Facebook
Naziv: Državni arhiv u Rijeci
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1926 -
Normativni nazivi: Državni arhiv u Rijeci (hrvatski)
Povijesni nazivi: R. Archivio di Stato in Fiume (1926 - 1928) (talijanski)
R. Archivio di Stato. Sezione di Fiume (1928 - 1945) (talijanski)
Archivio di Stato Fiume - Državni arhiv Rijeka (1945 - 1948) (talijanski)
Ispostava Državnog arhiva u Zagrebu sa sjedištem u Rijeci (1948 - 1949) (hrvatski)
Državni arhiv u Rijeci (1949 - 1959) (hrvatski)
Historijski arhiv Rijeka (1959 - 1993) (hrvatski)
Povijesni arhiv Rijeka (1993 - 1997) (hrvatski)
Državni arhiv u Rijeci (1997 - ) (hrvatski)
Dopunski podaci: Državni arhiv u Rijeci
Aktivnost: Stvaratelj i dalje djeluje
Povijest: Tradicija čuvanja pismohrana u javnim uredima u Rijeci neprekinuto traje od 15. stoljeća, ali sustavna djelatnost prikupljanja, čuvanja i obrade povijesnog arhivskog gradiva pokrenuta je tek utemeljenjem potpuno samostalne arhivske ustanove, Kraljevskog državnog arhiva u Rijeci (R. Archivio di Stato in Fiume) 1. rujna 1926. Kraljevskim dekretom od 6. prosinca 1928. godine potvrđena je opstojnost riječkog arhiva ali kao odsjeka Kraljevskog državnog arhiva u Trstu. Takav status i naziv (R. Archivio di Stato - Sezione di Fiume) Arhiv je zadržao do do kraja talijanske vlasti u Rijeci 1945. Od 1945. do 1948. Arhiv djeluje na području tzv. "Zone B", u kojoj najvišu vlast imaju Gradski narodni odbor Rijeka i Vojna uprava Jugoslavenske armije, kao posve samostalna ustanova pod nazivom Državni arhiv Rijeka - Archivio di Stato Fiume. U veljači 1948. godine postaje sastavnim dijelom zagrebačkog državnog arhiva kao ispostava Državnog arhiva u Zagrebu, no već koncem 1949. vraća mu se prethodni naslov i status posve samostalne ustanove. Od 1959. mijenja naslov u Historijski arhiv Rijeka te pod njim djeluje do 1993. Tada, u samostalnoj hrvatskoj državi, dobiva naziv Povijesni arhiv Rijeka, pod kojim djeluje do 1997. kada mijenja naziv u Državni arhiv u Rijeci.
Sjedišta: Rijeka
Nadležnost / Izvori ovlasti: Odlukom o određivanju područja na kojima arhivi vrše arhivsku službu (NN 28/1963) nadležnost Historijskog arhiva u Rijeci odnosi se područje tadašnjih općina Crikvenica, Čabar, Delnice, Krk, Mali Lošinj, Opatija, Rab, Rijeka i Senj. Novim teritorijalnim ustrojem Republike Hrvatske, temeljenim na Zakonu o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj (NN 90/1992, 10/1997), teritorijalna se nadležnost Arhiva protegnula na cjelo područje Primorsko-goranske županije (osim općine Vrbosko) te na dio Ličko-senjske županije (grad Senj). Djelatnost arhiva propisana je čl. 41, st. 2. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima (NN 105/1997).
Unutarnji ustroj / genealogija: Rad arhiva organizaniran je po ustrojbenim odjelima: • Odjel za opis i obradu arhivskog gradiva • Odjel za vanjsku arhivsku službu • Odjel knjižnice i čitaonice • Odjel za restauraciju i konzervaciju Od 2003. godine kao sastavni dio Arhiva djeluje i Sabirni centar u Senju.
Opći kontekst: Od utemeljenja do 1945. godine Arhiv djeluje na području Kvarnerske pokrajine koja je uz Rijeku i liburnijski dio Istre obuhvaćala i znatan dio slovenskog Krasa. Tijekom Drugog svjetskog rata djelokrug Arhiva proširio se i na jugozapadna hrvatska područja koja je 1941. anektirala Italija. U tom razdoblju Arhivom, kao ispostavom Državnog arhiva u Trstu, upravlja zajednički ravnatelj. Obje ustanove su u djelokrugu Ministarstva unutrašnjih poslova Kraljevine Italije, i to njegove Generalne direkcije za građansku upravu - Središnji ured za državne arhive. U razdoblju nakon 1945. područje djelovanja Arhiva proteglo se na čitavu hrvatsku Istru, te otoke Cres, Lošinj i Krk. Kada je 1958. osnovan arhiv u Pazinu, riječkom arhivu ostaju kompetencije jedino nad istočnim, liburnijskim dijelom Istre. Gubitak nadležnosti u tim krajevima nadomješta se proširenjem područja djelatnosti riječkog arhiva u Primorju i Gorskom kotaru. Tada je zaokružen područni djelokrug Državnog arhiva u Rijeci koji i danas obuhvaća cjelokupan prostor suvremene Primorsko-goranske županije, a izvan nje još i područje grada Senja u Ličko-senjskoj županiji. Od 1948. nadalje riječki Arhiv je, u stručnim stvarima, neposredno podređen Hrvatskom državnom arhivu, dok je njegov osnivač i glavni financijer republičko odnosno državno ministartvo kulture.
Identifikator: HR-DARI/S - 4288
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica