Facebook
Naziv: Općinski narodnooslobodilački odbor Dubašnica
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1943 - 1945
Normativni nazivi: Općinski narodnooslobodilački odbor Dubašnica (1943 - 1945) (hrvatski)
Skraćeni nazivi: Općinski NOO Dubašnica (1943 - 1945) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Napomena o osnivanju: Općinski NOO Dubašnica osnovan je odlukom Inicijativnog Kotarskog narodnooslobodilačkog odbora Krk u srpnju ili kolovozu 1943. dok je otok još bio pod talijanskom okupacijom.
Povijest: Od osnivanja do završetka rata na otoku Krku 17.4.1945. stvaratelj djeluje više-manje kontinuirano. Obnaša vlast na slobodnom teritoriju u razdoblju od kapitulacije Italije do nove okupacije otoka tj. od 18.9.1943. do početka studenog iste godine kada prelazi u ilegalne uvjete rada. Tijekom 1944. u aktivnosti stvaratelja prati se diskontinuitet i veći problemi u radu. U lipnju 1944. rad odbora nasilno je prekinut. Nakon obnavljanja u srpnju, u rujnu iste godine pokušava sustavnije raditi. U vrijeme ilegalnog djelovanja stvaratelja u Dubašnici legalnu vlast predstavlja općinsko poglavarstvo, postavljeno od strane njemačkih okupacijskih vlasti i pod nadležnošću Upravnog povjereništva Sušak - Krk u okviru njemačke operativne zone "Jadransko primorje".
Sjedišta: Bogovići (Krk) (1943 - 1945)
Djelatnost: NOO-i su istovremeno politički organi, "narodne organizacije kojima rukovode po narodu izabrani predstavnici" i organi državne vlasti u svom djelokrugu. Područja za općinske i seoske NOO-e određuje kotarski NOO. Stvaratelj je uglavnom imao prenesenu nadležnost, postupao je po uputstvima KNOO-a Krk, izvršavao odluke i naredbe, podnosio izvješća o svom radu, dostavljao razne podatke, vodio različite evidencije. Posredovao je između njemu podređenih mjesnih i seoskih NOO-a i nadređenog KNOO-a Krk.
Nadležnost / Izvori ovlasti: Poslovnik o radu NOO-a usvojen na I. zasjedanju ZAVNOH-a, 14.61943. (ZAVNOH - Zbornik dokumenata 1943, Zagreb 1964, str. 224-230); Uputstva za organizaciju i rad NOO-a kao organa državne vlasti slobodne Hrvatske u DFJugoslaviji, ožujak 1944. (ZAVNOH - Zbornik dokumenata 1944, Zagreb 1970, str. 341-365); Odluka o ustrojstvu i poslovanju NOO-a i narodno-oslobodilačkih skupština Federalne države Hrvatske, III. zasjedanje ZAVNOH-a, svibanj 1944 (Isto, str. 668-670). Osim tih temeljnih dokumenata djelovanje općinskih NOO-a bitno uređuju brojna uputstva i političke odluke viših vlasti privremenog značenja. Na osnovi gradiva zaključuje se da je stvaratelj trebao raditi po poslovniku KNOO-a Krk.
Područna nadležnost 1943. protezala se na 18 sela organiziranih u seoske NOO-e: Sv. Vid (1 odbor), Bogović (1 odbor), Milčetić (1 odbor), Zidarić (1 odbor), Turčić (1 odbor), Vantačić-Porat (1 odbor), Sv. Anton-Sablić-Strilčić-Sv. Ivan (2 odbora za tu skupinu sela), Ljutić-Barušić-Milovčić-Oštrobradić-Žgombić-Kremenić (1 odbor). U listopadu 1943. godine iz općine Dubašnica izdvaja se selo Sv. Vid i pripaja Općinskom NOO-u Omišalj. Godine 1944. u općinu, osim sela Bogovići, ulaze sela: Malinska, Sv. Anton, Oštrobradić, Sv. Ivan, Zidarić, Vantačić, Turčić, Milčetić, Kremenić, te zaseoci: Radić, Žgombić, Barušić, Hržić, Strilčić, Milovčić, Sablić i Rudine. U to vrijeme na cijelom području djeluju seoski odbori: Bogović, Malinska, Ljutić i Sv. Anton. Početkom 1945. u gradivu se spominju seoski odbori: Sv. Anton, Sv. Ivan, Strilčić, Sablić, Kremenić-Žgombić.
Unutarnji ustroj / genealogija: Prema propisima općinski NOO-i biraju se na općinskim zborovima i mogu brojati do 15 članova. Imaju plenum i izvršni odbor, kao izvršni organ plenuma. Izvršni odbor može za izvjesne poslove imenovati posebne komisije kao pomoćna i savjetodavna tijela bilo odjelu, bilo predsjedniku NOO-a. Plenumi općinskih i kotarskih NOO-a biraju između sebe predsjednika, potpredsjednika i tajnika, koji čine predsjedništvo NOO-a.
Propisi ostavljaju mogućnost da se i kod općinskih NOO-a unutar izvršnog odbora organiziraju odjeli. Dodatno se pojašnjava da u općinskim NOO-ima ne postoje odjeli u punom smislu riječi, nego tajnik i nekoliko namještenika, dok članovi NOO-a samo primaju pojedina zaduženja.U jesen 1943. godine organizacijsku strukturu stvaratelja čine: predsjednik, tajnik, blagajnik, njihovi zamjenici, odbornik zadužen za agitaciju i propagandu, odbornik zadužen za dopisništvo, i još tri odbornika. Pri odboru djeluje i prehrambena komisija. Tijekom 1944. godine djelovali su upravni, sudski, socijalni, gospodarski i propagandni odjel, te je zbilježena namjera osnivanja gospodarske komisije.
Za svaki NOO vodi se jedinstven urudžbeni zapisnik. Osim redovnog urudžbenog zapisnika NOO-i su bili obvezni voditi i povjerljive urudžbene zapisnike. Uz urudžbeni zapisnik bilo je potrebno voditi i kazalo. Svi dovršeni spisi ulažu se pod rednim brojem u arhiv jedinstven za cijeli NOO. U prijelaznom razdoblju od kapitulacije Italije do preuzimanja vlasti od strane Općinskog NOO-a, i dalje djeluje Prehrambeni ured koji je bio sastavni dio općinskog ureda u vrijeme talijanske uprave. Njegova osnovna funkcija bila je opskrba stanovništva. Od 13. do 17.9.1943. godine djeluje u novom privremenom sastavu. Spisi se nastavljaju urudžbirati prema tekućem nizu brojeva urudžbenog zapisnika koji je vodila talijanske uprava. Potpisuje ih privremeni upravitelj. Nakon preuzimanja općinske uprave od strane NOO-a naziv ureda se mijenja u Prehrambeni odbor, spise potpisuje predsjednik NOO-a, a oni dobivaju brojeve iz novog niza, vjerojatno, novo započete evidencije.
Općenito, uredsko poslovanje stvaratelja bilo je sustavno i uredno samo u kratkom periodu javnog djelovanja u jesen 1943. godine. Vode se propisane knjige, spisi se urudžbiraju. U prvoj polovini 1944. godine spisi se uopće ne urudžbiraju, vjerojatno se niti ne vodi urudžbeni zapisnik. U jesen 1944. ponovo se počinje voditi urudžbeni zapisnik.
Opći kontekst: Stvaratelj djeluje za vrijeme Drugog svjetskog rata u kontekstu formiranja organa vlasti unutar Narodnooslobodilačkog pokreta, koji su već prema ratnim okolnostima djelovali ilegalno i polulegalno na okupiranom području ili otvoreno kao jedina tijela uprave na slobodnom području.
Stvaratelji: (1943 - 1945) (Dva stvaratelja su u stvari usporedno djelovala na istom području, jedan legalno, a drugi povremeno legalno povremeno u ilegali, u ratnim uvjetima smjenjujući jedan drugog.)
(1943 - 1945)
(1945 - 1952)
Identifikator: HR-DARI/S - 18388
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: konačan zapis
Podrobnost: puni
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica