Facebook
Naziv: Državna mješovita pučka škola Savska cesta (fond)
Signatura: HR-DAZG-208
Imatelj: Državni arhiv u Zagrebu
Skraćeni nazivi: DMPŠSC (hrvatski)
Usporedni nazivi: Državna narodna mješovita osnovna škola Cvjetna cesta (hrvatski)
Razdoblje: 1935 - 1945
Arhivske jedinica: 0.50 d/m
Tehničke jedinica: 2 knj. ; 3 svež ; 1 kut.
Odgovornost: Državna mješovita pučka škola Savska cesta (stvaratelj) (1935 - danas)
Povijest jedinice: Državni arhiv u Zagrebu je, na temelju Naredbe o privremenom osiguranju arhiva od 12. ožujka 1948. i rješenja Povjereništva za prosvjetu i kulturu GNO-a od 23. listopada 1948. godine, preuzeo gradivo fonda 19. kolovoza 1950. godine od tadašnje Osnovne škole Koturaška cesta, Koturaška cesta 75 u Zagrebu. Navedena škola je kao sljednik Državne mješovite pučke škole Savska cesta preuzela njezinu cjelokupnu pismohranu.
Ivan Srebrnić, arhivist Državnog arhiva u Zagrebu je, krajem 1950.-ih arhivistički sredio fond i tijekom 1961. izradio arhivski popis koji sadrži osnovne podatke o fondu, signaturu, naziv, sadržaj, vrijeme nastanka i količinu gradiva. Popisi knjiga i spisa fonda izrađeni su tijekom 1980. i 1995. godine. Mihaela Topolovec, arhivistica Državnog arhiva u Zagrebu je arhivistički obradila fond tijekom 2005. godine, dok je tijekom 2008. izrađen sumarni inventar u kojem je arhivsko gradivo opisano sukladno Općoj međunarodnoj normi za opis arhivskog gradiva (ISAD/G).
Sadržaj jedinice: Gradivo fonda se sastoji od registraturnog pomagala, spisa, dokumentacije o radu ustanove, dokumentacije o učenicima, dokumentacije Zajednice doma i škole i školske knjižnice. Registraturno pomagalo [1935–1944] se odnosi na urudžbeni zapisnik.
Najveći dio općih spisa [1935–1945] se odnosi na liste ocjenjivanja učiteljskog osoblja i prepisku škole s ostalim pučkim školama te prosvjetnim i dobrotvornim društvima. Ostali opći spisi se sadržajno odnose na okružnice Gradskog poglavarstva Zagreb, Prosvjetnog odjeljenja Kraljevske banske uprave Savske banovine i Ustaše - hrvatskog oslobodilačkog pokreta, zatim zapisnike sjednica učiteljskog zbora i platne liste učiteljskog osoblja. Dokumentacija o radu ustanove se sastoji od zapisnika sjednica učiteljskog zbora [1937/1945], dok dokumentacija o učenicima obuhvaća imenike polaznika analfabetskog tečaja [1939–1941] koji je bio organiziran na školi, razredne imenike [1935–1945] i tjedne dnevnike rada [1935/1941].
Posebno je izdvojeno gradivo Zajednice doma i škole [1936–1941] koje se sastoji od spisa i zapisnika godišnjih skupština organizacije. Ostalo gradivo se odnosi na katalog knjižnice.
Izlučivanju: Ne postoje podaci o provedenom postupku odabiranja i izlučivanja kod stvaratelja. U Državnom arhivu u Zagrebu je 1980. godine proveden postupak izlučivanja.
Vrste medija: Papir
Vrste građe: spisi
Stupanj sređenosti: Arhivistički sređeno
Plan sređivanja: Prilikom sređivanja fonda poštovano je načelo provenijencije, a u dijelu gradiva gdje to nije bilo moguće kombinirana je rekonstrukcija prvobitnog poretka i unošenje vlastitog poretka tamo gdje prvobitni poredak nije bilo moguće rekonstruirati. Rad na sređivanju započet je podjelom gradiva na serije i podserije pri čemu su bili uvaženi kriteriji sređivanja samog stvaratelja. Školska pismohrana je vodila zasebne urudžbene zapisnike u koje su upisivani svi pristigli i otposlani spisi. Spisi su slagani po osnovnom broju urudžbenog zapisnika unutar kalendarske godine. Spisi koji nemaju urudžbeni broj složeni su kronološki. Urudžbeni zapisnici služe i za pronalaženje spisa budući da knjiga kazala nije vođena. Tehnička jedinica za spise je kutija.
Osim općih spisa, u djelovanju školske ustanove nastala je i dokumentacija o radu ustanove i dokumentacija o učenicime koje su pri sređivanju opisane kao posebne serije i podijeljene na odgovarajuće podserije. Gradivo Zajednice doma i škole, koja je samostalno djelovala uz školsku ustanovu i gradivo školske knjižnice također su opisana kao posebne serije.
Serije: 1. Registraturna pomagala, 2. Spisi, 3. Dokumentacija o radu ustanove, 4. Dokumentacija o učenicima, 5. Školska i učenička društva, 6. Školska knjižnica.
Dostupnost: Djelomično dostupno javnosti
Uvjeti dostupnosti: Gradivo ima status javnog gradiva i dostupno je sukladno čl. 18. - 28. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima (NN 105/97), Pravilniku o korištenju arhivskog gradiva (NN 67 / 1999) i Pravilniku o radu čitaonice Državnog arhiva u Zagrebu. Dokumentacija koja se odnosi na osobne podatke (razredni imenici) je, temeljem čl. 21 Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, dostupna za korištenje 70 godina nakon svoga nastanka, odnosno 100 godina od rođenja osobe na koju se odnosi.
Osobni podaci: Zapis sadrži osobne podatke
Godina isteka o.p.: 2015
Jezici: hrvatski
Pisma: latinica
Tvarne značajke i tehnički uvjeti: papir
Obavijesna pomagala: DAZG-101/P - 1 Škole (popis)
DAZG-101/V - 2 Arhivi škola (vodič)
DAZG-170/SI - 1 Osnovne škole grada Zagreba (sumarni inventar)
DAZG-170/SI - 2 Osnovne škole grada Zagreba (sumarni inventar)
Arhivske jedinice: HR-DAZG- 24: Gradsko poglavarstvo Zagreb (Prosvjetni odsjek )
HR-HDA- 147: Savska banovina. Prosvjetno odjeljenje
HR-HDA- 159: Banovina Hrvatska. Odjel za prosvjetu
HR-HDA- 218: Ministarstvo pravosuđa i bogoštovlja Nezavisne Države Hrvatske
Registraturna pomagala: Urudžbeni zapisnik (kom. 1)
Napomena o dopunskim izvorima: Hrvatski školski muzej: Gradivo za povijest školstva Hrvatske; Dokumentacija o osnovnim i srednjim školama Zagreba i okolice; Imenici, prozivnici, dnevnici osnovnih i stručnih škola Zagreba i okolice; Tiskani školski izvještaji i spomenice
Napomena o bibliografskim izvorima: Franković, Dragutin: Povijest školstva i pedagogije u Hrvatskoj. Zagreb, 1958.
Limani, Silvija, Žanko, Vanja: Zagrebačke škole; škole i fakulteti međuratnog razdoblja. Katalog izdan povodom drugog postava izložbe u Hrvatskom školskom muzeju. Zagreb, 2005, 15-16.
Selak, Ante: Hrvatsko osnovno školstvo. Zagreb, 1998.
Enciklopedija Jugoslavije. Sv. IV. Hrvatska. Osnovno školstvo. Zagreb, 1960, 172–176.>BR> Zagrebački leksikon, Sv. II. Škole. Zagreb, 2006, 378–381.
Zapisnici o sjednicama Gradskog vijeća Općine grada Zagreba, 1938. Zagreb, 1939.
Opća napomena: Gradivo fonda ima trajnu vrijednost izvora za proučavanje razvoja i djelovanja osnovnih škola na području grada Zagreba. U svrhu ostvarivanja i zaštite osobnih prava i interesa te kao pomoć genealoškim istraživanjima može poslužiti dokumentacija o učenicima koja predstavlja bogat izvor osobnih podataka učenika.
Identifikator: HR-DAZG/AJ 15802
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica