Facebook
Naziv: Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske za Bjelovar
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1937 - 1947
Normativni nazivi: KPH. Okružni komitet Bjelovar (hrvatski)
Povijesni nazivi: Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske Bjelovar (1937 - 1947) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Središte rada partijskih organizacija Podravine tijekom 1937. bilo je u Bjelovaru. Tada je uoči osnivačkog Kongresa osnovan OK KPH Bjelovar. U vrijeme Druge konferencije OK KPH Bjelovar održane 5. 7. 1941. komitet je obuhvaćao kotare Bjelovar, Koprivnicu, Križevce, Đurđevac, Viroviticu, Grubišno polje, Podravsku Slatinu i Garešnicu te brojao preko 300 članova organiziranih u 59 ćelija. Tijekom 1942. zbog velikog broja uhapšenih i ubijenih komunista Okružni je komitet ukinut. Zalaganjem komunista organiziranih u preostalim partijskim organizacijama osnovan je u travnju 1942. privremeni OK KPH Bjelovar. Zbog složenosti situacije u radu partijskih organizacija pristupilo se podjeli OK komiteta KPH Bjelovar u dva okruga Bjelovarski i Virovitički. U srpnju 1942. osnovan je OK KPH Virovitica koji je obuhvaćao kotareve Virovitica, Grubišno Polje, Podravska Slatine i Donji Miholjac. Kotarevi Bjelovar, Đurđevac, Koprivnica i Križevci činili su područje OK KPH Bjelovar koji je u stalnom sastavu osnovan u kolovozu 1942. Od 1942. rukovodstvo OK KPH Bjelovar bilo je povezano s Povjerenstvom CK KPH u Zagrebu, a nakon toga s OblK KPH za Zagreb koji je osnovan u rujnu 1943. U svibnju 1945. OK KPH Bjelovar imao je u svom sastavu šest kotarskih komiteta: Bjelovar, Đurđevac, Garešnicu, Koprivnicu, Križevce, Vrbovec i Mjesni komitet Bjelovar. Reorganizacijom partijskih organizacija koja je uslijedila nakon oslobođenja rasformirani su neki OblK, a među njima OblK KPH za Zagreb. Od tada su okružni komiteti (kojih je na području Hrvatske bilo 10) direktno vezani za CK KPH. U tom razdoblju OK KPH Bjelovar imao je 8 kotarskih komiteta: Bjelovar, Čazma, Garešnica, Koprivnica, Križevci, Kutina, Vrbovec, Đurđevac i Gradski komitet Bjelovar. OK KPH je na teritoriju okruga osim kroz svoje organizacije, djelovao i uz pomoć izvanpartijskih organizacija kao NF-a, AFŽ-a, SKOJ-a i sindikata. Odluka o ukidanju okružnih komiteta donesena je krajem 1946, a njihovim su kadrovima pojačana rukovodstva KK-a i centralni partijski aparat. OK KPH za Bjelovar je zadnju sjednicu biroa održao 1. 8. 1947.
Sjedišta: Bjelovar
Djelatnost: Imao je značajnu ulogu u izgradnji partijske organizacije i provođenju linija Partije, posebice za vrijeme rata odnosno u uvjetima ilegalnog rada i djelovanja Partije.
Unutarnji ustroj / genealogija: Okružni komitet KPH za Bjelovar koordinirao je rad kotarskih i mjesnih komiteta a funkciju je ostvarivao kroz plenum, biro i odjeljenja. Plenum je provodio direktive CK KPH i njegova Politbiroa i predlagao im radi suglasnosti članove za vlastiti biro. Kao i na razini CK KPH i na razini okruga stvarno odlučivanje i operativno djelovanje bilo je u rukama Biroa. Biro se sastajao jedanput mjesečno, po potrebi i češće, a rješavao je politička, privredna i organizacijska pitanja te rukovodio podređenim komitetima. Na sastancima Biroa Okružnog komiteta uz redovne članove prisustvovali su i članovi CK KPH, članovi KK i MK. Osim toga OK je održavao konferencije na kojima su sudjelovali delegati svih organizacija kojima je OK rukovodio. Rad OK KPH organiziran je preko Organizaciono-instruktorskog, Agitprop, Kadrovskog odjeljenja i Izborne komisije. Organizaciono-instruktorsko odjeljenje djelovalo je osim pri Okružnom i pri kotarskim i mjesnim komitetima. Na razini OK KPH ovo Odjeljenje je vodilo evidenciju i statistiku partijskog članstva, razvijalo organizacijsku strukturu partijskih organizacija i komiteta, proučavalo njihove izvještaje i zapisnike radi kontrole i ispravljanja eventualnih pogrešaka te praćenja i poboljšanja organizacijskog partijsko-političkog rada, rješavalo privredne probleme, socijalno-zdravstvenu zaštitu te prosvjetu i školstvo. Agitprop odjeljenje/komisija Okružnog komiteta bilo je zaduženo za cjelokupnu političku, propagandnu, kulturnu i prosvjetnu aktivnost na svom području, a djelovalo je kroz sektore. Ono je bilo spona između nadređenog mu Agitprop odjeljenja CK KPH i podređenih mu agitprop odjeljenja kotarskih i gradskih komiteta. To radno tijelo vodio je član partijskoga vodstva (biroa) koji nije bio zadužen ni za jedan drugi sektor. Primao je direktive od CK KPH u obliku depeša, dopisa i okružnica, izvršavao ih i prosljeđivao podređenim tijelima, a odgovore vraćao u obliku godišnjih, polugodišnjih, tromjesečnih i mjesečnih izvještaja. Kadrovsko odjeljenje bilo je zaduženo za evidenciju, provjeru i obrazovanje partijskog i stručnog kadra, evidenciju partijskih dokumenata i dokumentacije iz CK, obrazovanje u školama i održavanje tečajeva.
Stvaratelji:

Identifikator: HR-HDA/S - 481
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica