Facebook
Naziv: Državni arhiv u Vukovaru
Tip imatelja: Arhiv s pravom nadzora
Oznaka: DAVU
Nadležni arhiv: Državni arhiv u Vukovaru
Status: Javni
OIB/MB: 2334712
Sjedište: Hrvatska Vukovar Županijska 66
Telefon: 032/425-195, 032/331-695
Fax: 032/425-195
E-mail: drzavni.arhiv.vu@davu.hr
Osnivač: Republika Hrvatska
Godina osnutka: 2007
Vrsta ustanove: državni arhiv
Pravni oblik: javna ustanova
NK djelatnosti: Djelatnosti knjižnica i arhiva
Niža tijela: Arhivski sabirni centar u Vinkovcima [DAVU-SCVK]
Politika akvizicija: Državni arhiv u Vukovaru preuzima po službenoj dužnosti gradivo državnih tijela, ustanova, javnih poduzeća i drugih javnih službi koje djeluju na području Vukovarsko- srijemske županije. Arhiv posjeduje i nekoliko fondova istaknutijih javnih i kulturnih djelatnika koji su djelovali na spomenutom području, kao i fondove raznih privatnih organizacija (udruga i poduzeća) te više zbirki gradiva koje su uglavnom prikupljene otkupom, darovanjem ili temeljem poziva i obavijesti fizičkih i pravnih osoba kod kojih su se nalazile, a s ciljem zaštite i „ spašavanja“ spomenutog gradiva od sigurnog ili mogućeg uništenja i propadanja.
Nadležnost: Državni arhiv u Vukovaru područni je državni arhiv koji obavlja poslove arhivske službe na području Vukovarsko- srijemske županije koja obuhvaća gradove: Ilok, Vukovar, Vinkovci, Županja, Otok te općine: Andrijaševci, Babina Greda, Bogdanovci, Borovo, Bošnjaci, Cerna, Drenovci, Gradište, Gunja, Ivankovo, Jarmina, Lovas, Markušica, Negoslavci, Nijemci, Nuštar, Privlaka, Stari Jankovci, Stari Mikanovci, Štitar, Tompojevci, Tordinci, Tovarnik, Trpinja, Vođinci i Vrbanja.
Gradivo: U Državnom arhivu u Vukovaru čuva se preko 1500 metara dužnih gradiva u 243 fonda i zbirke, od kojih neki imaju veliko značenje za proučavanje političke, kulturne, vjerske i gospodarske prošlosti Vukovarsko- srijemske županije u razdoblju od 2. polovice 18. stoljeća pa do početka devedesetih godina 20. stoljeća i uspostave neovisne hrvatske države, odnosno, u razdoblju u kojem je na spomenutom prostoru postojalo i nestalo više državnih tvorevina: Habsburška Monarhija, Austro-Ugarska Monarhija, Kraljevstvo Srba Hrvata i Slovenaca, Kraljevina Jugoslavija, Nezavisna Država Hrvatska, Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija. Od značajnijih fondova i zbirki treba spomenuti: fond: Vinkovačka Gimnazija, fond: Kotarska oblast Vinkovci, fond: Kotarski narodni odbor Vinkovci, fond: Brodska imovna općina, zbirke: Zbirka projekata i isprava (od 1881. god.) i Zbirka zemljišnih knjiga (s početka 19. stoljeća) za Vinkovce, Vukovar i Županju, zbirke fotografija dr. Gradivo koje spomenuti fondovi sadrže pisano je hrvatskim i njemačkim jezikom te najvećim dijelom latiničnim pismom. Arhiv također raspolaže s većim i vrijednim knjižnim fondom, koji međutim tek treba srediti u skladu s propisima knjižničarske struke te veći njegov dio učiniti dostupnim za šire korištenje i proučavanje. Važno je istaći da je svo gradivo koje posjeduje Državni arhiv u Vukovaru i dalje smješteno u zgradi Arhivskog sabirnog centra u Vinkovcima budući objekt, koji je Grad Vukovar dodjelio Arhivu na korištenje, do sada nije prošao fazu rekonstrukcije i obnove. Spomenuto gradivo prikupljano je tijekom posljednja dva desetljeća od strane Arhivskog sabirnog centra u Vinkovcima i uglavnom potječe s područja bivših Općina Vinkovci i Županja, odnosno s područja koje tijekom Domovinskog rata nije bilo okupirano od strane Jugoslavenske narodne armije i vojske pobunjenih Srba. Većina gradiva s područja bivše Općine Vukovar, odnosno, Grada Vukovara, uništeno je ili otuđeno nakon okupacije.
Radno vrijeme: Ponedjeljak – petak od 7,30 h do 15,30 h; rad sa strankama: ponedjeljak- petak od 08,00 h do 14,00 h; pauza od 11,00 do 11,30 h.
Uvijeti korištenja: Javno arhivsko gradivo dostupno je za korištenje sukladno Zakonu o arhivskom gradivu i arhivima (NN 105/97), Pravilniku o korištenju arhivskog gradiva (NN 67/1999) i Pravilniku o radu čitaonice DAVU.
Korisnici sa posebnim potrebama: Budući da bi pristup zgradi korisnicima s posebnim potrebama (osobama sa statusom invalida koje se zbog toga otežano kreću) mogao biti otežan savjetujemo takvim strankama da dolaze u pratnji druge osobe i o svom dolasku obavijeste nadležno osoblje Arhiva.
Opis zgrade(a): Sukladno Zakonu o arhivskom gradivu i arhivima Grad Vukovar je Državnom arhivu u Vukovaru dodijelio na korištenje objekt koji se nalazi na adresi: Županijska 66. Budući da je riječ je o objektu koji je oštećen u ratnim razaranjima kojima je Vukovar bio izložen 1991. godine i koji u većoj mjeri ne udovoljava standardima i propisima o čuvanju i zaštiti arhivskog gradiva u arhivima, potrebno je na istome provesti radove povezane s obnovom i rekonstrukcijom u skladu s Glavnim projektom. Do provedbe spomenutih radova gradivo i stručni djelatnici Arhiva smješteni su u zgradi Arhivskog sabirnog centra u Vinkovcima.
Lokacija: Prostorije uprave Arhiva u Vukovaru nalaze se na adresi dr. Franje Tuđmana 8, u samom centru grada, na katu zgrade u čijem je prizemlju smješten T-COM i Ispostava Područnog ureda HZZO Vinkovci.
Usluge istraživanja: Arhivsko gradivo se trenutno koristi u Arhivskom sabirnom centru u Vinkovcima koji raspolaže s čitaonicom s 3 istraživačka mjesta. Stručno osoblje Arhiva pruža stručnu pomoć istraživačima u korištenju obavijesnih pomagala, naručivanju i istraživanju gradiva.
Ostale usluge: U Arhivu se izrađuju fotokopije i digitalne preslike arhivskog gradiva.
Identifikator: HR-DAVU / IM 5352
Pravila ili propisi: Međunarodni standard za opis imatelja arhivskog gradiva (ISDIAH), prvo izd. Pariz, 2008
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica