Facebook
Naziv: Trgovinska komora Zagreb
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1954 - 1962
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Narodni odbor grada Zagreba donio je na 30. sjednici Gradskog vijeća održanoj 14.5.1954. i 43. sjednici Vijeća proizvođača održanoj 13.5.1954. rješenje o osnivanju Trgovinske komore za grad Zagreb sa sjedištem u Zagrebu. Trgovinska komora Zagreb prestala je s radom nakon što je novoosnovana Trgovinska komora izabrala svoj upravni odbor i bila konstituirana. Prava i obveze prešle su također na novoosnovanu Trgovinsku komoru za grad Zagreb.
Sve radnje potrebne za provođenje ovoga rješenja izvršila je do tada postojeća Trgovinska komora. Statut novoosnovane komore morao je biti predan Narodnom odboru grada Zagreba na odobrenje do 31.5. 1954. Narodni odbor kotara Zagreb donio je na 4. sjednici Kotarskog vijeća i 4. sjednici Vijeća proizvođača 7.10.1955. rješenje kojim se mijenja naziv Trgovinske komore za grad Zagreb u Trgovinska komora za kotar Zagreb.
Djelatnost: Zadatak komore bio je raditi na unapređenju trgovine, razvijanju poslovanja i jačanje odgovornosti trgovinskih privrednih organizacija prema društvu. To je postizala prekvalifikacijom postojećih i školovanjem novih kadrova. Za polaganje ispita, provjeru znanja i stručnosti, za izdavanje rješenja o kvalifikaciji bila je nadležna posebna komisija.
Unutarnji ustroj / genealogija: Članovi Komore mogli su biti privredna poduzeća i druge privredne organizacuje na području grada Zagreba. Njihovi predstavnici mogli su birati i biti birani u organe Komore kojoj su bili dužni na vrijeme dostavljati podatke o svom radu i tako potpomagati rad Komore. Članstvo je prestajalo na temelju odluke skupštine ili Suda časti, najčešće zbog neplaćanja členarine ili prestankom rada poduzeća.
Skupština je najviši organ Komore koju sačinjavaju predstavnici članova Komore. Predstavnike privrednih poduzeća birali su Radnički savjeti. Skupštinu je sazivao Upravni odbor i određivao dan njezinog zasjedanja, što se moralo dogoditi u prvoj polovici godine. Na godišnjoj skupštini raspravljalo se o godišnjim izvještajima, odobravali su se završni računi, provodio se izbor novih upravnih tijela. Zaključci su donošeni većinom glasova prisutnih članova. Mandat članova skupštine trajao je godinu dana. Odluke su se donosile nadpolovičnom većinom prisutnih članova skupštine. Skupština je donosila Statut, prijedlog predračuna i odobrenje završnog računa. Skupština je birala članove stalnih odbora, članove suda časti, donosila je poslovnike i pravilnike o pravima i dužnostima službenika. Statut i njegova izmjena postao bi pravomoćan nakon odobrenja Narodnog odbora grada Zagreba.
Skupština je birala članove Upravnog odbora od 4 člana, predsjednika i podpredsjednika odbora, koji su ujedno predsjednik i podpredsjednik Komore.
Upravni odbor bio je izvršno tijelo Komore koje upravlja poslovanjem komore i provođenjem propisa i statuta. Sjednice su se održavale najmanje jednom mjesečno. Odluke se donošene većinom glasova prisutnih članova.
Nadzorni odbor imao je 5 članova. Oni su iz svoje sredine birali predsjednika. Sjednice su se održavale po potrebi ili na zahtjev člana Nadzornog odbora. Nadzorni odbor je kontrolirao materijalno i financijsko poslovanje Komore.
Pored navedenih tijela upravljanja postojale su Sekcije, Stalni odbori i Sud časti. Sekcije su bile vezane za pojedinu trgovačku djelatnost kao npr. Sekcija za trgovinu živežnim namirnicama, Sekcija za trgovinu stokom i mesom, Sekcija za trgovinu voćem i povrćem itd. Sekcija je imala 3 do 12 članova. Predsjednika su birali predstavnici zainteresiranih struka. Zaključci su donošeni nadpolovičnom većinom članova. Stalne odbore osnivala je skupština i imali su po 5 do 9 članova. Djelovali su po pojedinim pitanjima iz djelokruga Komore, na unapređenju trgovine, pitanjima financija, osposobljavanju kadrova o čemu prijedloge davali Upravnom odboru. Sud časti donosio je odluku u slučajevima kada bi se član Komore ogriješio u svom poslovanju. Osuđeni je bio dužan snositi troškove postupka. Komisije su davale prijedloge o pojedinim pitanjima unutar Komore. Nakon završenog zadatka komisija je prestajala djelovati.
Opći kontekst: Nakon završetka drugod svjetskog rata došlo je do značajnih promjena u cjelokupnom društvenom i političkom životu u novo nastaloj državi. Najznačajnije i najevidentnije promjene dogodile su se na području gospodarstva. Osnivanjem nove države Federativne Narodne Republike Jugoslavije, donošenjem novih zakona po kojima je cjelokupna pokretna i nepokretna imovina državno vlasništvo, nastupilo je razdoblje planskog razvoja gospodarstva koje je bilo dirigirano politikom. U tom cilju izgrađen je takav društveno - gospodarski sustav u kojem je kroz državni oblik vlasništva odlučujuću ulogu u upravljanju imala država, posebno njezini najviši izvršni organi. Za ostvarenje postavljenih ciljeva privređivanja u socijalizmu učinjeni su prvi značajni koraci. Nakon provedene prve i druge nacionalizacije ukinuta je Trgovinska i druge komore. Osnivane su nove komore, po principu jedna komora jedna djelatnost, koje su pokrivale jedan grad, odnosno kotar. Tako je 15. 10. 1950. godine osnovana Zanatska komora za grad Zagreb, a druge komore tek pedesetih godina. Trgovinska komora za grad Zagreb osnovana je 14.5.1954. godine. U novo nastalaoj situaciji nametnula se potreba školovanja kadrova za razne djelatnosti. Trgovačka djelatnost vrlo je značajna i široka pa je ova potreba bila izrazito naglašena. Država je imala jasno postavljene političke ciljeve. Davala je značajnu potporu kreditiranjem i besplatnim školovanjem kandidata. Izgrađene su mnoge škole i internati. Organizirana su razna predavanja, tečajevi i ispiti u cilju prekvalifikacije ili kvalifikacije u struci. Kandidati su bili vezani ugovorom sa radnim organizacijama koja im je omogućivala praktičan rad, pohađanje nastave i polaganje pomoćničkog, kvalifikacijskog ili visoko kvalifikacijskog ispita.
Stvaratelji: (1962 - 1991)
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZG-1254 Trgovinska komora Zagreb (stvaratelj)
Identifikator: HR-DAZG/S - 24238
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: konačan zapis
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica