na teritoriju okrugu Karlovac osim kroz svoje organizacije, djelovala i uz pomoć izvanpartijskih organizacija kao NF-a, AFŽ-a i sindikata.
Stvaratelji:
(1940 - 1942)
Identifikator: HR-HDA/S - 11956
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica