Facebook
Naziv: Okružni komitet Komunističke partije Hrvatske Zadar
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1941 - 1946
Povijesni nazivi: Okružni komitete Komunističke partije Hrvatske Zadar (1942 - 1946) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Prve partijske organizacije u okrugu Zadra osnovane su prije Drugog svjetskog rata u kotaru Preko, početkom 1938. na Malom i Velikom Ižu, početkom 1939. u kotaru Biograd. Te su partijske organizacije djelovale ilegalno i preko svoga članstva vršile utjecaj na mase. Postepeno omasovljavanje partijskih organizacija u Šibenskom i Zadarskom okrugu rezultiralo je (početkom 1940) osnivanjem Kotarskog komiteta Preko te Mjesnog komiteta za Mali i Veliki Iž. Svim partijskim organizacijama na teritoriju Zadra i Šibenika s okolicom rukovodio je tijekom 1941. OK KPH za Sjevernu Dalmaciju. Pojava sektaštva i oportunizma slabila je rad partijskih organizacija. Zbog velikog terena, vojne situacije i loše povezanosti pojedinih dijelova Dalmacije, OK KPH za Sjevernu Dalmaciju zbog slabosti u vlastitom radu nije uspio učinkovito rukovoditi partijskom organizacijom. U ožujku 1943. uslijedila je reorganizacija OK KPH za Sjevernu Dalmaciju. Na istom su teritoriju formirana tri nova okružna komiteta: Zadar, Šibenik i Knin. OK KPH Zadar formiran je u travnju 1943. U sastavu je imao dva kotarska (Preko i Biograd), mjesni (Zadar) i dva općinska (Iž i Biograd) komiteta. Komitet je izvršavao zadatke: “razbijanja sektaštva i lokalnog patriotizma, uzdizanja i obrazovanja kadrova, povećanja odgovornosti i discipline, pojačanja rada partije u antifašističkim organizacijama“. U kolovozu 1943. došlo je do hapšenja svih članova i potpunog razbijanja malobrojne partijske organizacije u Zadru. Tijekom 1944. partijska se organizacija počela oporavljati, ali se i dalje kroz nju provlačio oportunizam i sektaštvo. Pristupilo se ponovnom “čišćenju“ što je rezultiralo “ozdravljenjem“ partijske organizacije. Prva okružna partijska konferencija OK KPH za Zadar održana je 2-3. 6. 1945. u Zadru. Konferencija je pred komitet postavila zadatke: “sprovođenja pravilne partijske linije kroz JNOF, rješavanja četničkog problema na kotaru Benkovac, likvidacije preostale oružane ostatke četničko-ustaške bande, razvijanja masovnog političkog rada, jačanja bratstva i jedinstva Hrvata i Srba na okrugu“ itd. Na dan održavanja Prve okružne partijske konferencije OK KPH Zadar imao je u svom sastavu četiri kotarska (Zadar, Biograd, Benkovac i Preko) i jedan mjesni komitet (Zadar). Komunistička partija je na teritoriju okruga Zadar djelovala i uz pomoć izvanpartijskih organizacija poput NOO-a, AFŽ-a, SKOJ-a. Nakon oslobođenja zemlje primarni je cilj komiteta bio formiranje i učvršćivanje kotarskih partijskih organizacija i partijskog aparata te osposobljavanje kotarskih komiteta za samostalan rad. U rukovođenju i odlučivanju u političkim, društvenim i organizacijskim poslovima na terenu uloga okružnih komiteta pokazala se suvišnom, pa je došlo do njihovog ukidanja. Odluka o ukidanju okružnih komiteta donesena je krajem 1946, a njihovim su kadrovima pojačana rukovodstva KK-a i centralni partijski aparat. OK KPH Zadar je zadnju sjednicu biroa održao 6. 3. 1946.
Sjedišta: Zadar
Djelatnost: Imao je značajnu ulogu u izgradnji partijske organizacije i provođenju linija Partije za vrijeme rata odnosno u uvjetima ilegalnog rada i djelovanja Partije. Po završetku rata, tijekom 1945-1946. zadaća je bila osposobiti kotarske komitete za samostalan rad.
Unutarnji ustroj / genealogija: Okružni komitet KPH Zadar koordinirao je rad kotarskih i mjesnog komiteta a funkciju je ostvarivao kroz plenum, biro i odjeljenja. Plenum je provodio direktive CK KPH i njegova Politbiroa i predlagao im, radi suglasnosti, članove za vlastiti biro. Kao i na razini CK KPH i na razini okruga stvarno odlučivanje i operativno djelovanje bilo je u rukama Biroa. Biro se sastajao jedanput mjesečno, a po potrebi i češće, a rješavao je politička, privredna i organizacijska pitanja te rukovodio podređenim komitetima. Na sastancima Biroa Okružnog komiteta uz redovite članove prisustvovali su i članovi CK KPH, članovi KK i MK. U pronađenom poslijeratnom gradivu nije specificiran rad komisija i odjeljenja partijskog aparata, iako je prema sadržaju dokumenata vidljivo da je postojao.
Stvaratelji:
Identifikator: HR-HDA/S - 11973
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica