Facebook
Naziv: Općina Orebić (fond)
Signatura: HR-DADU-SCKL-123
Imatelj: Arhivski sabirni centar Korčula-Lastovo
Normativni nazivi: Općina Pelješka (hrvatski)
Alternativni nazivi: Opština Pelješka (srpski)
Razdoblje: 1918 - 1941
Arhivske jedinica: 3.30 d/m
Odgovornost: Općina Pelješka (stvaratelj)
Povijest jedinice: Pismohrana ovog stvaratelja stradala je dijelom u akcijama Narodnooslobodilačkog pokreta koja je namjerno palila spise stvaratelja u Orebiću. Dio koji je sačuvan poslije rata je u nestašici papiri korišten za pisarnicu NOO-a. Ono što je sačuvano, izmiješano je sa spisima drugih stvaratelja iz Orebića u potkrovlju općinske zgrade. Godine 1946. ta je arhivska masa u neredu ukrcana na brod i upućena u ustanovu za skupljanje otpadaka u Dubrovnik. Nasreću, na intervenciju Cvite Fiskovića Konzervatorski zavod je hitno obustavio njegovo uništenje i uputio brod u Gruž te predao spise Historijskom arhivu u Dubrovniku. Prema rekonstruiranoj knjizi akvizicija spisi orebićkih stvaratelja su pristigli 1953. Ti su izmiješani spisi kartonirani. U Pregledu arhivskih fondova i zbirki RH 2006. fond je iskazan sa 109 kutija i 3 d/m. Svo gradivo orebićkih stvaratelja prebačeno je 2012. u novootvoreni Arhivski sabirni centar Korčula-Lastovo. Sljedeće 2013. započelo se s otvaranjem kutija u kojima se zateklo poptuno izmiješano gradivo i ostalih orebićkih stvaratelja. Ono je izdvojeno u zasebne cjeline, a ovom fondu su pripojeni pripadajući spisi iz također izmiješanog fonda Općine Orebić iz austrougarskog razdoblja.
Način preuzimanja: Predaja Konzervatorskog zavoda Dubrovnik 1946., 1953.
Sadržaj jedinice: Međuratni fond općine Orebić nije sačuvan u potpunosti. U fondu se po svom obimu ističu serije Financije, Opći spisi i Vojna referada. Ipak, fond u cjelini donekle reprezentativno svjedoči o opsegu i raznim aspektima djelovanja tadašnje općine koji se donekle razlikuje od djelovanja današnje općine. Također nam nudi dobar povijesni uvid u prilike koje su vladale u to doba, te pogled u detalje povijesne svakodnevnice u Orebiću između dva svjetska rata. Unutar serije Opći spisi imamo podseriju Uvjerenja i potvrde, koja bi mogla biti zanimljiva istraživačima obiteljske povijesti. U spektru raznih uvjerenja i potvrda koja je tadašnja općina izdavala, mogu se naći razni podatci pojedinaca, pa tako i informacije o emigriranoj rodbini (najčešće u Sjedinjenim Američkim Državama). Isto tako, pregršt podataka nude obiteljska stanja župa Orebić i Viganj u sklopu podserije Vojni popisi i spiskovi. Istraživačima bi možda najzanimljivija serija mogla biti Turizam, gdje se uočavaju poslijeratni početci i daljnji napori jedne općine u toj grani gospodarstva, a sadržano je mnoštvo prijava i odjava gostiju koji su boravili tada u Orebiću. Zanimljiva je podserija Stočne isprave u seriji Gospodarstvo gdje se detaljno može istražiti tadašnja trgovina stokom.
Izlučivanju: Nije bilo izlučivanja.
Dopuna: Ne očekuju se daljnje dopune.
Stupanj sređenosti: Nesređeno
Plan sređivanja: Zatečeno stanje spisa je bilo potpuna izmiješanost sa drugim spisima peljeških stvaratelja. Najprije sam izdvojio spise Općine Orebić iz Austro-Ugarskog razdoblja, Općine Orebić za vrijeme NDH, spise Narodnooslobodilačkog odbora općine i Mjesnog narodnog odbora Orebić, spise Financijske kontrole Orebić, II. čete 321. pješadijskog puka u Orebiću, Društva za unapređenje turizma Orebić, Mjesne državne zaštite djece i mladeži Orebić, Mjesnog odbora Jadranske straže, Sokolskog društva Orebić i Hrvatske sloge Orebić. Pokušao sam dijelom rekonstruirati prvobitno stanje pismohrane općine Orebić. Općina Orebić je kao stvaratelj slagala spise po općem tekućem broju, ponekad dodavala oznaku povjerljivosti, a spisima vojne referade dodavala i oznaku „voj“. Ostale spise sam poredao tematski prema tadašnjim funkcijama općine. Dio spisa je stvaratelj sam izdvajao iz cjeline spisa s općim tekućim brojem, kao što je u slučaju vođenja poslova aprovizacije. Uspostavljene su serije: 1. Rad središnjih tijela 2. Seoska samouprava 3. Opći spisi 4. Komunalni red i infrastruktura 5. Građevinarstvo 6. Javni red 7. Gospodarstvo 8. Poljarska i lugarska služba 9. Školstvo 10. Kultura 11. Zdravstvo i socijala 12. Turizam 13. Financije 14. Vojna referada 15. Razno
Dostupnost: Dostupno javnosti
Uvjeti dostupnosti: Gradivo je dostupno sukladno čl. 18 Zakona o arhivskom gradivu i arhivima (NN, br. 105/1997.).
Uvjeti objavljivanja i umnožavanja: Objavljivanje i umnožavanje je dozvoljeno sukladno Pravilniku o korištenju arhivskog gradiva i Pravilniku o radu čitaonice Državnog arhiva u Dubrovniku.
Osobni podaci: Zapis sadrži osobne podatke
Zaštitno snimanje: Nije zaštitno snimljeno
Jezici: hrvatski ; srpski
Pisma: ćirilica (srpska) ; latinica
Tvarne značajke i tehnički uvjeti: Nosač zapisa je papir. Nemali dio spisa je izgužvan i pokidan.
Obavijesna pomagala: DADU-SCKL-123/SI - 1 Općina Orebić (sumarni inventar)
Postojanje i mjesto čuvanja izvornika: Arhivski sabirni centar Korčula-Lastovo, Žrnovo
Postojanje i mjesto čuvanja preslika: Ne postoje.
Arhivske jedinice: HR-DAST- 14: Ispostava banske vlasti Banovine Hrvatske
HR-DADU- 110: Kotarsko poglavarstvo (Sresko načelstvo) Dubrovnik
HR-DADU-SCKL- 161: Kotarski sud u Orebiću
HR-DADU-SCKL- 477: Crveni križ. Kotarski odbor Korčula
HR-DADU-SCKL- 536: Kotarsko poglavarstvo Korčula
HR-DADU-SCKL- 569: II. četa 321. pješadijskog puka - Orebić
HR-DADU-SCKL- 648: Društvo za unapređenje turizma Orebić
HR-DADU-SCKL- 659: Hrvatska sloga Orebić
HR-DADU-SCKL- 709: Mjesna državna zaštita djece i mladeži Orebić
HR-DADU-SCKL- 710: Sokolsko društvo Orebić
HR-DADU-SCKL- 711: Jadranska straža. Mjesni ogranak Orebić
HR-DADU-SCKL- 712: Tunjica Nikša
HR-DADU-SCKL- 759: Javni bilježnik Milenko Franasović - Orebić
Literatura: Cvito Fisković. Franjevačka crkva i samostan u Orebićima, Omiš 1970., Spomenica Gospe Anđela u Orebićima. .str. 119 (bilješka 109)
Identifikator: HR-DADU-SCKL/AJ 144781
Status zapisa: konačan zapis
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica