POČETNA
STVARATELJI
O SUSTAVU
POMOĆ
Arhivsko gradivo
HR-HDA-1387 - Zbirka hrvatskih kratkometražnih filmova (zbirka)
9 - Crne vode (komad)
/td>
Naziv:
Crne vode (komad)
Signatura:
HR-HDA-1387-9
Imatelj:
Hrvatski državni arhiv
Vrsta gradiva:
Pokretne slike - Film
Druge oznake:
Inventarni broj: 357
Razdoblje:
1956 - 1956
Arhivske jedinica:
360 d/m; 13 min
Tehničke jedinica:
1 film
Odgovornost:
Jadran film
(producent)
Vrbanić, Ivo
(scenarist)
Sremec, Rudolf
(scenarist)
Sremec, Rudolf
(redatelj)
Vodopivec, Frano 1
(snimatelj)
Tanhofer, Radojka
(filmski montažer)
Povijest jedinice:
Film je na temelju scenarija Ive Vrbanića i Rudolfa Sremca odobrila komisija Ministarstva kulture i osigurala sufinanciranje od 90 posto. Snimatelj Frano Vodopivec nagrađen je za crno-bijelu fotografiju na filmskom festivalu u Cannesu 1956. Dozvola za prikazivanje: 10.1.1956.
Sadržaj jedinice:
Ovaj dokumentarni film opisuje park prirode Kopački rit, s naglaskom na njegovom prirodnom okolišu, životinjama i ljudima koji u njemu borave. Prisutan je naratorov glas s kratkim tekstom. Na početku filma narator daje osnovni opis Kopačkog rita te njegovog biljnog i životinjskog carstva i njegovih „crnih voda“. Nakon toga slijedi niz kadrova Kopačkog rita bez naratorovog komentara. Prikazuju se razni dijelovi dana, a ugođaj je često sumračan zbog oblačnog vremena ili maglovit. Prikazuje se prirodni i biljni okoliš – močvare, drveće (ponajviše vrbe), lopoči, šaš, trska…Prikazuju se razne životinje – razne vrste ptica močvarica i selica, jeleni, srne, divlje svinje, ribe, psi… Prikazuju se ljudi kako plove u čamcima po Kopačkom ritu, gaze po njegovim vodama i dozivaju se glasnim dovikivanjem. Lovci puškama love patke, ribari love ribe uz pomoć mreža, a radnici sijeku drveće. Prisutni su i kadrovi pataka kako padaju pogođeni, psa kako ide po njih te mnoštva ulovljenih riba u čamcu. U jednom kadru vide se gospodarske zgrade.
Izlučivanju:
Izvorno filmsko gradivo (na temelju zakonske obveze) trajno se pohranjuje u HDA, kao i sigurnosna kopija. Izlučivanje se vrši u dogovoru s vlasnikom prava, a prema Kriterijima o čuvanju i izlučivanju filmskog gradiva.
Stupanj sređenosti:
Arhivistički sređeno
Plan sređivanja:
Radi se o jednom od prvih hrvatskih filmova s uglednom međunarodnom nagradom (nagrada za crno-bijelu fotografiju u Cannesu 1956.), koji je domaćem konvencionalnom dokumentarcu dao izrazitu umjetničku i poetsku nadgradnju, ponajviše impresivnom crno-bijelom fotografijom Frane Vodopivca. Iako film posjeduje kraći naratorov tekst na početku filma te kraće glazbene dionice na početku i na kraju filma, njime dominira doživljaj tišine i mjestimičnih zvukova prirode, životinja i ljudi. Slikovno dominiraju iznimno retorički odnosi crnog i bijelog koji, s obzirom na količinu svjetla, variraju od oštrih kontrasta (crna silueta čovjeka u vodi naspram vode obasjane svjetlošću dana, crna silueta osušenog drveta i svijetlo-sivo nebo) do stapanja (mračan ugođaj močvare s jedva vidljivim siluetama ptica i divljih svinja). Često su prisutni kadrovi izrazite poetične vrijednosti i likovnih kompozicija (kadrovi osušenog drveta i sunca u izmaglici, usamljenog čovjeka u močvari, lišća koje pada na površinu vode). Čovjekov odnos prema prirodi u filmu je opisan kao dvojak. Čovjek je skladan dio prirode, ali i njen remetilački faktor. On je u skladu s prirodom (prikazan je u totalima kao maleni dio prirode; njegova silueta stapa se s vodom; njegov čamac klizi poput ptice; on pjevuši skladno i tiho; njegovo dozivanje sliči zvukovima prirode). No on također oštro remeti prirodni mir loveći patke puškama (reakcija prirode na glasne pucnjeve njegove puške prikazana je brzom izmjenom kadrova životinja kako bježe i šaša kako se uznemireno trza). Međutim, završnim prizorom nadolazeće oluje sugerira se moć prirode i ponovno uspostavlja njena prijašnja dominacija.
Filmska podvrsta:
dokumentarni film
Tehnika zapisa:
film
Vrsta medija:
Filmska vrpca
Mjesto nastanka:
Kopačevo
Boja:
crno-bijelo
Produkcijski element:
kontrolna kopija
Filmska dimenzija:
Film 35 mm
Filmska baza:
sigurnosna (triacetat)
Vrsta zvuka:
mono zvuk
Oznaka za zvuk:
zvuk na filmu
Filmski medij za zvuk:
optička snimka zvuka na filmu
Trajanje:
13 min
Duljina vrpce:
360 m
Generacija:
druga generacija
Dostupnost:
Dostupno javnosti
Autorska prava:
Zapis podliježe zakonskoj regulativi autorskih prava
Vlasnik a.p.:
grupa autora
Zaštitno snimanje:
U cijelosti snimljeno
Napomena o zaštitnom snimanju:
Film je zaštitno presnimljen na video (BETAcam i U-matic) i digitalni (DVD) zapis.
Jezici:
hrvatski
Pisma:
latinica
Restauracija:
Budući da je film snimljen na filmskoj vrpci s acetatnom podlogom, zbog neprimjerene pohrane i korištenja došlo je do mehaničkih oštećenja, te do gubitka kontrasta, gustoće i oštrine filmskog zapisa. 1997. godine izrađeni su novi zamjenski izvorni materijali (DP, DN i TN), te sigurnosna kopija na novoj filmskoj vrpci.
Literatura:
Škrabalo, Ivo. 101 godina filma u Hrvatskoj : 1896. - 1997. : pregled povijesti hrvatske kinematografije , Zagreb : Nakladni zavod Globus, 1998,
Filmografija jugoslavenskog filma 1945–1965, Beograd, Institut za film, 1970,
Peterlić, Ante (ur.). Filmska enciklopedija , Zagreb : Jugoslavenski leksikografski zavod "Miroslav Krleža", 1986-1990,
Kragić, Bruno ; Gilić, Nikica (ur.). Filmski leksikon : A - Ž, Zagreb : Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2003,
Identifikator:
HR-HDA/AJ 66331
Status zapisa:
izmijenjena inačica
Podrobnost:
djelomičan
Jezik opisa:
hrvatski
Pismo opisa:
latinica
DRŽAVNI ARHIVI U RH
|
ARHIVI U EUROPI I SVIJETU
|
KONTAKT
Sva prava pridržana - Hrvatski državni arhiv e-mail:
arhinet@arhiv.hr