Facebook
Naziv: Kotarsko školsko vijeće u Poreču (fond)
Signatura: HR-DAPA-442
Imatelj: Državni arhiv u Pazinu
Povijesni nazivi: Carsko-kraljevsko kotarsko školskovijeće u Poreču (1986 - 2004) (hrvatski) (U arhivističkim zapisima i evidencijama Arhiva iuz navedenog razdoblja.)
Usporedni nazivi: Bezirksschulrath in Parenzo (njemački)
Consiglio Scolastico Distrettuale di Parenzo (talijanski)
Razdoblje: 1869 - 1918
Arhivske jedinica: 1.50 d/m
Tehničke jedinica: 16 knj. ; 9 kut.
Odgovornost: Kotarsko školsko vijeće u Poreču (stvaratelj)
Povijest jedinice: Od prestanka djelovanja stvaratelja pa do prve polovine 1927. godine gradivo se čuvalo u pismohrani Kotarskog poglavarstva (kapetanata) u Poreču i talijanskih slijednika. Početkom 1927. Državni arhiv u Trstu, na temelju ovlasti Ministarstva unutrašnjih poslova Kraljevine Italije započeo je pregled i inventarizaciju svog gradiva koje se čuvalo u pismohranama ukinutih potprefektura u Kopru, Pazinu, Poreču i Malom Lošinju, te odabiranje gradiva za preuzimanje u Državni arhiv u Trstu, odnosno izlučivanje. Odabrano gradivo je sredinom godine preseljeno u tršćanski arhiv, te evidentirano u Općem inventaru Državnog arhiva u Trstu, koji je 1933. objavio njegov ravnatelj Felice Perroni. Državni arhiv u Trstu skrbio je gradivu do ispunjenja dijela restitucijskog zahtjeva FNR Jugoslavije prema Republici Italiji. U Državni arhiv u Pazinu fond je preuzet iz Historijskog arhiva Rijeka u prosincu 1961. godine. Osnovna obrada, u kojoj je gradivo uglavnom zadržano izvornom redu koji je dokumentiran 1927., 1933. i 1961. godine (primopredajni zapisnici), provedena je neposredno nakon preuzimanja (1962-63). Gradivo fonda bilo je evidentirano unutar fonda Carsko-kraljevski kotarski kapetanat u Poreču (1868/1919). Gradivo je izdvojeno i arhivistički obrađeno 1986. godine.
Način preuzimanja: Primopredaja gradiva iz restitucijskog zahtjeva izvršena je u Državnom arhivu Slovenije temeljem "Zapisnika o podjeli arhivskog materijala koji je vraćen iz Italije, između NR Slovenije i NR Jugoslavije, sastavljenog u Državnom arhivu NR Slovenije 23.11.1961.". Onaj dio gradiva koji je po provenijenciji pripadao NR Hrvatskoj predan je na privremeno čuvanje najvećim dijelom Historijskom arhivu u Rijeci, a manjim Historijskom arhivu u Zadru. Razgraničenje i primopredaja gradiva između Historijskog arhiva Rijeka i Historijskog arhiva Pazin provedeni su po odluci Savjeta za kulturu i nauku NR Hrvatske (naredba br. 4357/1-1961 od 14. 12.1961.) temeljem "Zapisnika o podjeli arhivskog materijala koji je vraćen iz Italije, izvršenoj 16. decembra 1961. godine između Historijskog arhiva - Rijeka i Historijskog arhiva - Pazin od 16.12.1961. br. 154/1961". Ova akvizicija je u Knjizi primljenog gradiva Historijskog arhiva Pazin evidentirana pod br. 8-11 (str. 3-4).
Sadržaj jedinice: Uz kazala (1869/1907) i urudžbene zapisnike (1869-1913) unutar serije Knjiga čuva se i Popis učitelja u kotaru (za šk. god. 1814/1815 i 1815/1816). Uz spise (1883/1918) koji se odnose na kadrovske poslove (imenovanja, zamjene, stručni ispiti, dopusti, bolovanja, mirovine), statističke prikaze vezane uz izostanke s nastave, godišnje školske proračune, nabavu nastavnih sredstava i udžbenika, te godišnja izvješća mjesnih školskih vijeća i Kotarskog školskog vijeća u Poreču, u fondu se nalaze dokumenti vezani uz otvaranje novih javnih i privatnih škola (Materada, Selina, Brkač, Petrovija, Tar, Grožnjan, Oprtalj, Motovun, Žbandaj, Močibobi, Rakotole, Karojba, Motovunski Novaki, Krasica, Novigrad, Višnjan, Lovrečica, Šterna, Gradina, Topolovac, Buje, Žbandaj, Nova Vas Porečka, Vižinada u dr.). Dio dokumenata odnosi se na rad privatnih škola talijanskih i hrvatskih društava („Lega Nazionale“; „Družba sv. Ćirila i Metoda za Istru“), pitanja vezana uz nastavni (hrvatski / talijanski jezik) i nacionalne napetosti između hrvatske i talijanske zajednice. Dio spisa odnosi se na zdravstvenu zaštitu školske djece, nastavu tjelesnog odgoja (plivanje, 1910.), te nastavu vjerskog odgoja u školama. Na kraju fonda nalazi se manja cjelina spisa (1912/1918) koji se odnose na rad kotarskog školskog nadzornika Frana Barbalića.
Izlučivanju: U sklopu poslova preuzimanja gradiva pohranjenog u pismohrani (arhivu) ukinute potprefekture u Poreču koje je 1927. godine proveo Državni arhiv u Trstu, izlučeno je i uništeno 93 svežnja spisa vezanih uz školska pitanja (1868-1910).
Vrste medija: Papir
Vrste građe: spisi ; knjige
Stupanj sređenosti: Arhivistički sređeno
Plan sređivanja: Oblikovane su dvije serije: Knjige i Spisi. Unutar serije Knjige u podcjeline su objedinjena kazala i urudžbeni zapisnici, a gradivo je unutar njih sređeno kronološki. Zadržan je izvorni podredak spisa: spisi su sređeni kronološki, po godištima, a unutar svakog godišta po klasama: A – Školstvo, općenito; B – Nastavno osoblje, C – Financije, D – Naknade, E – Nove škole, F – Kotarsko školsko vijeće, sjednice; G – Mjesna školska vijeća, H - nastavna sredstva i pomagala; I – pohađanje škola; K – Zdravstvo; L – Škole i nastava (statistike); O – Budžeti škola.
Dostupnost: Dostupno javnosti
Jezici: talijanski ; hrvatski ; njemački (rjeđe); latinski (nekoliko dokumenata)
Pisma: latinica ; njemačka gotica (rijetko)
Obavijesna pomagala: DAPA-442/SI - 1 Carsko-kraljevsko kotarsko školsko vijeće u Poreču (sumarni inventar)
Identifikator: HR-DAPA/AJ 10701
Status zapisa: izmijenjena inačica
Podrobnost: djelomičan
Jezik opisa: hrvatski
Pismo opisa: latinica