POČETNA
STVARATELJI
O SUSTAVU
POMOĆ
Stvaratelji
Naziv:
Narodni odbor općine Remetinec
Vrsta entiteta:
pravna osoba
Razdoblje:
1955 - 1962
Povijesni nazivi:
Narodni odbor općine Remetinec (1952 - 1955) (hrvatski)
Aktivnost:
Stvaratelj više ne djeluje
Povijest:
Narodni odbor općine Remetinec osnovan je na temelju Zakona o provođenju novog uređenja općina i kotara (NN 33/1955) kao općina na širem području grada. Nadležnost i djelokrug, prava i obaveze, unutrašnje ustrojstvo, te odnos prema višim organima vlasti propisani je statutom općine usklađenim sa Zakonom o nadležnosti narodnih odbora općina i kotara (SL FNRJ 34/1955). Funkciju vlasti vršio je preko sjednica na kojima je donosio zaključke, rješenja, odluke, uputstva i druge akte. Nakon Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o području kotara i općina u NR Hrvatskoj (NN 7/1957) općina Remetinec ulazi u sastav općina na užem području grada Zagreba. Teritorijalna nadležnost Narodnog odbora općine Remetinec obuhvaćala je slijedeća naselja i mjesta: Blato, Brebernica, Brezovica, Brezovečki Drežnik, Buzin, Demerje, Desprim, Donji Čehi, Donji Dragonožec, Donji Stupnik, Donji Trpuci, Goli Breg, Gornji Čehi, Gornji Dragonožec, Gornji Stupnik, Gornji Trputci, Grančari, Havidić Selo, Horvati, Hrelići, Hrvatski Leskovac, Hudi Bitek, Jakuševec, Ježdovec, Kupinečki Kraljevec, Lipnica, Lučko, Mala Mlaka, Mali Gaj, Odra, Odranski Obrež, Odranski Strmec, Podbrežje, Podbrežje-Kajzerica, Remetinec, Stupnički Starjak, Stupnički Botinec, Stupnički Obrež, Sveta Klara, Turopoljsko Hrašće, Veliki Gaj, Zadvorsko, Zaprudski Glogovec, Zaprudski Otočec i Zaprudski Otok.
Narodni odbor općine Remetinec potpadao pod nadležnost Narodnog odbora grada Zagreba.Ukinut je na temenju Zakona o područjima općina i kotara u NR Hrvatskoj (NN 39/1962), a nakon novog Ustava SRH (NN 15/1963) s radom nastavlja Skupština općine Remetinec, kao njegov slijednik.
Sjedišta:
Zagreb (1955 - 1962)
Djelatnost:
Funkcije, zanimanja i djelatnost Narodnog odbora općine Remetinec utvrđene su statutom općine, prema kojemu je bio dužan brinuti se za sve poslove od neposrednog interesa za privredni, komunalni, socijalni i kulturni razvitak općine, među kojima se navode slijedeće: briga o komunalnom uređenju općine, upravljanje stambenim i poslovnim fondom u vlasništvu općine, uređenju ulica i parkova, unapređenju privrednih subjekata, zatim vođenje brige o socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti djece i odraslih, te održavanju zdravstvenih, prosvjetnih i kulturnih institucija na području općine (škola, knjižnica, domova zdravlja i dr.). Osim toga, dužan je bio provoditi sva uputstva, odluke i naredbe Narodnog odbora grada Zagreba, kao nadležnog organa.
Unutarnji ustroj / genealogija:
Unutarnji ustroj Narodnog odbora općine Remetinec definiran je statutom općine. Prema statutu, narodni je odbor dvodomno tijelo koje sačinjavaju Općinsko vijeće i Vijeća proizvođača, te 44 odbornika koji između sebe biraju predsjednika, potpredsjednika i tajnika. Za obavljanje određenih poslova iz oblasti društvenog života Narodni odbor općine Remetinec osnovao je šest odjela. U okviru svoje nadležnosti odjeli su osnivali niže organe odsjeke, direkcije, urede i dr. Za proučavanje pojedinih pitanja i prijedloga u sastavu narodnog odbora uspostavljene su stalne i privremene komisije. Administracija se sastojala od tajništva, unutar kojeg je bio uspostavljen potreban broj organizacijskih jedinica.
Stvaratelji:
Arhivsko gradivo:
1. fond/
HR-DAZG-907 Narodni odbor općine Remetinec
(stvaratelj)
Napomena:
Gradivo je izvorna dokumentacija lokalnog značenja koja se može koristiti za različite društvene potrebe kao što je, između ostalog, rješavanje vlasničkih odnosa između pravnih i fizičkih osoba (građevinske dozvole, kupoprodajni ugovori i drugo). Gradivo može poslužiti za pregled i proučavanje privrednog razvoja, komunalne i stambene izgradnje, socijalne politike, te kulturne i prosvjetne djelatnosti općine Remetinec. Sigurno je, da će se brojni podaci moći koristiti za kulturološka i povijesna istraživanja.
Identifikator:
HR-DAZG/S - 6191
Pravila ili propisi:
ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa:
izmijenjena inačica
Podrobnost:
djelomičan
Jezik opisa:
hrvatski
Pismo opisa:
latinica
DRŽAVNI ARHIVI U RH
|
ARHIVI U EUROPI I SVIJETU
|
KONTAKT
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail:
arhinet@arhiv.hr