Facebook
Naziv: Hrvatska matica iseljenika
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1951 -
Povijesni nazivi: Matica iseljenika Hrvatske (1951 - 1989) (hrvatski)
Hrvatska matica iseljenika (1990 - ) (hrvatski)
Dopunski podaci: Hrvatska matica iseljenika
Aktivnost: Stvaratelj i dalje djeluje
Povijest: Hrvatska Matica iseljenika utemeljena je 1951. u Zagrebu pod nazivom Matica iseljenika Hrvatske, a danas djeluje u skladu sa Zakonom o Hrvatskoj matici iseljenika što ga je prvi saziv Sabora nakon demokratskih promjena prihvatio, na sjednici održanoj 28. prosinca 1990. godine. Unutarnja organizacija HMI uređena je Statutom, koji je Upravni odbor prihvatio 6. veljače 1992. godine, a tim dokumentima Hrvatska matica iseljenika (HMI) definirana je kao središnja nacionalna ustanova za obavljanje društvene i privredne djelatnosti od značenja za položaj hrvatskih iseljeničkih zajednica i za hrvatske etničke manjine u drugim državama, za iseljenike s teritorija Republike Hrvatske i Hrvate koji žive i rade u inozemstvu a potječu iz drugih država, kao i za članove njihovih obitelji koji borave u stranim zemljama.
Sjedišta: Zagreb (1951-)
Djelatnost: Matica iseljenika Hrvatske je od svog početka djelovala kao društvena organizacija koja uspostavlja, održava i razvija veze s hrvatskim iseljenicima i njihovim potomcima u svijetu te njihovim organizacijama, društvima i klubovima, te radi na njihovom povezivanju, organizira u inozemstvu, među iseljenicima gostovanja kulturnih, umjetničkih, sportskih i drugih grupa iz domovine, organizira gostovanje iseljeničkih kulturno-umjetničkih društava u zemlji, izdaje časopis "Maticu" i Iseljenički kalendar, šalje u iseljeništvo knjige, časopise, filmove, glazbene i druge priručnike, organizira posjete iseljenika domovini, prikuplja pisane i druge materijale o radu i životu iseljenika i njihovih organizacija, iseljenicima-povratnicima u domovinu pruža savjete i stručnu pomoć u rješavanju problema. U svom djelovanju Matica je koordinira rad Odbora MIH Zajednica općina i surađivala s republičkim i pokrajinskim maticama iseljenika, društveno-političkim organizacijama. U realizaciji svog programa, Matica je surađivala sa SSRNH.
Danas HMI priređuje specifične kulturne, prosvjetne, sportske, nakladničke i informativne programe namijenjene svekolikomu hrvatskom iseljeništvu. HMI se tako s jednakom pažnjom obraća svim hrvatskim zajednicama izvan domovine, neovisno o vremenu i razlozima iseljenja, socijalnim, kulturološkim ili drugim kriterijima. Zato HMI nastoji razvijati i poticati dijalog s Hrvatima u iseljeništvu i njihovim potomcima. Istodobno, HMI djeluje i u svrhu očuvanja baštine i etničko-kulturnog lika pripadnika hrvatskih manjinskih zajednica u drugim zemljama, te nastoji na najbolji način odgovoriti posebnim zahtjevima hrvatskih udruga ili pojedinaca izvan Republike Hrvatske, kako bi se rad te ustanove što bolje uskladio s potrebama i željama naših ljudi u svijetu. Također, slijedeći suvremene izazove, HMI sudjeluje i u humanitarnim, ekološkim, obnoviteljskim i razvojnim programima građanskih inicijativa, državne uprave i regionalne/lokalne samouprave, pridonoseći raznovrsnosti i dinamici društvenog dijaloga u Republici Hrvatskoj, te između domovine i iseljeništva.
Unutarnji ustroj / genealogija: Tijela Matice su: 1. Skupština, 2. Glavni odbor, 3. Sekretarijat /Predsjedništvo/, 4. Nadzorni odbor. Skupština je najviše tijelo Matice, a čine ju delegati Odbora Matice Zajednice općina i delegati republičkih društveno-političkih i društvenih organizacija te zainteresiranih institucija, koji putem delegata sačinjavaju Glavni odbor. Skupština Matice je redovna (svake 4 godine) i izvanredna.
Glavni odbor Matice ima 39-43 člana čiji mandat traje 4 godine. GO provodi zaključke i smjernice Skupštine Matice i upravlja njezinim radom između dva zasjedanja Skupštine Matice, a i njoj je odgovoran. Glavni odbor iz svog članstva bira Sekretarijat /Predsjedništvo/ (11-13 članova). Čine ga predsjednik, dva potpredsjednika, tajnik i 7-9 članova Glavnog odbora. U izvršavanju odluka GO između njegove dvije sjednice Sekretarijat /Predsjedništvo/ vodi poslove Matice.
Nadzorni odbor Matice ima 5 članova koje bira Skupština iz svojeg članstva. NO nadzire pravilno korištenje sredstava Matice u skladu s njezinim Programom rada, odgovoran je Skupštini Matice. Predsjednik prestavlja Maticu, vodi sjednice Glavnog odbora Matice i Sekretarijata GO te obavlja sve poslove za koje ga je ovlastila Skupština i GO, a njima je i odgovoran. Predsjednik i 2 potpredsjednika provode odluke i zaključke Skupštine i GO. Tajnik koordinira suradnju Odbora MIH Zajednica općina, rukovodi stručnom službom Matice, a odgovara GO Matice. Za obavljanje stručnih i tehničkih poslova koji proističu iz Progama rada, Matica ima stručnu službu.
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-HDA-1614 Matica iseljenika Hrvatske (stvaratelj)
Identifikator: HR-HDA/S - 11907
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica