POČETNA
STVARATELJI
O SUSTAVU
POMOĆ
Stvaratelji
Naziv:
Hrvatsko seljačko prosvjetno društvo "Seljačka sloga"
Vrsta entiteta:
pravna osoba
Razdoblje:
1945 - 1969
Povijesni nazivi:
Hrvatsko seljačko prosvjetno društvo Seljačka sloga (1945 - 1969) (hrvatski)
Aktivnost:
Stvaratelj više ne djeluje
Povijest:
Sloga je osnovana na temeljima Hrvatskog seljačkog prosvjetnog i dobrotvornog družtva Seljačka sloga. Društvo je osnovano 1925. s ciljem čuvanja, širenja i unapređenja hrvatske narodne kulture. Za vrijeme II. svjetskog rata bilo je prisiljeno obustaviti rad. Nakon rata kulturno-prosvjetni rad preuzela je Narodna fronta Hrvatske. Odluka o ponovnom pokretanju djelatnosti Sloge donesena je na sjednici Izvršnog odbora Narodne fronte Hrvatske 12. srpnja 1945. Obnoviteljska skupština održana je 17. rujna 1945. u Zagrebu u zgradi Hrvatskog seljačkog doma. Isti dan održana je i prva sjednica na kojoj su izabrani predsjednik, potpredsjednik, tajnik i blagajnik. Prvi obnovljeni ogranak bio je u Trebarjevu Desnom, rodnom selu braće Radić. Odlukom skupštine od 28. siječnja 1969. Sloga je sjedinjena u Prosvjetni sabor Hrvatske.
Sjedišta:
Zagreb
Djelatnost:
U predratnoj Jugoslaviji Hrvatsko seljačko prosvjetno i dobrotvorno družtvo bilo je najraširenija prosvjetna narodna organizacija. Po završetku rata sve frontovske organizacije (USAOH, AFŽ, sindikati i kulturno-prosvjetna društva i savezi) počele su borbu protiv nepismenosti i za gospodarsko uzdizanje sela. Projekt se odvijao preko novina, časopisa, radioemisija, predavanja, skupova i sl. Temeljem propisa kojim je regulirano opismenjavanje odnosno osnovno obrazovanje odraslih, Sloga je preko svojih ogranaka razvila mrežu tečajeva (poučavanje o kulturama europskih i izvaneuropskih naroda, nastava zemljopisa, gospodarstva, muškoga i ženskoga ručnog rada, obrtnih i strukovnih predmeta, očuvanje starinskih narodnih pjesama i plesova). Pored tečajeva Društvo je organiziralo skupna čitanja, tiskalo knjige, časopis, osnivalo pjevačke i glazbene zborove, otvaralo knjižnice, čitaonice i domove. Do kraja 1946. obnovljena su ukupno 122 ogranka. U ograncima su djelovale dramske, folklorne, pjevačke i glazbene sekcije. Najuspješniji su bili nagrađivani od Ministarstva prosvjete Narodne Republike Hrvatske. Društvo je tiskalo časopis
Seljačka sloga
, prosvjetni časopis hrvatskog seljaštva koji je izlazio od 1945. do 1967. Časopis je redovito obavješćivao o događanjima u Slozi i ograncima. Godine 1945. otvorena je u Zagrebu Knjižara Seljačka Sloga za uredski materijal i razna izdanja Sloge.
Unutarnji ustroj / genealogija:
Tijela Sloge utvrđena Pravilima bila su: Skupština, sačinjena od članova Središnjice i po dva delegata svakog ogranka. Osim što je birala članove za Upravni i Nadzorni odbor, Skupština je donosila i prihvaćala pravila, godišnje planove rada i financijske programe. Upravni odbor čine predsjednik, I. i II. potpredsjednik, I. i II. tajnik, blagajnik, zamjenik blagajnika i do 20 odbornika. Upravni odbor bio je zadužen za provođenje zaključaka i odluka Skupštine kojoj je podnosio godišnja izvješća o ukupnom radu u proteklom razdoblju. Pored ostaloga, Odbor je nadzirao i slao upute i naloge ograncima. Po potrebi osnivao je radne (stručne) odbore (npr. za knjižnice, priredbe i sl.). Nadzorni odbor brinuo se o imovini i novčanom poslovanju Sloge. Savjet Seljačke Sloge za kotar bio je zadužen za osnivanje ogranaka, obogaćivanje i poboljšavanje njihovoga rada. Savjet je bio sačinjen od članova Središnjice i delegata ogranaka jednog kotara.
Arhivsko gradivo:
1. fond/
HR-HDA-1955 Hrvatsko seljačko prosvjetno društvo "Seljačka sloga"
Identifikator:
HR-HDA/S - 14609
Pravila ili propisi:
ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa:
izmijenjena inačica
Podrobnost:
djelomičan
Jezik opisa:
hrvatski
Pismo opisa:
latinica
DRŽAVNI ARHIVI U RH
|
ARHIVI U EUROPI I SVIJETU
|
KONTAKT
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail:
arhinet@arhiv.hr