Facebook
Naziv: Opća bolnica Zadar
Vrsta entiteta: pravna osoba
Razdoblje: 1945 -
Normativni nazivi: Opća bolnica Zadar (hrvatski)
Povijesni nazivi: Medicinski centar (Opća bolnica) (1945 - ) (hrvatski)
Aktivnost: Stvaratelj i dalje djeluje
Povijest: Opća bolnica Zadar osnovana je 1887. godine kao Pokrajinska bolnica. O bolničkoj djelatnosti u Zadru postoje podaci već iz XVI. stoljeća kada se spominje vojna bolnica (1515. godine). Prva civilna bolnica javlja se 1804. godine, kada austrijski komesar za Dalmaciju pretvara vojnu bolnicu u civilnu. U vrijeme francuske vladavine 1806. otvara se Zadru Medicinsko-kirurška škola. Iako djeluje kratko vrijeme (ukinuta je 1811. godine) potpuno odgovara medicinskom fakultetu. Tu su se dodijelile prve diplome na ovim prostorima liječniku Juliju Piniju iz Skradina i ljekarnicima Mihovilu Brčiću i Gaetanu Brizziju. Bolnica u tom razdoblju služi za praktičnu obuku studenata Medicinsko-kirurške škole. U toj školi izdana je kod nas 1811. i prva liječnička i ljekarnička diploma. U Zadru je 1847. izvršena i prva narkoza eterom (eter-narkoza) u našoj zemlji, samo nekoliko mjeseci nakon prve narkoze izvedene u Bostonu. U Zadru je također osnovano i prvo liječničko društvo Dalmacije (1868) i prvo društvo Crvenog križa (1878). Nova Pokrajinska bolnica otvorena je 27. lipnja 1887. godine. Sagrađena je prema odluci Dalmatinskog sabora od 15. lipnja 1880., a na trošak Zemaljskog odbora. Gradnja bolničkih zgrada po projektu zagrebačkog arhitekta Krune Vajdmana započela je 1885., a dovršena je koncem 1886. na zemljištu koje je bilo u vlasništvu zadarske nadbiskupije. Nakon Prvoga svjetskog rata i raspada Austro-Ugarske monarhije Zadar sa susjednim selima pripao je Italiji i 1923.Talijani preuzimaju bolnicu, ali se u njoj i dalje nastavilo liječiti stanovništvo zadarske okolice koje je živjelo u drugoj državi. Ta je činjenica administraciji obiju država predstavljala problem i trošak i nastojalo se to što više ograničiti.
Padom Italije u rujnu 1943. i zbog bombardiranja Zadar je gotovo opustio, a grad napuštaju i zdravstveni djelatnici pa se zatvaraju i zdravstvene ustanove. Veći je dio inventara iz oštećene bolnice odnesen u Trst. U crkvenoj kući u Bokanjcu Njemci su otvorili stacionar koji je funkcionirao sve do otvaranja Opće bolnice u Zadru 1. siječnja 1945. Nakon rata uspostavljaju se i ambulante, te se radi na uređenju ponovno otvorene bolnice. Godine 1948. formirana je gradsko-kotarska poliklinika, a od 1952-1962 godine ranija Pokrajinska bolnica naziva se Opća bolnica.
Od 1. siječnja 1963. godine Opća bolnica zajedno s Domom narodnog zdravlja i zdravstvenim stanicama u Silbi, Preku, Božavi i Ninu čine Medicinski centar Zadar. U razdoblju Domovinskog rata 1991–1995 bolnica je zbrinjavala veliki broj ranjenih vojnika i civila, a njezini objekti bili su meta srpskog topništva.
Medicinski centar Zadar prestaje postojati 1994. godine i dijeli se na Dom zdravlja Zadar i Opću bolnicu Zadar.
Sjedišta: Zadar
Arhivsko gradivo: 1. fond/ HR-DAZD-258 Opća bolnica Zadar (stvaratelj)
Identifikator: HR-DAZD/S - 5752
Pravila ili propisi: ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica