POČETNA
STVARATELJI
O SUSTAVU
POMOĆ
Stvaratelji
Naziv:
Zemaljska uprava narodnih dobara Narodne Republike Hrvatske
Vrsta entiteta:
pravna osoba
Razdoblje:
1945 - 1946
Normativni nazivi:
NR Hrvatska. Zemaljska uprava narodnih dobara (hrvatski)
Povijesni nazivi:
Zemaljska uprava narodnih dobara Federalne Hrvatske (1945 - 1945) (hrvatski)
Zemaljska uprava narodnih dobara Narodne Republike Hrvatske (1945 - 1946) (hrvatski)
Aktivnost:
Stvaratelj više ne djeluje
Povijest:
Zemaljska uprava narodnih dobara djelovala je u razdoblju 1945–1946. temeljem odluke Predsjedništva ZAVNOH-a od 29. siječnja 1945. o stvaranju Zemaljske uprave narodnih dobara Hrvatske. Prema odluci Predsjedništva ZAVNOH-a dužnost osnivanja Komisije za obnovu te Uprave narodnih dobara povjerena je Odjelu industrije Predsjedništva ZAVNOH-a (prema Zapisniku V. sjednice, Zbornik dokumenata, str. 108-109). Zemaljska uprava narodnih dobara osnovana je neobjavljenom odlukom Povjereništva industrije Predsjedništva ZAVNOH-a od 22. ožujka 1945., kada je usvojen i Pravilnik o organizaciji ZUND-a. Prema njemu, ZUND Hrvatske organ je Državne uprave narodnih dobara Federativne Jugoslavije te djeluje u okviru Odluke AVNOJ-a od 21. studenoga 1944. o prijelazu u državno vlasništvo neprijateljske imovine, o državnoj upravi imovine neprisutnih osoba i o sekvestru nad imovinom koju su okupatorske vlasti prisilno otuđile (prema Pravilniku o organizaciji ZUND-a, Zbornik dokumenata, str. 517-519). Zemaljska je uprava novi pravilnik dobila 23. listopada 1945. (NN 55/45). Njime su prestali važiti propisi Pravilnika od 22. ožujka 1945. Uvidom u gradivo ustanovljeno je da je ZUND ukinut Odlukom Privrednog savjeta FNRJ 10. siječnja 1946., a prestao je djelovati Odlukom o likvidaciji ZUND-a Predsjedništva Vlade NRH od 12. ožujka 1946. Istom su odlukom prestale djelovati i okružne te gradske uprave narodnih dobara, a njihovo poslovanje te poslovanje ZUND-a prenijeto je na odjele za narodnu imovinu, ministarstva te stručne odjele narodnih odbora (HR-HDA-313.1.1. Pravilnici i upute). Predsjedništvo Vlade donijelo je 28. prosinca 1946. rješenje kojim se ukida Odjel za narodnu imovinu Predsjedništva Vlade NRH. Istim su rješenjem svi poslovi u vezi s imovinom republičkog značaja, kojima se do tada bavio Odjel za narodnu imovinu, predani na poslovno i stručno upravljanje organima Vlade NRH. Svi poslovi u vezi s imovinom lokalnog značenja prešli su u nadležnost narodnih odbora, dok je financijsko poslovanje ukinutog Odjela preuzelo Ministarstvo financija. Službena vijest o prestanku djelovanja ZUND-a objavljena je tek 1954., kada je Uredbom o utvrđivanju propisa republičkih organa uprave koji su prestali važiti prestao imati snagu i Pravilnik o organizaciji ZUND-a (NN 18/54).
Sjedišta:
Zagreb
Djelatnost:
Zemaljska je uprava bila zadužena za zaštitu imovinsko-pravnih interesa države, evidentiranje i pravno obuhvaćanje imovine, davanje pravnih mišljenja i vođenje pravnih sporova. Ujedno je, po spomenutoj odluci AVNOJ-a, postavljala upravitelja nad imovinom sporazumno s nadležnim stručnim ministarstvom, dok su upravitelja nad imovinom koja je prešla u državno vlasništvo postavljala nadležna ministarstva. Zadatak je Zemaljske uprave bio i vođenje evidencije cjelokupne imovine koja je na području Federalne Hrvatske spomenutom odlukom AVNOJ-a prešla u državno vlasništvo ili u državnu upravu (NN 55/45; SL 63/45). ZUND je pod svojom upravom zadržao i ona dobra koja po svojoj namjeni nisu prelazila pod stručno rukovodstvo i upravu pojedinih stručnih ministarstava, odnosno vlasti i ustanova (gotovina, dragocjenosti, razne pokretnine i sl.) i mogao ih je prodati ili dati u zakup na temelju postojećih propisa. Zemaljska uprava, odnosno okružne i gradske uprave narodnih dobara, bile su odgovorne i za neposrednu upravu nad narodnim dobrima, sve dok ih nadležno ministarstvo, vlast ili ustanova ne bi preuzeli pod svoju neposrednu upravu (NN 55/45). ZUND nije imao u nadležnosti ona dobra koja su po DUND-u ili odlukom ministra industrije savezne vlade bila proglašena dobrima od općeg značenja te su kao takva bila pod neposrednom upravom DUND-a u Beogradu.
Unutarnji ustroj / genealogija:
Prvotni ustroj ZUND-a određen je odlukom od 22. ožujka 1945. kada su ZUND činili sekretar i članovi uprave, kojih je bilo najmanje 12. Sekretara, članove uprave, osoblje sekretarijata i drugo pomoćno osoblje postavljao je i smjenjivao povjerenik industrije federalne Hrvatske. Istom su povjereniku ZUND i njegov sekretar bili neposredno podređeni. Sekretar ZUND-a nadzirao je poslove Uprave te koordinirao rad njezinih odsjeka i okružnih uprava. On je ujedno i sazivao sjednice ZUND-a, vodio sjednice te zapisnike istih dostavljao povjereniku industrije Federalne Hrvatske. Prema Pravilniku o organizaciji, ZUND Hrvatske tada je imao sljedeće odsjeke: 1. Odsjek za upravu nad zemljištem, poljoprivrednim gazdinstvima i šumama; 2. Odsjek za rudarstvo, metalurgiju, industriju, prerade metala, grafička poduzeća, električne centrale i brodogradilišta; 3. Odsjek za tekstilnu i kožarsku industriju; 4. Odsjek za poljoprivrednu industriju i živežnih namirnica; 5. Odsjek za kemijsku i farmaceutsku industriju; 6. Odsjek za industriju drva; 7. Odsjek za građevine, građevinarstvo i zgrade; 8. Odsjek za bankarska i osiguravajuća poduzeća; 9. Odsjek za trgovačke i njima slične radnje; 10. Odsjek za saobraćajna i otpremnička poduzeća; 11. Odsjek za financijska pitanja; 12. Pravni odsjek. ZUND je djelovao preko okružnih uprava narodnih dobara osnivanima pri okružnim narodno-oslobodilačkim odborima sa zadaćom nadziranja konfiscirane imovine. Okružnim, odnosno gradskim upravama narodnih dobara, davao je smjernice za rad te nadzirao njihovo djelovanje. Radi što bolje koordinacije rada, imao je i svog predstavnika kao člana DUND-a Jugoslavije. Promjene u ustroju ZUND-a uslijedile su novim pravilnikom od 23. listopada 1945. kojim se ZUND dijelio na odsjeke, a odsjeci na referate. Od odsjeka tada su uspostavljeni: 1. Opći odsjek, 2. Odsjek za evidenciju te 3. Pravni odsjek. Odsjeci su se dijelili na referate Općeg odsjeka (1. personalni, 2. arhiv i urudžbeni zapisnik, 3. blagajna i računovodstvo, 4. ekonomat), Odsjeka za evidenciju (1. Referat za opću evidenciju narodnih dobara, 2. Referat za specijalnu evidenciju industrijskih, rudarskih, trgovačkih, bankarskih i saobraćajnih poduzeća, 3. Referat za specijalnu evidenciju građevina, gradilišta, poljoprivrednih dobara i šuma) te Pravnog odsjeka (1. Referat za evidentiranje i pravno obuhvaćanje narodne imovine, 2. Referat za pravna mišljenja i pravne sporove, 3. Referat za kontrolu i likvidaciju poduzeća) (NN 55/45). Na čelu ZUND-a nalazio se upravnik dok se na čelu svakog odsjeka nalazio šef odsjeka.
Napomena o vezama:
Zemaljska uprava narodnih dobara bila je podređena povjereniku industrije Federalne Hrvatske kojemu je podnosila mjesečna izvješća u dva primjerka. Jedno je izvješće povjerenik zadržavao za sebe, dok je drugo dostavljao DUND-u. Bila je nadređena okružnim i gradskim upravama narodnih dobara.
Arhivsko gradivo:
1. fond/
HR-HDA-313 Zemaljska uprava narodnih dobara Narodne Republike Hrvatske
(stvaratelj)
Identifikator:
HR-HDA/S - 9730
Pravila ili propisi:
ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa:
konačan zapis
Podrobnost:
puni
Jezik opisa:
hrvatski
Pismo opisa:
latinica
DRŽAVNI ARHIVI U RH
|
ARHIVI U EUROPI I SVIJETU
|
KONTAKT
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail:
arhinet@arhiv.hr