POČETNA
STVARATELJI
O SUSTAVU
POMOĆ
Stvaratelji
Naziv:
Rajonski narodni odbor Trnje
Vrsta entiteta:
pravna osoba
Razdoblje:
1945 - 1952
Povijesni nazivi:
Privremeni rajonski narodni odbor Martinovka (1945 - ) (hrvatski)
Rajonski narodni odbor Trnje (1945 - 1952) (hrvatski)
Aktivnost:
Stvaratelj više ne djeluje
Povijest:
U Zagrebu je 8. svibnja 1945. vlast u gradu preuzela Komanda grada Zagreba. Već 12. svibnja donosi Naredbu ( Naredba br. 2/1945, Izdvojeni spisi, kut. 1.) o podjeli grada na sedam rajonskih područja. Vojna uprava kratko se zadržala na vlasti, pa je već 27. svibnja prepustila vršenje vlasti novoosnovanom Privremenom gradskm narodnom odboru. Odmah nakon što je preuzeo vlast Privremeni gradski narodni odbor odredio da se gradsko područje dijeli na sedam rajona (ne više na rajonska područja) i to: I. rajon Centar, II. rajon Vlaška ulica, III. rajon Maksimir, IV. rajon Martinovka, V. rajon Trešnjevka, VI. rajon Gornja Ilica i VII. rajon Kustošija (Vjesnik, br. 48/1945). Odlukom Izvršnog odbora Gradskog narodnog odbora Zagreb 1946., (51. sjednica od 27. IX) IV rajon Martinovka promjenio je ime u IV rajon Trnje.
Teritorijalnu nadležnost narodnog odbora IV. rajona Trnje određivao je Gradski narodni odbor, a obuhvaćala je područje od željezničke pruge i Zavrtnice do Folnegovićeve ulice, te uz Radničku cestu (od Folnegovićeve do Heizelove) do Glavnog odvodnog kanala i gradske međe. Narodni odbor IV. rajona Trnje često je mjenjao teritorijalnu nadležnost, sukladno zakonu i odredbama viših organa vlasti, a to se posebno odnosilo na naselja uz buduću općinu Remetinec. Na temelju Zakona o administrativno-teritorijalnoj podjeli NRH (NN 27/1950), te Ukaza o promjeni administrativno-teritorijalne podjele NR Hrvatske (NN 4/1950.) osim gradskog područja po ulicama, u sastav narodnog odbora IV. rajona Trnje ulaze sela : Podbrežje - Kajzerica, Velki Gaj, Mali Gaj, Željeznička Kolonija, Nadoles Kolonija, Stupnički Remetinec i Zaprudski Otočec te Gradsko naselje Žitnjak, u čijem su satavu sela: Biškupljak, Bogdani, Borongaj, Koledovčina, Kozari, Petruševec, Struga Gornja, Vukomerec i Žitnjak. Rajonski narodni odbor Trnje potpadao je pod nadležnost Narodnog odbora grada Zagreba.
Prestaje djelovati nakon donošenja Zakona o podjeli NR Hrvatske na kotare, gradove i općine (NN 16/1952), prema kojemu su ukinuti narodni odbori rajona i naselja, a umjesto njih uspostavljene općine kao upravno–teritorijalne jedinice.
Sjedišta:
Zagreb (1945 - 1952)
Djelatnost:
U okviru svoje nadležnosti Rajonski narodni odbor Trnje imao je poslove lokalnog i općeg djelokruga. Za poslove lokalnog djelokruga donosio je propise, radi provođenja odluka, naredbi i rješenja viših organa, po vlastitoj incijativi, dok je za poslove općeg djelokruga donosio propise samo na temelju ovlaštenja viših tijela. Kao gradski organ vlasti brinuo se za slijedeće poslove; za unapređenje i razvijanje lokalne privrede, za komunalnu izgradnju i podizanje stambenih zgrada, za uređenje trgova, parkova i gradskih ulica na području rajona Trnje. U pogledu kulturne djelatnosti brinuo se za otvaranje knjižnica, čitaonica, kina, te podizao i održavao osnovne i srednje škole. Rajonski narodni odbor vodio je brigu o socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti građana, o provođenju unutrašnjeg reda i mira, te o svekolikim poslovima od interesa za prosperitet užeg centra grada Zagreba.
Nadležnost / Izvori ovlasti:
Djelatnost i poslovanje, te odnos prema višim organima vlasti definirani su Općim zakonom o narodnim odborima (SL FNRJ 43/1946) i njegovim izmjenama (SL FNRJ 49/1949).
Unutarnji ustroj / genealogija:
Rajonski narodni odbor Trnje sačinjavao je plenum odbornika izabranih na izborima (broj odbornika se mijenjao, sukladno povećanju broja stanovnika i složenosti društvenih, kulturnih i privrednih odnosa, ali ne manji od 55 ). Odbornici su birali predsjednika, potpresjednike (dva potpredsjednika) i tajnika. Glavni izvršni i upravni organ u sastavu rajonskog narodnog odbora bio je izvršni odbor. Izvršni odbor sačinjavali su članovi izabrani iz sastava plenuma koji su između sebe birali predsjednika i tajnika Izvršnog odbora. Izvršni odbor brinuo se za provođenje svih zaključaka i odluka narodnog odbora i bio je nadležan za rad svih ostalih organa u sastavu rajonskog narodnog odbora. Za upravljanje poslovima pojedinih grana državne uprave u sastavu Rajonskog narodnog odbora Trnje uspostavljena su četiri odjela, i to: odjel za opće poslove, upravni odjel, odjel za stambene poslove te odjel za financije. Za vršenje određenih poslova iz svoje nadležnosti odjeli su osnivali niže organe, odsjeke i direkcije. U sastavu rajonskog narodnog odbora postojala je planska i kontrolna komisija, te sudac za prekršaje. Rajonski narodni odbor Trnje imao je vlastitu pisarnicu kojom je rukovodio tajnik rajonskog narodnog odbora.
Stvaratelji:
(1945 - 1952)
Arhivsko gradivo:
1. fond/
HR-DAZG-66 Rajonski narodni odbor Trnje
(stvaratelj)
Identifikator:
HR-DAZG/S - 6204
Pravila ili propisi:
ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa:
izmijenjena inačica
Podrobnost:
djelomičan
Jezik opisa:
hrvatski
Pismo opisa:
latinica
DRŽAVNI ARHIVI U RH
|
ARHIVI U EUROPI I SVIJETU
|
KONTAKT
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail:
arhinet@arhiv.hr