Facebook
Naziv: Pomirbeni sud Nin
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1798 - 1811
Normativni nazivi: Pomirbeni sud Nin (hrvatski)
Povijesni nazivi: Pomirbeni sud Nin (1797 - 1810) (hrvatski)
Alternativni nazivi: Giudizio di pace di Nona (talijanski)
Usporedni nazivi: Mirovni sud Nin (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Napomena o osnivanju: Odluka da se Ninu oduzme bivše Mjesno starješinstvo (Napolonov dekret i provedbena naredba V. Dandola), pa tako i sud, odnosno, da se Nin stavi pod nadležnost pomirbenog suda u Zadru, izazvala je veliko nezadovoljstvo stanovnika u tom gradu. Zbog toga je V. Dandolo morao udovoljiti njihovu zahtjevu te je odlukom od 2. siječnja 1807. uspostavljen Pomirbeni sud u Ninu.
Povijest: Pomirbeni sud je prvostupanjski samostalni sud, koji sudi u građanskim i kaznenim predmetima na području određenog kotara. Sud je imao suca, 1-2 pristava, službenog branitelja, asistenta, 2 kancelira, nekoliko kancelarijskih službenika, vratara i poslužitelja. Podrobnije upute o radu pomirbenih sudova V. Dandolo je izdao 14. prosinca 1806. godine, zajedno s uputama za rad kr. tužitelja i glavnog kr. tužitelja. Mirovni suci (Giudici di pace) sude u građanskim i kaznenim parnicama te vrše mirenja među zavađenim stranama. U građanskim paranicama oni na području svoje nadležnosti sude sve osobne parnice ili parnice o kretninama do vrijednosti 15 forinti, ako nema priziva na viši sud, ili do vrijednosti od 150 forinti, ako postoji mogućnost priziva. Oni sude i u parnicama o štetama u polju, o nadoknadi štete, posjedovnim sporovima, o naknadi štete, o utjerivanjima isplata za poslove, uvrede, svađe, i to do vrijednosti 15 forinti ako postoji mogućnost priziva, a u prizivnim parnicama bez obzira na iznos. U građanskim parnicama koje idu na prvostupanjski sud mirovni suci vrše pomirbu, te ako ne dođe do pomirbe parnica se proslijeđuje prvostupanjskome sudu. Od mirenja su izuzete parnice o državnoj ili općinskoj imovini kao i trgovačke parnice. Mirovni suci sude i u kaznenim parnicama svađe, neprijateljstva te u djelima koja predstavljaju sprečavanje zločina. Oni sude za djela koja su kažnjiva do 15 dana zatvora. Mirovni sudac je i službenik sudske policije te prima dojave o svim zločinima, o njima izvještava prizivni ili prvostupanjski sud; u postupku otkriva tragove zločina počinjenih u svome kotaru; prikuplja dokaze protiv optuženih; uhićuje krivce uhvaćene in flagranti ili one koje mu dojave; obavlja preslušavanja te dokazni materijal proslijeđuje prvostupanjskom sudu.
Sjedišta: Nin
Nadležnost / Izvori ovlasti: Područje Pomirbenog suda u Ninu obuhvaćali su: grad i mjesta Klanice, Zaton, Privlaka, Vir, Kožino, Petrčane, Vrsi, Poljica, Ljubač i Ražanac. Godine 1810. ukinut je kanton Nin, te je Nin samo sjedište općine u kantonu Zadar. Godine 1811. općina Nin ima 1762 stanovnika.
Stvaratelji: (1798 - 1811)
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZD-235 Pomirbeni sud u Ninu (stvaratelj)
Identifikator: HR-DAZD/S - 6131
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica