Facebook
Naziv: Kulturno umjetničko društvo "Zora" Opatija
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1888 - 1966
Povijesni nazivi: Čitaoničko društvo Opatija (1888 - ) (hrvatski)
Poučno - zabavno društvo "Zora" Opatija (1888 - 1921) (hrvatski)
Žensko demokratsko udruženje u Opatiji (1921 - 1927) (hrvatski)
Skraćeni nazivi: K.U.D. "Zora" Opatija (hrvatski)
Društvo "Zora" Opatija (1888 - 1921) (hrvatski)
Alternativni nazivi: Dom kulture u Opatiji (1945 - ) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj više ne djeluje
Povijest: Osnivanje Društva "Zora" inicirala je 1888. grupa opatijskih pomorskih kapetana i intelektualaca hrvatskih narodnjačkih nazora. Društvo je formalno osnovano krajem 1888. kada je Namjesništvo u Trstu odobrilo njegov statut. Iste godine konzorcij Ivan Fiamin i drugovi, povezan s osnivačima društva, dao je izgraditi Zorin dom odnosnu vilu Zora, njegovo dugogodišnje sjedište. Društvo zbog političkih pritisaka talijanskih iredentista od 1921. djeluje pod imenom Žensko demokratsko udruženje u Opatiji. Godine 1927. Društvo je raspušteno. Ponovno je obnovljeno u proljeće 1945. kao Dom kulture Opatija, a kasnije djeluje pod imenom Kulturno umjetničko društvo Opatija. Aktivnosti Društva su postupno zamirale od kraja 50.-ih godina 20. stoljeća, a oko 1966. potpuno prestaju.
Sjedišta: Opatija (1888 - 1966, Stvaratelj ne djeluje od 1927. do 1945.)
Djelatnost: Društvo je bilo glavno kulturno okupljalište opatijskih Hrvata, prije svega građanskog sloja. Služilo je za pouku i zabavu, pa je u tu svrhu od samog početka imalo vlastitu knjižnicu i čitaonicu te prostorije za društvene igre. Dio društvenog doma bio je iznajmljen privatniku, koji je u njemu držao kavanu s plesnom dvoranom. Društvo je upriličivalo diletantske kazališne predstave i koncerte te filmske predstave, organiziralo karnevalske i druge zabave i izlete. Ugošćivalo je amaterske i profesionalne nastupe grupa i pojedinaca uglavnom hrvatske orijentacije, a nekima je i davalo svoje prostorije na korištenje. Tako su u Zorinu domu prije Prvog svjetskog rata djelovali Pjevačko - tamburaško društvo Lovor, Društvo riječkih gimnazijalaca i učenika sušačke Trgovačke akademije Ljudevit Gaj, dramska grupa pod vodstvom Viktora Cara Emina, politička organizacija Narodna zajednica za Istru, zabavno - poučni klub Sloga i Slavenski šport klub Opatija. Nakon obnove Društva 1945. ponovno zaživljavaju uglavnom sve dotadašnje aktivnosti, a najjača s vremenom postaje uvježbavanje i izvođenje folklornih plesova jugoslavenskih naroda i narodnosti. Pred kraj postojanja Društva bila je aktivna samo još šahovska sekcija.
Nadležnost / Izvori ovlasti: Statut Društva je potvrđen aktom C.k. Namjesništva za Primorje u Trstu br. 19908 od 24. prosinca 1888. Akt o ponovnom osnivanju Društva 1945. nije pronađen.
Unutarnji ustroj / genealogija: Prema statutu iz 1888. Društvom je upravljao odbor od tri člana - predsjednik, tajnik i blagajnik. Odbor se birao na godinu dana. Članom Društva mogao je postati svatko tko se pristojno ponašao i ima imetka ili stalne prihode, ako ga društvo primi. Članovi su se dijelili na dvije vrste, prvog i drugog reda. Članovi prvog reda su plaćali 12 forinta, a članovi drugog reda 6 forinta članarine godišnje. Stranci na liječenju mogli su tijekom svog boravka u Opatiji sudjelovati u aktivnostima Društva uz mjesečnu pristupninu od 2 forinte. Društvo nije imalo formalnih sekcija ni profesionalno zaposlene osobe. Jednom godišnje se održavala redovna skupština Društva, a izvanredna skupština se sazivala ako su to pismeno zatražila najmanje četiri člana. U nadležnosti Skupštine bili su: izbor članova odbora, pregled i potvrda završnog računa, donošenje proračuna, odlučivanje koje novine će se naručivati, odlučivanje koje zabave će se održavati, promjene pravila i razvrgnuće Društva te odlučivanje o svakoj akciji koja zahtijeva trošak veći od 25 forinti. Nakon 1945. na čelu Društva je predsjednik, a ostali elementi unutarnjeg ustroja nisu poznati. Društvo djeluje kroz više sekcija i grupa. Poznati su tamburaška sekcija, pjevački zbor, limena glazba, knjižnica i čitaonica, šahovski klub, dramska, književna i baletna sekcija. Članovi baletne sekcije od 1948. javno nastupaju s folklornim programom, a 1957. se odvajaju od Društva kao Folklorni ansambl "Zora".
Stvaratelji: (1957 - )
Napomena o vezama: Slijednik od 1948. do 1957. djeluje kao sekcija stvaratelja
Identifikator: HR-DARI/S - 24253
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: konačan zapis
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica