POČETNA
STVARATELJI
O SUSTAVU
POMOĆ
Stvaratelji
Naziv:
Oblasni komitet Komunističke partije Hrvatske Rijeka
Vrsta entiteta:
pravna osoba
Razdoblje:
1949 - 1952
Normativni nazivi:
KPH. Oblasni komitet Rijeka (hrvatski)
Aktivnost:
Stvaratelj više ne djeluje
Povijest:
Potkraj 1947. rasformiran je Oblasni komitet KPH za Istru . Ponovni ustroj Hrvatske na oblasti uslijedio je 1949. Slijedom administrativno-teritorijalne reorganizacije II. plenum CK KPJ donosi odluku o formiranju oblasnih komiteta. Na Prvoj oblasnoj partijskoj konferenciji održanoj 17. 1. 1949. partijske organizacije i komiteti s područja Istre organizacijski se povezuju u novoosnovani OblK KPH Rijeku. Komitet se sastojao od 12 kotarskih (Buzet, Crikvenica, Delnice, Krk, Labin, Lošinj, Pazin, Poreč, Pula, Rab, Rijeka, Senj), 4 gradska (Opatija, Pula, Rovinj, Rijeka) i 3 posebna (Rudarski Raša, Komitet za industrijski bazen Delnice, Komitet za industrijski bazen Senj) komiteta. Organizacijska struktura komiteta je 1949-1952. ostala nepromijenjena. Nakon donošenja Zakona o ukidanju narodnih odbora oblasti u NRH dolazi do reorganizacije NO-a u proljeće 1952. i novog teritorijalnog ustroja republike. U vezi s tim dolazi do promjena u organizaciji partijskih komiteta, a “25. 11. 1952. održan je sastanak političkih sekretara oblasnih komiteta s predstavnicima CK KPH na kojem je dano objašnjenje o razlozima ukidanja oblasnih komiteta“. Posljednja sjednica Biroa Oblasnog komiteta održana je 6. 6. 1952.
Sjedišta:
Rijeka
Djelatnost:
Reorganizacijom 1949. ustrojeni su oblasni odbori (uprava) i oblasni komiteti (KPH) radi pružanja pomoći u osamostaljivanju i osposobljavanju nižih organa uprave, reorganiziranja i razvitka partijske organizacije, i uopće šire mobilizacije masa na socijalističkoj izgradnji. Već 1950/1951, u skladu s reorganizacijom savezne i republičke uprave u cilju jačanja lokalnih organa vlasti (narodnih odbora s težištem na kotarevima), naglašava se organizaciono-instruktorska uloga oblasnih komiteta da osiguraju pomoć u provođenju linije partije i vlade ne kroz aparat oblasnih odbora i komiteta nego kotarskih. U okviru OblK organiziran je Agitprop čiji su zadaci bili organizacija agitacije i propagande, suzbijanje neprijateljske propagande i širenje ideja socijalističke revolucije, umnožavanje propagandnog materijala. Pored toga je vršeno organiziranje partijskih tečajeva i partijskih škola na kojima su partijski kadrovi stjecali potrebno teoretsko i praktično znanje.
Unutarnji ustroj / genealogija:
OblK je primao i provodio odluke i direktive CK KPH te ih prosljeđivao kotarskim i gradskim komitetima. Njegova aktivnost se odvijala u plenumu, Birou i odjeljenjima. Plenum OblK je provodio direktive CK KPH i njegova Politbiroa i predlagao im članove za vlastiti Biro (28 članova plenuma, od toga 12 članova Biroa). Kao i na razini CK KPH, stvarno odlučivanje i operativno djelovanje bilo je u rukama Biroa OblK kojim je rukovodio politički sekretar te uz organizacijskog sekretara određeni broj članova koji se mijenjao ovisno o programskim zadacima. Biro se sastajao jedanput mjesečno, a rješavao je politička, privredna i organizacijska pitanja te rukovodio podređenim komitetima. Na sastancima Biroa Oblasnog komiteta uz redovite članove često su prisustvovali i članovi CK KPH, članovi partijskih organizacija s terena, sekretari odjeljenja SKOJ-a i odjeljenja Oblasnog NO-a. OblK je djelovao i ostvarivao svoju funkciju preko Organizaciono-instruktorskog, Kadrovskog i Agitprop odjeljenja te Komisije za selo. Organizaciono-instruktorsko odjeljenje djelovalo je osim pri Oblasnom komitetu i na razini kotarskih i gradskih komiteta. Na razini OblK imalo je zadaću vođenja evidencije i statistike partijskog članstva, razvijanja organizacijske strukture partijskih organizacija, proučavanja izvještaja i zapisnika radi kontrole, ispravljanja pogrešaka, praćenja i poboljšanja organizacijskog partijsko-političkog rada, rješavanja privrednih problema, socijalno-zdravstvene zaštite te prosvjetnog rada i školstva. Agitprop odjeljenje/Odjeljenje za agitaciju i propagandu Oblasnog komiteta bilo je spona između nadređenog mu Agitprop odjeljenja CK KPH i podređenih mu agitprop odjeljenja kotarskih i gradskih komiteta. To radno tijelo vodio je član partijskog vodstva (Biroa) koji nije bio zadužen ni za jedan drugi sektor. Primao je direktive od CK KPH u obliku depeša, dopisa i okružnica, izvršavao ih i prosljeđivao podređenim tijelima, a odgovore vraćao u obliku godišnjih, polugodišnjih, tromjesečnih i mjesečnih izvještaja. Poslije rata odjeljenje je postojalo na razini oblasnog, kotarskog i gradskog komiteta, a bilo je zaduženo za cjelokupnu političku, kulturnu, prosvjetnu i znanstvenu aktivnost i djelovalo je kroz sektore. Kadrovsko odjeljenje bilo je zaduženo za kadrovsku evidenciju i kadrovska rješenja, provjeru i obrazovanje partijskog i stručnog kadra, evidenciju partijskih dokumenata i dokumentacije iz CK, obrazovanje u općeobrazovnim i stručnim školama i održavanje tečajeva te brigu o partijskim spomenicama. Djelovalo je samo na razini Oblasnog komiteta i kotarskih komiteta. To odjeljenje obavljalo je i poslove iz nadležnosti Kontrolne komisije. KPH je na teritoriju Oblasti osim kroz svoje organizacije, djelovala i uz pomoć izvanpartijskih organizacija kao NF-a, AFŽ-a, SKOJ-a i sindikata.
Stvaratelji:
Napomena o vezama:
Svi članovi komiteta navedeni su u dvije knjige evidencija „Podaci za članove komiteta oblasnih, gradskih, kotarskih i njima ravnih komiteta nakon održanih konferencija“ za 1949. i 1950. godinu (Uprava za kadrove CK KPH).
Arhivsko gradivo:
1. fond/
HR-HDA-1813 Oblasni komitet Komunističke partije Hrvatske Rijeka
(stvaratelj)
Literatura:
Jelić, Ivan. Komunistička partija Hrvatske 1937-1945, sv. 1-2,
Identifikator:
HR-HDA/S - 12026
Pravila ili propisi:
ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa:
izmijenjena inačica
Podrobnost:
djelomičan
Jezik opisa:
hrvatski
Pismo opisa:
latinica
DRŽAVNI ARHIVI U RH
|
ARHIVI U EUROPI I SVIJETU
|
KONTAKT
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail:
arhinet@arhiv.hr