POČETNA
STVARATELJI
O SUSTAVU
POMOĆ
Stvaratelji
Naziv:
Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske Šibenik
Vrsta entiteta:
pravna osoba
Razdoblje:
1943 - 1946
Normativni nazivi:
KPH. Okružni komitet Šibenik (hrvatski)
Aktivnost:
Stvaratelj više ne djeluje
Povijest:
Na širem području Šibenika 1937. godine bilo je organizirano oko 40 komunista. Iste godine u samom gradu Šibeniku, zbog provale, partijska organizacija prestaje djelovati. Povezanost i komunikacija organizacije u Šibeniku s otocima i zaleđem te ostalim kotarevima u kojima su se nalazili komunisti bila je oslabljena radi pritiska vladajućeg režima te malog broja komunista koji su djelovali u njima. U drugoj polovici 1939. dolazi do obnavljanja i slijedom toga pojačanog rada partijske organizacije u Šibeniku i pojedinim mjestima u priobalju. U vrijeme sloma Kraljevine Jugoslavije na području OK KPH Šibenik (kotari: Šibenik, Benkovac, Biograd, Knin, Preko) bilo je oko 50 ćelija s 340 članova. Od tada pa sve do napada Njemačke na SSSR djelovanje partijske organizacije na području okruga Šibenik bilo je ilegalno. Partijska organizacija kotara Šibenik počela se organizirati i brojčano povećavati tek 1942. Na području okruga Šibenik tijekom 1943. formirani su kotarski komiteti Šibenik, Vodice i Kistanje. OK KPH Šibenik je direktno rukovodio i partijskom jedinicom Skradin. Prva okružna partijska konferencija za okrug Šibenik održana je 29-30. 5. 1945. Konferencija je za zadatke postavila: “razbijanje mržnje između Srba i Hrvata, posvećivanje najveće pažnje sindikatima, odgajanje mladih kadrova, dosljedno i pravilno sprovođenje organizacije rada, razvijanje rada zadruga, ideoloku i političku izgradnju partijskog članstva, razbijanje sektaštva“ i dr. Komunistička partija je na teritoriju okruga Šibenik djelovala i preko organizacija NOO-a, AFŽ-a, SKOJ-a, JNOF-a i sindikata. Nakon kraja rata primarni je cilj komiteta bio formiranje i učvršćivanje kotarskih partijskih organizacija i partijskog aparata te osposobljavanje kotarskih komiteta za samostalan rad. Tijekom 1945. i 1946. prema korespondenciji iz dokumenata vidi se da se OK KPH Šibenik sastojao od šest komiteta: Kistanje, Vodice, Drniš, Knin i Šibenik te mjesnim/gradskim komitetom Šibenik. U rukovođenju i odlučivanju u političkim, društvenim i organizacijskim poslovima na terenu uloga okružnih komiteta pokazala se suvišnom, pa je došlo do njihovog ukidanja. Odluka o ukidanju okružnih komiteta donesena je krajem 1946, a njihovim su kadrovima pojačana rukovodstva KK-a i centralni partijski aparat. OK KPH Šibenik je zadnju sjednicu biroa održao 12. 2. 1946.
Djelatnost:
Imao je značajnu ulogu u izgradnji partijske organizacije i provođenju linija Partije, posebice za vrijeme rata odnosno u uvjetima ilegalnog rada i djelovanja Partije. Nakon završetka rata, tijekom 1945-1946. zadaća mu je bila osposobiti kotarske komitete za samostalan rad.
Unutarnji ustroj / genealogija:
Okružni komitet KPH Šibenik koordinirao je rad kotarskih i mjesnih/gradskih komiteta, a funkciju je ostvarivao kroz plenum, biro i odjeljenja. U gradivu OK KPH Šibenik (1943-1946) nema dokumenta o radu partijskih odjeljenja. Plenum je provodio direktive CK KPH i njegova Politbiroa i predlagao im radi suglasnosti članove za vlastiti biro. Kao i na razini CK KPH i na razini okruga stvarno odlučivanje i operativno djelovanje bilo je u rukama Biroa. Biro se sastajao jedanput mjesečno, po potrebi i češće, a rješavao je politička, privredna i organizacijska pitanja te rukovodio podređenim komitetima. Na sastancima Biroa Okružnog komiteta uz redovne članove najčešće su prisustvovali i članovi CK KPH, OblK za Dalmaciju, KK i MK.
Stvaratelji:
Arhivsko gradivo:
1. fond/
HR-DAST-445 Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske Šibenik
(stvaratelj)
2. fond/
HR-HDA-1850 Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske Šibenik
(stvaratelj)
Literatura:
Jandrić, Berislav. Hrvatska pod crvenom zvijezdom, Komunistička partija Hrvatske 1945-1952,
Jelić, Ivan. Komunistička partija Hrvatske 1937-1945, sv. 1-2,
Identifikator:
HR-DAST/S - 11970
Pravila ili propisi:
ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa:
izmijenjena inačica
Podrobnost:
djelomičan
Jezik opisa:
hrvatski
Pismo opisa:
latinica
DRŽAVNI ARHIVI U RH
|
ARHIVI U EUROPI I SVIJETU
|
KONTAKT
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail:
arhinet@arhiv.hr