Facebook
Naziv: Blažeković, obitelj
Vrsta entiteta: obitelj
Razdoblje: 15. stoljeće -
Normativni nazivi: Blažeković (hrvatski)
Povijesni nazivi: Hagych (Hagych) (17. stoljeće - 17. stoljeće) (latinski)
Blasekovich (18. stoljeće - 20. stoljeće) (hrvatski)
Blažeković (20. stoljeće - 21. stoljeće) (hrvatski)
Aktivnost: Ne može se utvrditi
Povijest: Najstariji dokumenti obitelj Blažeković spominju i kao aliter Hagÿch. Popis iz 1625. prvi put spominje u Kurilovcu plemićku obitelj Hagića, a popis kuća iz 1782. spominje obitelj Blažeković u Kurilovcu. U izvorima se nalaze samo fragmentarni podaci o starijim članovima obitelji. Na temelju gradiva u fondu može se zaključiti da su Ivan, Juraj i Nikola Blažeković vjerojatno bili rođena braća, da je Barbara rođena Blažeković, supruga Franje Mihaleka, bila kći Ivana, sina Ivana i da su njihova djeca bila Matija, Ivan, Helena, Doroteja, Ana i Barbara. Također, gradivo svjedoči da je Pavle Blažeković oženio Barbaru Šipušić (Shipussich). Njihova kći Margareta bila je udana za Josipa Libratha (Ledara). Mihovil Blažeković bio je skrbnik Katarine Jegerčić (Jegerchich). Supruga mu je bila Barbara, rođena Sztipan, a djeca Ana, Ivan Evangelista, Josip, Martin i Matija. Ana je bila udana za Mihovila Katulića (Katullicha, Spoljara). Živjeli su u Kurilovcu. Njihov sin Ladislav (Lacko) umro je 1820.
Martin Blažeković dobio je 1782. zvanje katastarskog prokuratora, a 1791. bio je turopoljski fiškal. Dužnost turopoljskog bilježnika obnašao je oko 1809. Bio je i bilježnik u Karlovcu, a 1815. se u izvorima javlja kao "avocatus" na Turopoljskom spravišću. Izvori ga nazivaju i "grofom".
Matija Blažeković i njegova supruga Barbara, rođena Vrčković (Vrchkovich), živjeli su u Kurilovcu, u istoj kući s Ladislavom Katulićem i Ivanom Baptistom Felÿanom. Supruga Ivana Felÿana zvala se Judita i bila je kći Andrije Blažekovića. Ivan Blažeković se u izvorima iz 1803. javlja kao satnik 53. regimente, a kasnije kao major. Vukovinsko vlastelinstvo mu je u miraz donijela njegova supruga Barbara (Babette), rođena Pütz. Njihova djeca bila su Franciska i Juraj. Franciska se udala za Antuna (Danijela?) Praunšpergera. Njihova kći zvala se Henrijeta (Henrika), udana za Pavla Kamenara. Juraj Blažeković oženio je Mariju, rođenu Trbić (Terbich). Nisu imali potomstva.
Aleksandar (Skender) Blažeković se u izvorima iz 1813. javlja kao podprisjednik na Turopoljskom spravišću, a 1849. kao turopoljski prisjednik. Godine 1850. bio je prisjednik Sudbenog stola Zagrebačke županije.
Sjedišta: Črečan ; Zagreb ; Velika Mlaka ; Kurilovec ; Virovitica ; Osijek
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZG-818 Obitelj Blažeković (stvaratelj)
Identifikator: HR-DAZG/S - 20155
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 1. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 1999.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica