Facebook
Naziv: Opći poslovni savez "Zadrugar" Rijeka
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1956 - 1960
Normativni nazivi: Opći poslovni savez "Zadrugar" Rijeka (1956 - 1960) (hrvatski)
Povijesni nazivi: Središnja stočarska zadruga Rijeka (1956 - ) (hrvatski) (Od veljače do studenog 1956.)
Stočarski poslovni savez "Stočar" Rijeka (1956 - 1958) (hrvatski)
Opći poslovni savez "Zadrugar" Rijeka (1958 - 1960) (hrvatski)
Skraćeni nazivi: "Stočar" Rijeka (1956 - 1958) (hrvatski)
"Zadrugar" Rijeka (1958 - 1960) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Napomena o osnivanju: Stvaratelj je osnovan zaključkom osnivačke skupštine održane 24.II.1956. u Rijeci kao Središnja stočarska zadruga Rijeka, a njegovo osnivanje i pravila odobrio je Narodni odbor kotara Rijeka 21.V.1956. pod brojem 6666/56-II-/1.
Povijest: Zbog prilagodbe Uredbi o zemljoradničkim zadrugama a donošenjem koje je prestao vrijediti Osnovni zakon o zemljoradničkim zadrugama iz 1949. godine, stvaratelj je morao biti preregistriran. Po Uredbi zadruge s područja jednog kotara radi što uspješnijeg poslovanja i stvaranja uvjeta za zajedničko obavljanje gospodarskih djelatnosti mogu se udruživati u poslovne saveze, specijalizirane (moguće i s područja dva ili više kotara) ili opće. Zaključkom izvanredne skupštine održane 2.XI.1956. mijenjaju se pravila, pristupa se osnivanju Stočarskog poslovnog saveza „Stočar“ Rijeka, a osnivačka skupština održana je 16.XI.1956. Redovita godišnja skupština na kojoj su izabrani novi upravni i nadzorni odbor održana je 27.II.1957. godine, a konstituirajući sastanak tih tijela 18.III. iste godine. Osnivanje je odobrio NO kotara Rijeka na sjednici održanoj 29.IV.1957. pod brojem 3817/57 te je on registriran u Registru zadružnih organizacija Okružnog privrednog suda u Rijeci pod rednim brojem Fi 388/57 od 12.VI.1957. (NN 15/1958, str. VIII).
Do početka 1958. godine Savez je imao 40 članica zadruga, ali je udjele stvarno upisalo tek 13 zadruga. Savez je djelomično morao rješavati i probleme iz drugih grana poljoprivrede koji su na području kotara Rijeka bili zapostavljeni. Razmišljalo se o osnivanju drugih specijaliziranih saveza, ali zbog ukupne slabe razvijenosti poljoprivrede u kotaru ta ideja nije bila racionalna. Realnijim se pokazalo da „Stočar“ proširi poslovanje i na druge poljoprivredne grane. Na redovnoj godišnjoj skupštini održanoj 28.II.1958. prihvaćena je odluka o izmjeni i dopuni Pravila iz 1956. godine kojim Savez mijenja naziv u Opći poslovni savez „Zadrugar“ Rijeka i proširuje predmet poslovanja. Promjena pravila odobrena je rješenjem NO-a kotara Rijeka br. 05-3456/1-58 od 27.III.1958. Izmjene su upisane u Registar zadruga Okružnog privrednog suda u Rijeci pod brojem Fi-292-58 od 20.V.1958. (NN 60/1958, str. XII).
Radi usklađivanja organizacije i poslovanja sa zakonskim izmjenama i dopunama odnosno pročišćenim tekstom Uredbe o zemljoradničkim zadrugama iz 1958. godine skupština Saveza održana 2.VI.1959. donijela je nova pravila. Po njima Savez je gospodarsko udruženje u koje se dobrovoljno udružuju opće poljoprivredne zadruge i ovlaštena poduzeća za promet žitarica i prerađevina od žitarica u svrhu uspješnijeg izvršavanja svojih poslova i stvaranja uvjeta za zajedničko obavljanje gospodarskih i drugih djelatnosti. Prema Zakonu o udruživanju i poslovnoj suradnji u privredi iz 1960. koji inaugurira značajne promjene u sferi gospodarstva poslovni zadružni savezi mogli su nastaviti rad kao poslovno udruženje u smislu poslovno-tehničke suradnje na način da se samostalni pogoni izdvoje u samostalna poduzeća ili pripoje zadruzi ili drugoj privrednoj organizaciji. Kako su skupština Saveza i Poljoprivredna šumarska komora za kotar Rijeka ocijenili da za to nema uvjeta donesena je odluka o pretvaranju Saveza u poduzeće koje bi se bavilo trgovačkom djelatnošću na veliko i malo i poslovalo sa svim poljoprivrednim organizacijama. Skupština Općeg poslovnog saveza „Zadrugar“ Rijeka održana 9.XII.1960. donijela je na temelju čl. 200 Zakona o udruživanju i poslovnoj suradnji u privredi odluku o pretvaranju Saveza u poduzeće za opskrbu poljoprivrede s nazivom „Agroprimorje“ . Novo poduzeće dobilo je na upravljanje sva osnovna i obrtna sredstva Saveza i preuzelo svu aktivu i pasivu kao i sva prava i obveze Saveza prema stanju završnog računa za 1960. s danom 31.XII.1960. godine. Dužnost direktora do konstituiranja poduzeća nastavio je obnašati dotadašnji direktor Saveza, a svi zaposlenici saveza postaju zaposlenici novoosnovanog poduzeća.
Sjedišta: Rijeka (1956 - 1960)
Djelatnost: Stvaratelj je od 1956. do 1958. u predmetu poslovanja imao: unaprjeđenje stočarstva i stočarske proizvodnje, prerade i dorade stočarskih proizvoda te stvaranje uvjeta za zajedničko obavljanje privrednih i drugih djelatnosti udruženih članica; opskrba zadruga članica svim potrebnim artiklima za stočarsku proizvodnju i reprodukciju na veliko i malo; dorada i prerada proizvoda stočarstva svojih članica te proizvoda koje proizvodi u svojoj organizaciji ili otkupljuje izravno ili putem udruženih članica; prodaja i promet stokom i stočnim proizvodima preuzetih ili primljenih od članica ili drugih organizacija kao i prerađenih i dorađenih proizvoda stočarstva i peradarstva; osnivanje odgovarajućih pogona i objekata potrebnih za vršenje djelatnosti, poput stočarskih selekcijskih stanica, prodavaonica, skladišta, farma i slično.
Od 1958. proširuje predmet poslovanja na pružanje usluga članicama za uspješnije vršenje njihove djelatnosti u stočarskoj, ratarskoj, povrtlarskoj, sjemenarskoj, voćarskoj, vinogradarskoj, podrumarskoj proizvodnji te za uspješnije vršenje djelatnosti na unaprjeđenju mehanizacije, kemizacije, ljekovitog i industrijskog bilja; obavljanje dorade i prerade proizvoda navedenih grana poljoprivredne i druge proizvodnje koje proizvodi u vlastitoj organizaciji ili otkupljuje izravno ili putem udruženih članica; prodaja i promet stokom i stočnim proizvodima, proizvodima ratarstva, sjemenarstva, povrtlarstva, vinogradarstva, voćarstva, podrumarstva, sredstava za mehanizaciju i kemizaciju poljoprivrede, industrijskim i ljekovitim biljem, preuzetih ili primljenih od članica ili drugih organizacija kao i prerađenih i dorađenih proizvoda . Savez obavlja trgovinsku djelatnost na veliko i malo u unutrašnjem prometu iz trgovinskih struka: stoka i stočna hrana; meso i mesne prerađevine; mlijeko i mliječne prerađevine; živad, jaja, perje, divljač; voće, povrće i njihove prerađevine; proizvodi ratarstva i prerađevine; sjeme; vino i druga alkoholna i bezalkoholna pića, industrijsko i ljekovito bilje; strojevi za mehanizaciju poljoprivrede, rezervni dijelovi i druge sprave; gnojiva i sredstva za zaštitu bilja.
Nadležnost / Izvori ovlasti: U trenutku osnivanja stvaratelja na snazi je bio Osnovni zakon o zemljoradničkim zadrugama iz 1949. (SL FNRJ 49/1949) koji prestaje važiti 1956. donošenjem Uredbe o zemljoradničkim zadrugama (SL FNRJ 41/1956) koja je doživjela izmjene i dopune i objavljena u pročišćenom tekstu 1958. (SL FNRJ 15/1958, 18/1958, 30/1958) te doživjela dodatne dopune 1959. godine (SL FNRJ 2271959, 49/1959). Donošenjem Zakona o udruživanju i poslovnoj suradnji u privredi (SL FNRJ 28/1960) 1960. prestaju važiti odredbe čl. 87-115 Uredbe o zemljoradničkim zadrugama a koji se odnose upravo na poslovne saveze i udruživanje zadruga. Osim navedenim zakonima poslovanje stvaratelja u pogledu prometa robe i proizvoda bilo je uređeno Uredbom o izmjenama i dopunama Uredbe o trgovinskim djelatnostima i trgovinskim poduzećima i radnjama (SL FNRJ 16/1958, 49/1959) te Naredbom kupovanja poljoprivrednih proizvoda za potrebe članova poljoprivrednih zadruga i poslovnih saveza i za potrebe prerade i dorade u tim organizacijama (SL FNRJ 19/1958). Kako su poslovni savezi bili gospodarska udruženja zemljoradničkih zadruga za njih su važili i opći propisi o poduzećima ako drukčije odredbama Uredbe o zemljoradničkim zadrugama nije bilo uređeno. Knjigovodstvo je vođeno prema Uredbi o knjigovodstvu privrednih organizacija (SL FNRJ 27/1955). Područje radnih odnosa bilo je uređeno Zakonom o radnim odnosima (SL FNRJ 53/1957).
Unutarnji ustroj / genealogija: Stvaratelj je načelno bio ustrojen u skladu s propisima. Tijela saveza su skupština i upravni odbor. Skupština je najviše tijelo koje bira upravni odbor, donosi pravila, odlučuje o osnivanju pogona, odobrava završni račun i odlučuje o ključnim financijskim pitanjima. Skupštinu čine predstavnici svih udruženih zadruga, najmanje po jedan predstavnik svake zadruge. U upravni odbor ulazi i određen broj predstavnika radničkih savjeta pogona koje je osnovao poslovni savez. Upravni odbor kao uže tijelo rukovodi radom i poslovanjem, raspolaže sredstvima fondova prema odluci skupštine, organizira vršenje neprivrednih službi saveza. Upravne poslove saveza i njegovih pogona obavlja uprava na čijem čelu je upravnik odnosno direktor poslovnog saveza. Poslovni savez obavljajući svoju gospodarsku djelatnost stupa u ugovorne odnose sa zadrugama i trećim osobama kao poduzeće. Po osnivanju, a do donošenja pravila u studenom 1956. i preregistracije u poslovni savez stvaratelj kao Središnja stočarska zadruga djeluje provizorno, u očekivanju promjena propisa, bez poslovnika, djeluje upravni odbor i tajnik, s organizacijskim načelima po uzoru na Kotarski zadružni savez . Po registraciji u Stočarski poslovni savez „Stočar“ upravni odbor broji jedanaest članova, a nadzorni tri člana. Izabran je i direktor. Na godišnjoj skupštini 27.II.1957. odlučeno je da se osnuje Ovčarska selekcijska stanica Jelenje koja ima status pogona i svog upravitelja . Nisu sačuvana pravila iz studenog 1956. već odluka o njihovoj izmjeni i dopuni prigodom reorganizacije stvaratelja u Opći poslovni savez „Zadrugar“ od 28.II.1958. Izmjene uključuju i organizacijske promjene po pitanju uprave koja dobiva proizvodno-organizacijski sektor i komercijalni. Upravni odbor broji trinaest članova.
Pravila iz 1959. godine precizno uređuju poslovanje, pitanje članstva u Savezu, udjela i jamstva, upravnih tijela i organizacije, samostalnih pogona i njihovih odnosa sa Savezom. Za vršenje upravnih poslova Saveza i njegovih samostalnih pogona uprava ima sektore: proizvodno-organizacijski, komercijalni, financijski i sektor za opće poslove. Sektorom za opće poslove rukovodi tajnik Saveza. Kako uprava osim upravnih obavlja i gospodarsku djelatnost, ona je po propisima trebala imati i posebne samoupravne organe, radnički savjet i upravni odbor. Kako uprava Saveza konkretno nije zadovoljavala zakonske uvjete za izbor tijela samoupravljanja, prava i dužnosti radničkog savjeta kao i upravnog odbora vršio je cijeli radni kolektiv uprave. Osoblje zaposleno u Savezu 1957. činili su direktor, referent za ovčarstvo, referent za poljoprivredu, knjigovođa, poljoprivredni tehničar i pastir. Početkom 1958. uz upravu Saveza sa četiri službenika (direktor, knjigovođa, dva stručna referenta), zaposleno je u pogonu Ovčarske selekcijske stanice Jelenje još troje ljudi (upravitelj, dva ovčara). Ubrzo po reorganizaciji u Opći poslovni savez „Zadrugar“ u lipnju i srpnju 1958. stvaratelj je preuzeo pogone „Poljoopskrbe“ Zagreb odnosno njegova skladišta i zalihe robe pa je i njegova osnovna djelatnost od tada bila opskrba zadruga i ekonomija članica umjetnim gnojivima i kemijskim sredstvima dok nije uspijevao otvoriti trgovine. U upravi početkom 1959. zaposleni su: direktor, šef računovodstva, komercijalni referent, pomoćni administrativni referent. Koncem 1959. bilo je zaposleno pet radnika i deset službenika, a početkom 1960. godine devet djelatnika. Organizacijski ustroj čine sektori: uprava, komercijalni sektor, privredno-računski sektor, skladišta, otkup ljekovitog bilja i šumskih plodina, transportne i ostale usluge. Konkretno, djelatnost se obavlja u poslovnim jedinicama: skladištu kemizacije u Rijeci, skladištima ljekovitog bilja u Rijeci, Podhumu, Čavlima i Senju (preuzeto krajem 1959. godine), skladištu voća u Veletržnici Rijeka, primopredaji mlijeka kod Riječke mljekare, transport kamionom. Poslovanje tih poslovnih jedinica objedinjavala je komercijalna služba.
Stvaratelji: (1956 - 1960)
(1956 - 1960)
(1961 - 1965)
(1958 - 1960) (Stvaratelj je u stvari bio članom tog saveza.)
Napomena o vezama: Stvaratelj je članstvom i suradnjom bio 1957. vezan za Zadružni savez Rijeka i Zadružni stočarski poslovni savez NR Hrvatske u Zagrebu, 1958. godine i kasnije za Osnovni zadružni savez u Rijeci, Republički specijalizirani poslovni savez za stočarstvo i Poslovni savez za robni promet NR Hrvatske.
Identifikator: HR-DARI/S - 20681
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: konačan zapis
Podrobnost: puni
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica