Facebook
Naziv: Etnografski muzej Zagreb
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1919 -
Normativni nazivi: Etnografski muzej Zagreb (hrvatski)
Povijesni nazivi: Etnografski odjel hrvatskog narodnog muzeja (1919 - ) (hrvatski)
Dopunski podaci: Etnografski muzej Zagreb
Aktivnost: Stvaratelj i dalje djeluje
Povijest: Etnografski muzej Zagreb osnovan je 22.10.1919. godine. Etnografska građa se skuplja već od sredine 19. stoljeća i to pri Narodnom muzeju, osnovanom 1846. Na inicijativu Povjereništva za bogoštovlje i nastavu i na poticaj Salamona Bergera, trgovca tekstilom i tvorničara, porijeklom iz Slovačke, 1919. spajaju se etnografske zbirke Narodnog muzeja i bogata Bergerova zbirka narodnih nošnji i tekstila u samostalni Etnografskog odjel spomenutog muzeja. To je ujedno i početak rada Etnografskog muzeja Zagreb kakvog danas poznajemo. Spomenute zbirka Berger, etnografske zbirke Narodnog muzeja i Muzeja za umjetnost i obrt činile su njegov prvotni fundus. Muzej je smješten u reprezentativnoj secesijskoj zgradi nekadašnjeg Obrtnog doma, izgrađenoj 1903. godine.
Sjedišta: Zagreb (1919 - )
Djelatnost: Etnografski muzej Zagreb djeluje temeljem Zakona o muzejima (NN 142/1998), Statuta iz 2000. godine, Odluke o izmjenama i dopunama Statuta iz 2005. i ostalih općih akata. Prema spomenutom Statutu, članku 14. "Djelatnost muzeja obuhvaća: sustavno terensko istraživanje, sakupljanje, čuvanje, zaštitu, stručnu i znanstvenu obradu prezentaciju kulturnih dobara etnografskog karaktera; pripremanje i održavanje stalnih, povremenih i pokretnih izložbi; održavanje predavanja, seminara, tečajeva i drugih akcija vezanih uz djelatnost Muzeja; izdavanje kataloga i drugih stručnih i znanstvenih publikacija, te propagandnog materijala za upoznavanje i popularizaciju muzejske građe; ostvarivanje suradnje sa školama, ustanovama, stručnim udruženjima i sl. pridonoseći obrazovanju pučanstva; omogućivanje stručnim i znanstvenim djelatnicima proučavanje muzejske građe; pridonošenje stvaranju produljivanju znanstvenih spoznaja; osiguravanje stručne i tehničke zaštite muzejske građe, samostalno i u suradnji sa zavodima za zaštitu spomenika kulture; unapređenje muzejske struke, muzeološka i etnološka istraživanja; ostvarivanje i drugih oblika muzejske djelatnosti u skladu sa zakonom. "Djelatnost je također vidljiva i prema člancima 29, 33 i 43. Statuta kao i prema članku 2. Odluke o izmjenama i dopunama Statuta Etnografskog muzeja.
Nadležnost / Izvori ovlasti: Etnografski muzej je nacionalna ustanova koja prikuplja, evidentira, sređuje, obrađuje i izlaže muzejske i druge predmete narodne kulture, koji svjedoče o društvenom i kulturološkom razvoju svih područja Hrvatske. Također, sakupljaju se i etnografski predmeti iz susjednih evropskih te predmeti domorodačkih kultura izvanevropskih zemalja. Muzej obavlja matičnu djelatnost za sve etnografske muzeje i zbirke u Republici Hrvatskoj, a ista obuhvaća poslove stručnog nadzora nad radom muzeja, pružanje stručne pomoći, unaprijeđenje stručnog rada u muzejima i usklađivanje rada unutar sustava muzeja.
Unutarnji ustroj / genealogija: Organizacijski ustroj Etnografskog muzeja Zagreb određen je temeljem Statuta iz 2000., odnosno Odlukom o izmjenama i dopunama Statuta iz 2005. godine koji u članku 2. navodi određene izmjene organizacijskog ustroja, u odnosu na odredbe iz 2000. godine. U Muzeju su organizirane sljedeće ustrojbene jedinice: Odjel zbirki i dokumentacije, Odjel restauratorsko-konzervatorskih poslova, Odjel zajedničkih stručnih poslova i Odjel administrativno-financijskih i tehničkih poslova. Zbirke Muzeja su: Zbirke predmeta vezanih gospodarstvo, Zbirke predmeta vezanih za rukotvorstvo i obrt, Zbirke tekstilija, Zbirke narodnih nošnji, Zbirke predmeta vezanih za graditeljstvo i stanovanje, Zbirke predmeta vezanih za običaje i obrede, Zbirke predmeta vezanih za vjerovanja, Zbirke predmeta vezanih za igre i zabave, Zbirke likovnog stvaralaštva, Zbirke izvaneuropske građe. Muzejem upravlja Upravno vijeće, ravnatelj organizira i vodi rad i poslovanje Muzeja, a Stručno vijeće daje stručna mišljenja, odlučuje o stručnim pitanjima, predlaže način vođenja stručnog rada i mjere za unaprijeđenje djelatnosti Muzeja.
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-HDA-512 Etnografski muzej (stvaratelj)
Identifikator: HR-HDA/S - 12076
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica