POČETNA
STVARATELJI
O SUSTAVU
POMOĆ
Stvaratelji
Naziv:
Državna mješovita pučka škola Savska cesta
Vrsta entiteta:
pravna osoba
Razdoblje:
1935 -
Normativni nazivi:
Škola. Državna mješovita pučka škola Savska cesta (hrvatski)
Povijesni nazivi:
Državna narodna mješovita osnovna škola Savska cesta (1935 - 1937) (hrvatski) (Zagreb, Savska cesta )
Državna narodna ogledna škola Savska cesta (1937 - 1940) (hrvatski) (Zagreb, Savska cesta )
Narodna škola Savska cesta (1940 - 1941) (hrvatski) (Zagreb, Savska cesta )
Državna narodna mješovita osnovna škola Savska cesta (1941 - 1945) (hrvatski) (Za vrijeme Drugog svjetskog rata škola djeluje izvan vlastite zgrade)
Narodna osnovna škola na Savskoj cesti (1945 - 1947) (hrvatski) (Zagreb, Koturaška cesta 75 )
XI. osnovna mješovita škola (1947 - 1954) (hrvatski) (Zagreb, Koturaška cesta 75 )
Narodna osnovna škola Koturaška (1954 - 1959) (hrvatski) (Zagreb, Koturaška cesta 75 )
Osnovna škola Koturaška (1959 - 1966) (hrvatski) (Zagreb, Koturaška cesta 75 )
Osnovna škola «Hasan Kikić» (1966 - 1991) (hrvatski) (Zagreb, Koturaška cesta 75)
Osnovna škola Tina Ujevića (1991 - ) (hrvatski) (Zagreb, Koturaška cesta 75)
Dopunski podaci:
Osnovna škola Tina Ujevića
Aktivnost:
Stvaratelj i dalje djeluje
Povijest:
Odlukom Gradskog poglavarstva Zagreb iz 1934. godine odobreno je da se na zemljištu gradske vrtlarije na raskršću Cvjetne, Savske i Koturaške ceste sagradi nova školska zgrada. Područje ove škole obuhvaćalo je naselja Vrbik i Martinovku, a granica područja sa sjevera je bila željeznička pruga koja vodi od Jukićeve do Miramarske, sa juga rijeka Sava, sa zapada Savska cesta, sa istoka cijela Miramarska cesta.
Školsku zgradu je projektirao poznati arhitekt Ivan Zemljak i danas pripada zaštićenim spomenicima kulture. Zgrada je izgrađena kao zidana dvokatnica od betona i cigle s osam prostorija za održavanje nastavne obuke i s jednim stanom za upravitelja škole. Škola je započela s djelovanjem u rujnu 1935. godine pod nazivom Državna narodna mješovita osnovna škola Savska cesta, no također se upotrebljavao i naziv Državna narodna mješovita osnovna škola Cvjetna cesta. Otvoreno je bilo osam odjeljenja, a u školu je upisano 198 dječaka i 142 djevojčice. Uz pučku školu otvorena je u istoj zgradi i građanska škola.
Osnivanjem ove škole smanjena su školska područja pučkih škola u Samostanskoj ulici, Horvatima, na Trnju i na Novoj cesti. Mjesto upravitelja škole povjereno je Eugenu Kodžiću, međutim nakon njegove nenadane smrti početkom 1937. godine, mjesto vršitelja dužnosti ravnatelja preuzima Pero Horvat. Odlukom Ministarstva prosvjete Kraljevine Jugoslavije br. 5492 od 24. siječnja 1937. škola je preustrojena u oglednu školu pod nazivom Državna narodna ogledna škola Savska cesta.
U to je vrijeme na čitavom području Kraljevine Jugoslavije otvoreno tek 13 oglednih škola, a škola na Savskoj cesti bila je prva i jedina ogledna škola na području grada Zagreba. Zadatak oglednih škola je bilo proučavanje postojećeg školskog programa i donošenje prijedloga za njegovu izmjenu i usavršavanje. Kao posljedica reorganizacije škole većina je dosadašnjih nastavnika premještena na nova radna mjesta po ostalim zagrebačkim školama, a i velik broj djece je bio prisiljen upisivati se u ostale škole, budući da je ustrojem oglednih škola predviđen manji broj učenika.
Za ravnatelja Državne narodne ogledne škole Savska cesta bio je postavljen Pero Hribar. Naredbom Ministarstva prosvjete Kraljevine Jugoslavije od 26. siječnja 1938. godine podijeljen je teritorij uprave grada Zagreba na dva školska nadzorništva. Istom je naredbom odlučeno da ova škola potpada pod nadležnost II. gradskog školskog nadzorništva. Na temelju zaključka Školskoga odbora grada Zagreba od 12. svibnja 1938. određeno je novo razgraničenje područja osnovnih škola po kojemu je ovoj školi pripalo III. školsko područje. Početkom školske godine 1938/39 u školu je upisano velik broj djece iz okolnih škola te je broja odjeljenja s 8 porastao na 16. U razdoblju Banovine Hrvatske škola nosi naziv Narodna škola Savska cesta.
Ustrojenjem Nezavisne Države Hrvatske i donošenjem novog školskog zakona, Ministarstvo nastave u Zagrebu donijelo je 8. kolovoza 1941. godine odluku o promjeni naziva škola u Državna mješovita pučka škola Savska cesta. Mjesto novog upravitelja škole dodijeljeno je Josipu Cvrtili.
Za vrijeme Drugog svjetskog rata,1942. godine, školsku je zgradu preuzela njemačka vojska stoga se nastavna obuka održavala na više različitih lokacija; u zgradi pučke škole u Horvatima, od 1943. godine u zgradi Gornjogradske pučke škole, a od 1944. pa do kraja rata u prostorijama Učiteljskog doma.
Škola djeluje i danas pod imenom Osnovna škola Tina Ujevića.
Sjedišta:
Zagreb (1935 - )
Arhivsko gradivo:
1. fond/
HR-DAZG-208 Državna mješovita pučka škola Savska cesta
(stvaratelj)
Identifikator:
HR-DAZG/S - 6274
Pravila ili propisi:
ISAAR(CPF) Međunarodni standard arhivističkog normiranog zapisa za pravne i fizičke osobe i obitelji, 2. izdanje, Zagreb, Hrvatski državni arhiv, 2006.
Status zapisa:
izmijenjena inačica
Podrobnost:
djelomičan
Jezik opisa:
hrvatski
Pismo opisa:
latinica
DRŽAVNI ARHIVI U RH
|
ARHIVI U EUROPI I SVIJETU
|
KONTAKT
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail:
arhinet@arhiv.hr