Facebook
Naziv: Uprava dječje kolonije u Zagrebu
Vrsta entiteta: pravna osoba
Normativni nazivi: Uprava dječje kolonije u Zagrebu (hrvatski)
Povijesni nazivi: Uprava dječjih kolonija Banovine Hrvatske (1940 - 1941) (hrvatski) (1940.-1941.(?))
Uprava Državnih dječjih kolonija (1941 - 1942) (hrvatski) (1941.(?)-1942)
Ravnateljstvo dječjih kolonija Zagreb (1942 - 1945) (hrvatski) (1942.-1945.(?))
Centar Dječje kolonije Zagreb (1946 - ) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Dječja kolonija ustanovljena je sa svrhom da se brine za zbrinjavanje djece koja su bila razmještena po obiteljima. Njena je djelatnost bila vrlo velika, posebno za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Prema podacima iz gradiva, Uprava dječje kolonije vršila je isplatu hraniteljica djece u Dječjim kolonijama još od 1931. Uprava dječje kolonije je kao socijalna ustanova 1940. godine potpadala pod nadležnost Kraljevske banska uprave Savske banovine, Odjela za socijalnu politiku, zatim Banske vlasti Banovine Hrvatske, Odjela za socijalnu politiku, a za vrijeme NDH bila je pod Ministarstvom udružbe, odnosno odnosno kasnije Glavnim ravnateljstvom za udružbu i društvenu skrb koje je djelovalo pod Ministarstvom unutarnjih poslova. Nakon rata bila je podložna Ministarstvu socijalne politike.
Prema podacima iz 1942. Uprava je imala pod sobom dječje kolonije u Mraclinu, Krapini, Zagrebu, Đurđevcu, Plavšincu, Javorovcu, Srdincu, Sv. Nedjelji, Virju, Budrovcu,Varaždinu (okolici?) i Osijeku. Podložne su joj bile i Državne dječje kolonije u Podravini.
Uprava dječje kolonije nalazila se na Josipovcu (u ulici Mošinskog 47) , gdje se nalazilo i sabirališe za djecu, koja su određena za kolonije, a koje je vodila Uprava. U tom Sabiralištu djeca su boravila 10 do 14 dana, kako bi se pregledala, pričekala inkubacija eventualnih zaraznih bolesti te ujedno pricekao prvi transport do njihovog definitivnog smještaja u kolonije (ovo sabiralište naziva se i Centralno sabiralište za Banovinske dječje kolonije na Josipovcu).
Nakon rata Centar Dječje kolonije Zagreb, bio je smještena u Preradovićevoj ulici 17/I.
Za vrijeme Drugog svjetskog rata u zgradi u Mošinskoga 47 nalazio se, uz Upravu dječjih kolonija, i Dom za majke i dojenčad (Zavod za zdravstvenu zaštitu majki i djece).
Za vrijeme rata, Uprava dječjih kolonija u Zagrebu, imala je u svojim zgradama smješteno preko stotinu male djece dojenčadi izbjeglica. Prema podacima iz gradiva, broj djece je varirao, od 120 do 200. Državnom dječjom kolonijom je 1940. godine upravljala dr. Mica Trbojević, a za vrijeme rata upravljala je dr. Olga Bošnjaković.
Uprava je za vrijeme svog djelovanja nekoliko puta promijenila naziv: Uprava dječjih kolonija Banovine Hrvatske (sigurno 1940), Uprava Državnih dječjih kolonija, (sigurno 1942), Ravnateljstvo dječjih kolonija Zagreb (sigurno 1942-1944), Centar Dječje kolonije Zagreb (od 1946).
Sjedišta: Zagreb
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZG-238 Uprava dječje kolonije u Zagrebu (stvaratelj)
Identifikator: HR-DAZG/S - 6378
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica