Facebook
Naziv: Guteša, Ilija
Vrsta entiteta: fizička osoba
Razdoblje: 1830 - 1894
Normativni nazivi: Guteša, Ilija (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Ilija Guteša rodio se 1835. u Bruvnu, u obitelji seljaka. Otac mu se zvao Todor, a majka Jelena. Pučku školu polazio je u Gračacu, nakon toga se zaposlio kao pisar u Bruvnu. Dvije godine poslije otišao je u Karlovac na trgovački nauk. Nakon završetka trgovačkog nauka, Guteša je došao u Zagreb i zaposlio se kao knjigovođa u trgovini Nikole Nikolića. Trgujući žitom i brašnom osamostalio se već 1852. i otvorio vlastitu trgovinu u Dugoj ulici broj 10.
Tijekom 1859. isticao se u protunjemačkim demonstracijama u Zagrebu. Također je poticao proturatno raspoloženje među krajišnicima koji su polazili na talijansko ratište. Zbog toga je bio osuđen na tri godine zatvora. Kaznu je izdržavao u Olomoucu, Jozefstadtu i Terezienstadtu u Češkoj. Nakon izlaska iz zatvora Guteša je otišao u Dalmaciju. Godine 1862. bio je izabran za zastupnika u Hrvatski sabor. Zauzimao se za poboljšanje položaja krajišnika koji su sve više siromašili.
Za vrijeme velike gladi u Lici 1874. Guteša je skupio 20.000 forinti i razdijelio ih sirotinji. Za bosansko–-hercegovačkog ustanka organizirao je dostavu humanitarne pomoći bjeguncima. Pomoć je većinom dolazila iz Njemačke i Švicarske, ali je i Guteša osobno dao velika sredstva. Godine 1877. bio je imenovan članom "Bosansko–hercegovačke narodne vlade". Crnogorski knez Danilo odlikovao ga je Viteškim križem Danilova reda za zasluge u srpsko-turskom ratu. Dobio je i Srpski krst za zasluge. Bio je tri puta izabran u Pravoslavni narodni crkveni sabor. Više puta bio je biran za zastupnika u zagrebačkom Gradskom poglavarstvu. U nastojanju da uzajamno približi Srbe i Hrvate, 1880. napisao je brošuru "Upoznajmo se".
Bio je članom Trgovačko–obrtničke komore, podupirajućim članom Hrvatskog arheologičkog društva u Zagrebu, povjerenikom Društva "Čovječnosti" za Gornji grad, te jedan od osnivača i članova uprave Osiguravajuće zadruge "Croatia". Umro je u Zagrebu 1894.
Supruga Ilije Guteše zvala se Anka. U braku s njom Ilija Guteša imao je dva sina: Spasomira i Vladimira.
Sjedišta: Zagreb
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZG-838 Guteša Ilija (stvaratelj)
Napomena: Medaković, Dejan: Srbi u Zagrebu. Novi Sad, 2004.
Ulčnik, Ivan: Naši stari zagrebački privrednici. Ilija Guteša. Revija "Zagreb". Zagreb, 1934. (11) 139-140.
Revija "Zagreb", 11/1934., 139. - 140.
Identifikator: HR-DAZG/S - 6546
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica