Facebook
Naziv: Okružni narodni odbor Zagreb
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1945 - 1947
Normativni nazivi: Narodni odbor. Okrug Zagreb (hrvatski)
Povijesni nazivi: Okružni narodni odbor Zagreb (1945 - 1947) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Nakon završetka II. svjetskog rata Federalna Država Hrvatska nije formirala potpuno nova upravna tijela, već je promijenila opseg djelatnosti i teritorijalnu nadležnost postojećih upravnih jedinica nastalih tijekom rata, pa je tako temeljem Zakona o promjeni naziva narodno oslobodilačkih odbora u narodne odbore (Narodne novine 3/1945) od 25. srpnja 1945. godine, Okružni narodno oslobodilački odbor Zagreb prerastao u Okružni narodni odbor Zagreb. Okrug je inače nastao prethodnim spajanjem OKNOO Pokuplje i OKNOO Zagreb.
Na temelju urudžbenog zapisnika općih spisa, koji se počinje voditi već od 7.lipnja 1945. godine može se zaključiti da je Okružni narodni odbor započeo s radom i prije donošenja zakona.
Okružni narodni odbor Zagreb teritorijalno je bio nadležan za kotareve: Donja Stubica, Dugo Selo, Jastrebarsko, Klanjec, Samobor, Sv. Ivan Zelina, Velika Gorica i Zagreb istočni i Zagreb zapadni.
Okružni narodni odbor Zagreb prestaje djelovati temeljem Zakona o administrativnoj podjeli Narodne Republike Hrvatske (NN 60/1947) od 1. srpnja 1947. godine kojim se ukidaju oblasni i okružni narodni odbori.
Sjedišta: Zagreb
Djelatnost: Na osnovu Općeg zakona o Narodnim odborima (Službeni list 43/1946) može se zaključiti da su temeljni zadaci Okruga organiziranje sudjelovanja narodnih masa u državnoj upravi, provođenje politike saveza radnog naroda grada i sela, organiziranje širokih radnih masa na obnovi i privrednoj izgradnji zemlje, sudjelovanje u ostvarivanju općedržavnog plana i rukovodstvo u izgradnji i primjeni vlastitog privrednog plana, sudjelovanje u provedbi agrarne reforme, podizanje političke i kulturne razine narodnih masa, zaštita narodnog zdravlja i podizanje zdravstvene svijesti naroda, rukovođenje i nadzor lokalnih ustanova, poduzeća i organizacija, skrb o ravnopravnosti žena i muškaraca u svim granama društvenog života, provođenje načela o odvojenosti crkve i države i o slobodi vjerskih zajednica, zaštita građanskih sloboda i državnog uređenja, provođenje u život općih propisa, smjernica i uputstava viših državnih organa. Specifični zadaci Okružnog narodnog odbora mogu se najbolje vidjeti kroz djelokrug poslova kojima su se bavili njegovi odjeli.
Unutarnji ustroj / genealogija: Ustrojstvene jedinice, koje su djelovale u sklopu Okružnog narodnog odbora, kao i njihov djelukrug rada su:
Djelokrug Tajništva činili su slijedeći poslovi: administrativni poslovi okružne skupštine i izvršnog odbora, rukovodstvo nad cijelom kancelarijskom službom, primanje, sređivanje i otprema sve pošte, vođenje centralnog urudžbenog zapisnika, centralne pisarnice, arhivska služba, pomaganje podređenim NO-ima u administrativnim poslovima, primjena i tumačenje zakona i zakonskih propisa, predlaganje proračuna OKNO, nabava uredskih potrepština, personalni poslovi nad svim namještenicima prema uputama Personalnog odjela Predsjedništva vlade, sređivanje i sakupljanje svih statističkih podataka prema uputama Statističkog ureda Hrvatske.
Upravni odjel imao je dužnost osigurati provođenje u život svih odluka vlade i narodnih odbora, donosio je propise o kretanju i dozvolama boravka, izdavao dokumente i borio se protiv krijumčarenja, špekulacije i neopravdanog podizanja cijena.
Financijski odjel brinuo se za sastav i izvršenje proračuna OKNO, pregled prijedloga proračuna kotarskih i gradskih narodnih odbora, te izdavanje uputstava za sastav i izvršenje proračuna područnih narodnih odbora. Osim toga sastavljaju prijedloge za utvrđivanje poreske osnovice neposrednih poreza, rješavaju žalbe na odluke KNO i GNO, nadziru poslovanje GNO i KNO, nadziru izvršenje proračuna nižih NO, predlažu nove oblike prihoda, likvidiraju ranije financijsko poslovanje, rukovode cjelokupnom računovodstvenom i blagajničkom službom.
Odjel trgovine i opskrbe organizirao je unutarnje tržište na području okruga i razmjenu izvan okruga, regulira i kontrolira trgovačko poslovanje u okrugu i bori se protiv špekulacija i nabijanja cijena, pribire sve podatke o kretanju cijena i prema uputama Ministarstva trgovine i opskrbe regulira cijene, izdaje dozvole za otvaranje trgovačkih, obrtničkih i ugostiteljskih radnji, stvara planove za snabdijevanje okruga namjernicama i rukovodi njihovom raspodjelom, te organizira transport istih u cilju brže raspodjele.
Odjel poljoprivrede bavio se unapređivanjem poljoprivrede na području okruga organizirajući uzorna imanja i stanice poljoprivrednog alata i mašina, te rukovodeći nabavom sjemenja. Osim toga odjel se bavio i organizacijom stručne nastave, kao i pomaganjem, nadziranjem i rukovođenjem poljoprivrednim zadrugama. Pod njegovim je nadzorom bila je i veterinarska služba na cijelom području okruga, a vršio je nadzor i nad radom područnih odjela.
Šumarski odjel upravljao je i nadzirao sve šume na svom teritoriju, te se bavio njihovom eksploatacijom. U tu svrhu ispitivao je i odobravao godišnje drvosječne i uzgojne prijedloge, odobravao je prodaju i davanje drva, sastavljao prodajne cijenike, sastavljao je prijedloge za godišnji budžet. Odjel obrta i industrije rješavao je pitanja i predmete kojima se uređuje industrijska i obrtna djelatnost, organizirao je i rukovodio industrijskim poduzećima, poduzimao mjere za razvoj industrije i obrta uopće, prikupljao i sređivao statističke podatke, te vršio opću kontrolu nad radom industrijskih i obrtnih poduzeća u okrugu.
Građevinski odjel se bavio organizacijom građevinskih opoduzeća, projektiranjem i izvršavanjem javnih građevinskih poslova, projektiranjem i izvršenjem javnih hidrotehničkih i melioracionih radova, arhitektonskih radovima, te je surađivao pri izgradnji poštanske, telegrafske, telefonske i željezničke mreže u okrugu.
Socijalni odjel brinuo je oko socijalne zaštite i skrbi, organizirao nadzor nad staračkim domovima, dječjim domovima i sličnim ustanovama. Osim toga, brinuo je o osposobljavanju invalida za rad, vodio je brigu o poboljšanju životnih prilika radnika i seoskih nadničara. Zdravstveni odjel upravljao je sanitetskim ustanovama i bolnicama okružnog značenja, brinou o zaštiti djece i majki, nadzirao apotekarsku službu, organizirao preventivnu i kurativnu zdravstvenu službu.
Prosvjetni odjel nadzirao je cjelokupnu prosvjetnu djelatnost na području okruga, brinuo o održavanju škola i drugih zgrada, organizirao dječje domove, rukovodio djelatnošću na narodnom prosvjećivanju.
Odjel za narodnu imovinu (Uprava narodnih dobara) brinuo je za imovinu preuzetu od osoba njemačke nacionalnosti, ratnih zločinaca i pomagača okupatora, te svih osoba osuđenih na gubitak imovine, kao i osoba odvedenih od strane neprijatelja, te za svu konfisciranu imovinu. Odjel rada obavljao je poslove vezane uz zaštitu i poboljšanje uvjeta rada, produzimao je mjere za osposobljavanje kvalificirane radne snage, brinuo je o zapošljavanju učenika u privredi, invalida i demobiliziranih osoba.
Izborna komisija formirana je radi provođenja izbora u okrugu i nadzora nad izborima za niže narodne odbore. Komisija za agrarnu reformu i kolonizaciju bavila se eksproprijacijom i dodjelom zemlje, te koloniziranjem stanovništva iz prenaseljenih i pasivnih krajeva. Nastavila je djelovati do početka 1948. godine.
Komisija za utvrđivanje ratne dobiti bavila se utvrđivanjem nedopuštene ratne dobiti.
Stvaratelji:
(1945 - 1947)
(1945 - 1947)
(1945 - 1947)
(1945 - 1947)
(1945 - 1947)
(1945 - 1947)
(1945 - 1949)
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZG-34 Okružni narodni odbor Zagreb (stvaratelj)
Identifikator: HR-DAZG/S - 6852
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica